Vyřešeno: Kdo archivuje rozsudky?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyřešeno: Kdo archivuje rozsudky?

Příspěvekod jakub_m » ned led 16, 2022 22:39

Poradíte, prosím, někdo, které z archivů archivují rozsudky níže uvedených soudů a zda se archiválie dochovaly a jsou zpracované.

Okresní soud pro přestupky v Praze 1921
Krajský soud v České Lípě 1921 (trestní věc)
Krajský soud v Mladé Boleslavi 1928 (rozvod)

resp., pokud existuje nějaká přehledová tabulka archivací rozsudků u jednotlivých soudů na území ČR, aby mě na ni odkázal, abych se nemusel ptát a mohl si to dohledat sám.
Naposledy upravil jakub_m dne pát led 21, 2022 10:19, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Kdo archivuje rozsudky?

Příspěvekod zeter » pon led 17, 2022 8:36

na strákách ministerstva vnitra je sekce Archivní fondy a sbírky v ČR vč. vyhledávání (podle klíčových slov, místa vzniku fondu atdatd), popis obsahu fondu je zpravidla kusý - ale člověk aspoň zjistí, na který archiv se obrátit s konkrétním dotazem.
https://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fon ... 86553.aspx
https://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx

Ale jinak bych asi mírnil očekávání - agenda soudů se archivuje jen výběrově, a jednotlivé fondy nejsou kolikrát ani celé inventarizované

EDIT: (já třeba neuspěl se spisem o rozvodovém řízení z poloviny třicátých let, skartováno...)
EDIT 2: ohledně přestupků v Praze - tam by mohl pomoci nikoli fond soudu, ale fond Pražské policejní ředitelství v Národním archivu - kromě přihlášek jsou v něm i vysloveně policejní záležitosti (našli mi u jedné osoby např. zprávu o zadržení, neboť byl na demonstraci drzý na strážníka, přenocoval v cele a platil pokutu, vysvědčení o zachovalosti a žádost o řidičák)
zeter
 
Příspěvky: 3259
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Kdo archivuje rozsudky?

Příspěvekod jakub_m » pon led 17, 2022 10:40

Zeter: Ve fondu Pražské policejní ředitelství jsem k dané osobě v Národním archivu právě nalezl výpis z trestního rejstříku vystavený v úplně jiné netrestní souvislosti, kde jsou uvedeny rozsudky pro 2 činy právě toho soudu České Lípě a okresního soudu v Praze pro přestupky, ale jinak nic. Z uvedených výpisů lze zjistit skutkové podstaty a uložené tresty, ale nikoliv samotný popis skutků.
Naposledy upravil jakub_m dne pon led 17, 2022 13:24, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Kdo archivuje rozsudky?

Příspěvekod zeter » pon led 17, 2022 11:07

Aha! Doufám, že budete mít s těmi fondy soudů kliku a spisy se dochovaly.
zeter
 
Příspěvky: 3259
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Kdo archivuje rozsudky?

Příspěvekod jakub_m » pát led 21, 2022 10:19

To já taky. Zatím jsem se zkusil zeptat ty trestní věci u Krajského soudu v České Lípě (1921) a Krajského soudu v Praze (1937), ten Nejvyšší se pokusím přilepit k něčemu jinému až zase někdy půjdu do Národního archivu.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Vyřešeno: Kdo archivuje rozsudky?

Příspěvekod Nayro » pát lis 10, 2023 22:42

právě jsem řešil podobný problém. Můj dědeček z vesničky v Karlovarském okrese byl souzen a odsouzen v roce 1953 jako kulak. Trest si odpykával v Jáchymově. Z okresního soudu v Karlových varech jsem dostal odpověď, že spisy o odsouzení v 50. letech nejsou k dispozici - byly v zákonných lhůtách skartovány. Odkázali mě na Státní okresní archiv Karlovy Vary. Ale ani tam žádné archiválie uloženy nejsou. Takže si budu muset vystačit s ústním podáním příbuzných...
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků