Dotaz

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dotaz

Příspěvekod alenas » úte bře 28, 2023 10:52

Zkouška a dotaz - Nefunguje odkaz www.genealogie.taby.cz
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Dotaz

Příspěvekod Zora » úte bře 28, 2023 11:22

ano, nefungovalo to, ovšem moderátoři jsou na to stejně jako všichni ostatní.
Nefunguje to ani nám a nějaké informace navíc rozhodně nemáme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz

Příspěvekod alenas » úte bře 28, 2023 11:26

Díky, tak počkáme...
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Dotaz

Příspěvekod Zora » úte bře 28, 2023 11:27

už je to přece v provozu, jinak bych nemohla odpovědět. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz

Příspěvekod alenas » stř bře 29, 2023 0:35

Zdravím -
v provozu to sice je, ale pokud zadám http://www.genealogie.taby.cz tak se mi objeví "NOT FOUND The requested URL was not found on this server." Dostanu se pouze pomocí googlu vyhledávače. Nezměnilo se třeba zabezpečení?

Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Dotaz

Příspěvekod Zora » stř bře 29, 2023 4:43

mohu jen zopakovat:
ano, nefungovalo to, ovšem moderátoři jsou na tom stejně jako všichni ostatní.
Nefunguje to ani nám a nějaké informace navíc rozhodně nemáme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz

Příspěvekod Mistr Jan » stř bře 29, 2023 7:00

Zora píše:mohu jen zopakovat:
ano, nefungovalo to, ovšem moderátoři jsou na tom stejně jako všichni ostatní.
Nefunguje to ani nám a nějaké informace navíc rozhodně nemáme. Z

Zoro, kolegyně se neptala na funkčnost celého fóra, ale na nefunkčnost odkazu http://www.genealogie.taby.cz - po rozkliknutí nefunguje, i když je fórum už zase v provozu.
Mně také nejde, funguje mi jen tento, bez onoho „www“: http://genealogie.taby.cz/ Na druhé straně si nejsem jistý, zda jsem někdy vůbec link s „www“ zadával, tak nemůžu nic říct o fungování před velkými výpadky včera a předevčírem. :-)
Vím, že vy moderátoři asi nebudete vědět žádné dodatečné informace ani o tomto, ale věřím, že došlo k nedorozumění.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Dotaz

Příspěvekod zeter » stř bře 29, 2023 7:25

Pochopil jsem to stejně jako Mistr Jan...
V záložkách, které jsem poslední dobou určitě neupravoval - a nemyslím si, že by to prohlížeč udělal sám - mám url fóra uložené bez www, a v odkazech jinde je to taky tak, takže to tak asi bylo i před výpadkem.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Dotaz

Příspěvekod Zora » stř bře 29, 2023 7:33

My moderátoři nějaké další informace navíc nemáme, znovu opakuji.
Opravdu nemohu odpovědět jinak, víc nevím...
O žádné nedorozumění nejde, jen to prostě nevím, stejně jako kolegyně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz

Příspěvekod Mistr Jan » stř bře 29, 2023 7:44

Zora píše:My moderátoři nějaké další informace navíc nemáme, znovu opakuji.

Nemusíš opakovat, já to i zdůraznil.
Napsala jsi ale: „už je to přece v provozu, jinak bych nemohla odpovědět.“ - jenomže odkaz v provozu není. Jde o něj.

Jinak souhlas se zeterem, prošel jsem záložky a našeptávače – a taky tam nikde nemám „www“, tak to nejspíš nešlo ani předtím.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Dotaz

Příspěvekod Zora » stř bře 29, 2023 7:56

Honzo, já jsem pochopila, na co se kolegyně ptá a jak se ptá.
Ale ani jako moderátor prostě nevím, zda se něco změnilo, zda před tím šlo použít adresu s www.

To, že napsala jako první dotaz:
Zkouška a dotaz - Nefunguje odkaz www.genealogie.taby.cz

bez jakéhokoliv upřesnění, že nemůže zadat adresu s www. , vedlo k této problematické diskusi.

Já nezadávám ze záložek, ale naťukám gene a dál si to počítač doplní. Nemohu tedy tušit, co vlastně kdo má na mysli a mohu jen odpověď, že moderátor nedostává nějaké další informace.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz

Příspěvekod zburget » stř bře 29, 2023 14:30

Zkusím vysvětlit, jak je to s tím www

Nevím, jak moc detailně to mám vzít, tak to zkusím popsat radši trochu víc zeširoka.
Jednotlivé servery na internetu nejčastěj identifikujeme pomocí URL. To je takové to např. https://www.seznam.cz. Teď se vůbec nebudu zabývat tou první částí https://, ale jen tím, co následuje. To se skládá z částí oddělených tečkou. Úplně vpravo je tzv. doména 1. řádu, v drtivé většině je to vlastně kód země (ale existují i domény 1. řádu jiného, než národního typu - např. .eu, .info). Když k tomu přidáme další část směrem doleva po další tečku, jedná se o doménu 2. řádu, v mém příkladu je to "seznam.cz". Takto bychom mohli pokračovat postupně "po tečkách" dál a zvyšovat řád domény, až nakonec dojdeme po první část. V mém příkladu je to "www". A to je jméno serveru na dané doméně. Takže www.seznam.cz je server jménem www na doméně seznam.cz. Takových serverů na té doméně může být libovolné množství. A on jich tam seznam samozřejmě má víc - budou tam jeho DNS, servery, mailservery a další služby, k těm ale běžní uživatelé nijak nepřistupují, takže je ani neznají a nepotřebují znát. To, na které konkrétní IP adrese je ten který server umístěný je zapsané právě ve zmíněných DNS serverech (i když jsou veřejně přístupné, bro běžné smrtelníky jsou dobře utopené někde v hloubi komunikačních protokolů internetu).
Historicky se vžilo to, že všechny webové servery se jmenují www (www.seznam.cz, www.nasa.gov, www.ebay.co.uk - jeden příklad, kde máme i doménu 3. řádu, aby to nevypadalo, že to neexistuje :-) ). Ale není to vůbec nutnost, aby se ten server jmenoval zrovna www. Může se jmenovat klidně nějak jinak. Kdo to umí, klidně si může zkusit pingnout na servery www.burgnet.cz, mail.burgnet.cz, charon.burgnet.cz. styx.burgnet.cz a zjistí, že každý z nich je na jiné IP adrese (i když ty adresy budou hodně podobné). A ve webovém prohlížeči možná fungovat logicky jen jeden z nich (možná ukážou něco i některé další, na některých je nějaké webové rozhraní, ale možná je k nim přístup zaříznutý někde na firewallech).
Tady se na chviličku zarazím - existuje jedna "finta". Do DNS serveru je možné zadat, kam budeme nasměrovaní v případě, kdy do adresy nezadáme vůbec žádné jméno serveru a budeme se ptát jen na jméno domény. Tedy v mém příkladu do adresního řádku prohlížeče nezadáme www.seznam.cz, ale jen seznam.cz. Zjistíte, že funguje obojí.

No a teď zpět k našemu fóru. URL adresa fóra je genealogie.taby.cz. Z toho vyčteme, že server se jmenuje "genealogie" a je na doméně taby.cz. Na té doméně může být serverů daleko víc, nejen genealogie. Já vím o jednom dalším, který se jmenuje "studio" (zadejte si do adresního řádku studio.taby.cz).
Když tedy někdo zkusí napsat www.genealogie.taby.cz, znamelano by to, že hledá server se jménem "www" na doméně genealogie.taby.cz. jenže taková doména (3. řádu) neexistuje. A server se jménem "www.genealogie" taky ne. Proto to nemůže fungovat, pokud to někdo napíše do adresního řádku a bude chtít na takový server jít. Je potřeba napsat právě jen to "genealogie.taby.cz".
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků