Koupě domu konec 18. stol.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Koupě domu konec 18. stol.

Příspěvekod zburget » sob srp 13, 2022 9:53

Mám takový dotaz - netušíte někdo, jak mohla probíhat koupě domu koncem 18. stol.? Jde mi o nějaký časový sled událostí.
Mám totiž takovou situaci v Bartovicích (dnes Ostrava):

28. prosince 1774 se na č. domu 66 narodil Ondřejovi Tomisovi syn Josef:
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 750d7e80d9
vpravo nahoře
Ondřej je tady psán, jako Häußler. Jenže podle pozemkové knihy:
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 9d12162a3c
Ondřej Tomis ten domek č. 66 koupil až 23. května 1775 a až 2. září 1775 to bylo urbariálně potvrzeno (tedy pokud chápu správně to, co je tam zapsáno).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Koupě domu konec 18. stol.

Příspěvekod Mistr Jan » sob srp 13, 2022 10:03

Nemohl vlastnit před koupí čísla 66 ještě jiný domek, a tak byl postavením domkář ještě předtím, než 66ku koupil?
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Koupě domu konec 18. stol.

Příspěvekod Zora » sob srp 13, 2022 10:05

Už jsem se nad tímhle taky pozastavovala. Tedy z jiného pohledu.

vždy šlo o držitele domku. jednou jako Hausler, podruhé jako Viertler, pak zase Hausler... Měli na tohle nějakou knihu nebo to psali podle oka? Jak věděli, třeba o 150 let později po Lánové vizitaci, kdo je Ganzlahner a kdo Viertler nebo chalupník... prodal pole, přikoupil pole... a kdo tedy hlásil farářovi, že se změnilo zařazení...

K Tvému dotazu.
Myslím si, že si nikdy farář neověřoval, kdo je právě majitelem domku. Mohla nastat situace, že se Ondřej Tomis nastěhoval )nebo tam i jako Inwohner bydlel), ale už se vědělo, že domek kupuje, koupil, je dohodnut s původním držitelem... Už ho brali jako držitele, bez ohledu na to, že ještě neproběhla oficiálně koupě a zápis.

Na tuhle nesrovnalost jsem narazila vícekrát...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Koupě domu konec 18. stol.

Příspěvekod zburget » sob srp 13, 2022 11:03

Mistr Jan píše:Nemohl vlastnit před koupí čísla 66 ještě jiný domek, a tak byl postavením domkář ještě předtím, než 66ku koupil?
To nevím, v tom prosinci 1774 se jeho syn rodí na tom č. 66. Takže tam už musel bydlet.
Leda, jak píše Zora, se do domku nastěhoval už třeba na podzim 1774. K oficiálnímu zápisu do gruntovice došlo až 21. září 1775. Stejně je divné, kde pak přišli na to datum 23. května 1775. To museli mít někde poznačeno, že to tom květnu zaplatil? Zápis v gruntovnici je prokazatelně až z toho září. A nebo tam mohli napsat blbě rok - třeba to koupil už v roce 1774. Ženil se v lednu 1773 a pocházel z jiného domovního čísla. A u sňatku, kderý se konal v Datyni (vedlejší vesnice) je v kolonce Locus zapsnáno "manent Dattiin" - což se dá pochopit tak, že tam oba bydleli, a nebo, že tam po svatbě zůstali:
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... ec3527c2c4
3. záznam vlevo, z 31. ledna.

Já bych to pochopil tak, že po svatbě novomanželé zůstali v Datyni u rodičů nevěsty. "Někdy" během necelých dvou let sehnal bydlení zase "doma" v Bartovicích (na č. 66), za dům zaplatil až v květnu 1775, poté, co už tam minimálně pátým měsícem bydlel (a nebo je chyba v gruntovnici a dům koupil už v květnu 1774), při koupi si tu infromaci o zaplacení "někdo někam" poznačil a až v září 1775 to celé zapsali do gruntovnice.

Ale jestli je to takhle vůbec možné, to netuším.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Koupě domu konec 18. stol.

Příspěvekod Mistr Jan » sob srp 13, 2022 12:19

Co vím, tak zápisy do gruntovnice se obvykle nezapisovaly v den uzavření smlouvy. Býval tam odstup. Tedy – v květnu mohli uzavřít smlouvu, která byla sepsána na volném listu; byla podepsána zúčastněnými stranami a bylo tam dohodnuto, jak se bude vyplácet. Teprve v září to pak mohlo být přepsáno do gruntovnice.

Nemám bohužel do zítra k dispozici počítač (odepisuji z mobilu), takže se nemůžu na ten zápis podívat podrobně (z mobilu je to fakt porod), ale pokud se nepletu, tak tam nevidím ani podpis, ani tři křížky, kterými by to bylo stvrzeno – tedy věřím, že by pak šlo skutečně o přepis.

Nevíte, kdo zdědil v Bartelsdorfu číslo 71 po Václavu Tomisovi?

Jinak se ztotožňuji s názorem Zory, je fakt, že tahle smlouva mohla být jen formální záležitost – a on mohl již hospodařit nehledě na smlouvu. Setkal jsem se s tím několikrát, obzvlášť ve smečenských gruntovnicích – vepíše se poznámka „hospodaří, má si nechat udělat zápis“, avšak tento „zápis“ je vepsán až třeba o dva roky později.

J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Koupě domu konec 18. stol.

Příspěvekod Viridis » sob srp 13, 2022 13:02

Zdravím, potvrzuji informaci od Mistra Jana. Jeden můj předek si nechával přepsat grunt po své matce 7 let poté, co zemřela. Úředníkům namluvil, že matka se nemůže dostavit, protože je slepá. Věřili mu, byl v té době vážený sedlák a purkmistr :D (začátek 18.stol.). Jiný můj předek složil den před svatbou 30.1.1842 zálohu 400 zlatých na čtvtlánický grunt, jehož majitelem se měl stát 1.1.1843. Další splátky platili v květnu a září 1842, odmazání dluhu je v gruntovnici zapsáno až v březnu 1843. V prosinci 1842 už na gruntě bydleli, narodil se jim tam syn. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Koupě domu konec 18. stol.

Příspěvekod ZEL » ned srp 14, 2022 19:23

Souhlas. Dva bratři si vyměnili grunty (plus doplatek a převzetí dluhů) v různých obcích. V každé gruntovnici je to zapsáno s jiným datem, v jedné je dokonce poznámka, že tam nový majitel už několik let bydlí, v gruntovnici je stále nezapsaný a převzaté dluhy neplatí. Viděla jsem i zápis těsně po úmrtí majitele.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 25 návštevníků