Dědictví v Austrálii

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Alfie16 » ned čer 22, 2014 13:10

Narazil jsem na takovou zajímavost. Vzdálený příbuzný zemřel v Austrálii a zůstalo po něm dědictví.
Naším společným předkem je praděd. Předpokládám, že nemám nárok na to, aby mi bylo dědictví vyplaceno, je to tak? :D
Dědictví tam leží přes 20 roků, ale nechce se mi ho nechat povalovat jen tak bezprizorně v Austrálii... Myslíte, že by byla nějaká šance se k němu dostat? Nejedná se tedy o žádnou extrémní sumu, cca 200 000 Kč.
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Martin Jílek » ned čer 22, 2014 14:43

Pokud doložíte příbuznost, tak by neměl být problém. Zkuste poslat e-mail a uvidíte. Dědické řízení bude probíhat podle právního řádu Austrálie, takže si zkuste zjistit, co a jak. Možná, že zdědíte i hodnotnější věci než hotovost, třeba staré dokumenty, fotografie, sepsané vzpomínky atd.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Alfie16 » ned čer 22, 2014 15:02

Možná bych mohl nejprve zkusit poslat e-mail na velvyslanectví ČR v Austrálii, tam by třeba mohli vědět...
To dokládání příbuznosti by ovšem podle právních řádů ČR mohl být problém, nejspíš bude problém s doložením rodného listu zemřelého, protože se narodil v roce 1928 a to je v živé matrice. A pokud mají přístup pouze manžel, partner, rodiče, děti, prarodiče, vnuci a pravnuci, tak nemám nárok o rodný list zažádat a to by byl zásadní problém.
Ta memorabilia by byla určitě velice zajímavá, opravdu zajímavější než hotovost...
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 15:16

Obávám se, že úvahy v tomhle směru jsou naprosto předčasné. Nevyřešíte to na fóru genealogie, ale u právníka spec. na australské právo. Rozhodně jsou zbytečné úvahy, jak vy budete řešit doložení příbuznosti z živé matriky, pokud by se dědické řízení konalo, tyhle doklady obstará osoba, pověřena dědickým řízením na australské straně nebo se Vy (Váš právník prokáže žádostí australské strany).

Perlička
Díky jednomu mezinárodnímu dědickému řízení po židovských osobách, které zemřely za války, jsem se dozvěděla o zajímavých vazbách příbuznosti mezi rody. Neskutečná kvanta materiálu, kterými tři strany dokladovaly "svůj" nárok na majetek, obsahovala i slušně vypracované rodokmeny.
(Jedna strana (USA) nyní vlastnila, a další dvě strany (Česko, Rakousko) se domnívaly, že by měl majetek - umělecké předměty - připadnout právě jim.)
Dost často se dají tyhle kauzy najít na netu, ale překládat právnické termíny a formulace, to je opravdu děs.
Z.
Naposledy upravil Zora dne ned čer 22, 2014 17:55, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Alfie16 » ned čer 22, 2014 17:49

Dobře, děkuji za rady! To mě vůbec nenapadlo, že bych já nemusel dokládat příbuznost a postaral by se o to někdo jiný. Na české ambasádě v Austrálii je pár kontaktů na česky mluvící právníky, tak by možná nebylo od věci některého kontaktovat a uvidíme, co mi řekne...
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 18:02

Pokud chcete vstoupit do dědického řízení, je asi nejsprávnější přihlásit se správci pozůstalosti na australské straně, případně požádat českou ambasádu o zprostředkování kontaktu ne něj.
Vše doporučuji předem konzultovat s českým právníkem Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Kačica » stř kvě 31, 2017 16:40

dědictví v Austrálii řeším, najala jsem si českého právníka s dobrou angličtinou, ten najal australského právníka na doporučení českého konzula v Austrálii. Australský právník vypátral správce pozůstalosti. Australský právník si účtuje 500 dolarů na hodinu, účtoval tři hodiny. Notářská společnost, která byla správcem zaslala formulář s požadavky na příbuzné. Pak nastala hoňka. Rodné listy, úmrtní listy, rozvodové listy, oddací listy ověřené originály nebo kopie od notáře, musí se na notářství říct, že je to do ciziny, vše soudně přeložit. Zaslat a pak čekat. Pokud potřebujete rodný či úmrtní list nepřímo příbuzného v mém případě nevlastního otce, tak ho vydají na základu soudního překladu formuláře z Austrálie, tím doložíte že ho opravdu potřebujete.
Kačica
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 31, 2017 16:20
Oblast pátrání: Praha

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod m.ottova@volny.cz » úte črc 05, 2022 17:15

Dobrý den, řeším už rok a půl dědictví po mém otci v Melbourne a vůbec se mi to nedaří. Prosím, mohla byste mi pomoci. Jmenuji se Martina Ottová, můj email je m.ottova@volny.cz
Děkuji
m.ottova@volny.cz
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 05, 2022 17:11

Re: Dědictví v Austrálii

Příspěvekod Zora » úte črc 05, 2022 17:20

kolegyně Kačica tu byla naposledy

pát úno 23, 2018 12:38

Musíte ji oslovit emailem - tlačítko pod její zprávou.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků