VYŘEŠENO Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod Hilvar » úte kvě 17, 2022 7:56

Dobry den,

chtel bych se zeptat, jake jsou spravne postupy v badani, pokud mam v rodokmenu uvedeno, ze je syn/dcera nemanzelskeho puvodu. V jednom takovem pripade jsem zjistil, ze deti prevzali prijmeni po matce a ta zase po svem otci. Pokracoval jsem tedy v hledani predku tehoz jmena. Je tento postup spravny nebo badani konci tim, ze je otec neznamy?

V jinem pripade jsem objevil v rodu dokonce nalezence s udajnym uvedenim matky. Tam ale uz nic noveho zjistit nelze :)

Dekuji

PS: omlouvam se, ze pisu bez diakritiky, muj notebook ma jen anglickou klavesnici.
Naposledy upravil Hilvar dne ned kvě 22, 2022 17:07, celkově upraveno 1
Hilvar
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned lis 14, 2021 20:39

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod Zora » úte kvě 17, 2022 8:06

chtel bych se zeptat, jake jsou spravne postupy v badani, pokud mam v rodokmenu uvedeno, ze je syn/dcera nemanzelskeho puvodu. V jednom takovem pripade jsem zjistil, ze deti prevzali prijmeni po matce a ta zase po svem otci. Pokracoval jsem tedy v hledani predku tehoz jmena. Je tento postup spravny nebo badani konci tim, ze je otec neznamy?

Pokud je dítě nemanželského původu, až na naprosté výjimky nemá uvedeného otce a pátrání v otcovské linii tady v mužské linii končí.
Můžete pátrat po linii matky, správně jste napsal, že nemanželské děti získávaly rodné příjmení matky, ta jej zase měla po svém otci, (respektive v případě, že i ona byla nemanželským dítětem, tak po svém dědečkovi)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod pavel.m » úte kvě 17, 2022 8:06

Ano,

někdy je dítě legitimováno manželem, kterého si matka veme, ovšem není to vždy a dítě si pak veme jeho příjmení a je jenom na vás, zda si dohledáte i předky toho nevlastního otce. Já měl třeba u jedné svobodné maminky štěstí, jelikžo to byla babička mé babičky. A moje babička věděla, kdo byl otec. :D

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod pavel.m » úte kvě 17, 2022 8:07

Pokud byla vdova, tak dítě mělo příjmení po zesnulém manželovi, nebo se pletu?
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod Zora » úte kvě 17, 2022 8:12

nemělo.
Zemřelý manžel matky neměl nic společného s nemanželským dítětem, které se narodilo po jeho smrti . Dítě mělo rodné příjmení matky, matka pak příjmení po zemřelém manželovi
Viz rady do začátku
viewtopic.php?f=31&t=24394
viewtopic.php?f=31&t=43561

Je pravdou, že tam, kde se svobodná matka znovu provdala, a nedošlo k legitimizaci nemanž. dítěte, se občas stávalo, že nemanž. dítě neoprávněně užívalo příjmení matčina manžela. Mnohdy se to zpětně opravovalo, někde to zůstalo bez povšimnutí. Záleží na dataci a oblasti. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod pavel.m » úte kvě 17, 2022 8:14

Zora píše:nemělo.
Zemřelý manžel matky neměl nic společného s nemanželským dítětem, které se narodilo po jeho smrti . Dítě mělo rodné příjmení matky, matka pak příjmení po zemřelém manželovi
Viz rady do začátku
viewtopic.php?f=31&t=24394
viewtopic.php?f=31&t=43561

Je pravdou, že tam, kde se svobodná matka znovu provdala, a nedošlo k legitimizaci nemanž. dítěte, se stávalo, že nemanž. dítě neoprávněně užívalo příjmení matčina manžela. Mnohdy se to zpětně opravovalo, někde to zůstalo bez povšimnutí. Záleží na dataci a oblasti. Z


S tou nápravou jsem se setkal právě jednou, kdy všechny záznamy někdo přepsal na správné příjmení matky a byl jsem trochu zmatený, proč to někdo udělal.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod zeter » úte kvě 17, 2022 8:47

Na ta příjmení v podobných případech je potřeba dávat pozor, protože je to spolehlivý zdroj zmatků v zápisech - zejména v neúředních pramenech, např. v dobovém tisku.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod Zora » úte kvě 17, 2022 8:53

Je důležité vždy se dopátrat u nemanželského dítěte mužského předka (dědy, pradědy...)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak patrat dal v pripade svobodne matky?

Příspěvekod Hilvar » ned kvě 22, 2022 17:01

Děkuji všem ya přínosné rady! :)
Hilvar
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned lis 14, 2021 20:39


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků