Opisy matrik římskokatolické církve (Středočeský kraj)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Opisy matrik římskokatolické církve (Středočeský kraj)

Příspěvekod airdesigner » úte úno 07, 2023 16:46

Vážení,

máte někdo zkušenosti s opisy matrik římskokatolické církve?

Jsou dostupné k nahlédnutí? Jedná se mi o Středočeský kraj, originál matrika je v SOA Praha.
airdesigner
 
Příspěvky: 381
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Opisy matrik římskokatolické církve (Středočeský kraj)

Příspěvekod Mistr Jan » pát úno 10, 2023 17:14

Loni v červenci jsem navštívil SOkA Rakovník a dal se do řeči s místním archivářem p. Smitkou. Vybavuji si, že o opisech matrik něco vyprávěl v souvislosti s hlasitými badateli z Kolína, kteří se pro ně opakovaně vraceli a vždy v nich udělali binec. :-) Prý naprosto nesmyslně, když originály byly uloženy v SOA Praha, což měli blíž.
Jestli se nemýlím, říkal, že je mají uschované v samostatných kartonech a jsou řazené vždy po jednotlivých rocích – a při zpřeházení je pak zase potřeba je chronologicky seřadit...
Z toho by mi tedy vyplývalo, že jsou opisy matrik uložené v pobočkách příslušných SOkA. Ale raději mě neberte za slovo, je to přes půl roku a já už si náš dialog přesně nevybavuji.
Domnívám se, že příhoda je ještě z doby před pokročilou digitalizací, a tak si teď nejsem jistý, zda by byly vůbec přístupné.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Opisy matrik římskokatolické církve (Středočeský kraj)

Příspěvekod JosefJ. » sob úno 11, 2023 13:34

O opisech nevím, ale na okresech by měly být uloženy druhopisy. Pokud vím, k nahlédnutí se zpravidla nepředkládají, někdy lze udělat výjimku například při chybějícím či nečitelném originálu. Ale v některém okresním archivu, nevím už kde, jsem viděl, že je jiným běžně předkládali, jinde jsem se k nim nedostal přes nedostupnost originálu. Myslím, že ani jedno nebyly středočeské.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Opisy matrik římskokatolické církve (Středočeský kraj)

Příspěvekod Mistr Jan » sob úno 11, 2023 13:57

JosefJ. píše:O opisech nevím, ale na okresech by měly být uloženy druhopisy. Pokud vím, k nahlédnutí se zpravidla nepředkládají, někdy lze udělat výjimku například při chybějícím či nečitelném originálu. Ale v některém okresním archivu, nevím už kde, jsem viděl, že je jiným běžně předkládali, jinde jsem se k nim nedostal přes nedostupnost originálu. Myslím, že ani jedno nebyly středočeské.

Díky za upřesnění, ano, v Rakovníku mluvil pan archivář skutečně o druhopisech.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků