I. SV - kde hledat vojáky Česko - Uhry - Slovensko

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

I. SV - kde hledat vojáky Česko - Uhry - Slovensko

Příspěvekod Zora » stř led 12, 2022 11:32

Dva Bratři, narození V Hranicích na Moravě, původní domovská příslušnost (po otci) také na Moravě.

Jeden se stal majitelem (nájemcem?) statku na území dnešního Slovenska, tedy v Uhrách, druhý působil v Čechách jako správce statku.
Jestli změnili domovskou příslušnost, to jsem nezjistila.

Oba narukovali, oba padli.
Prvního jsem našla na genteam.sk, druhého jsme našla v databázi VHA. Naopak jsem nic nevyhledala.

Hraje nějakou roli fakt, odkud narukovali, pod pravomoc jakého okresu, comitétu spadali, nebo jak se to rozlišuje.

Domnívám se, že ve vojenských útvarech bojovali všichni vedle sebe nebo to bylo rozděleno podle původu vojáka?
Díky, já se v těch vojenských věcech neorientuji.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. SV - kde hledat vojáky Česko - Uhry - Slovensko

Příspěvekod Made » stř led 12, 2022 12:04

Já dám můj příklad - ročník 1887, jedna obec u Holešova. Rodina se po roce 1900 přesunula za prací do Chorvatska a usadila se tam. Domovská příslušnost zůstala.

Tento můj člověk (ročník 1887) narukoval do jednotky, kam se rukovalo od Holešova.

Hned jsem si říkala, že tam asi neměl kamarády, vazby se za těch 14 let musely zpřetrhat.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: I. SV - kde hledat vojáky Česko - Uhry - Slovensko

Příspěvekod Zora » stř led 12, 2022 12:09

Jenže - kdo tedy spravuje jeho vojenské materiály, to jste neuvedla...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. SV - kde hledat vojáky Česko - Uhry - Slovensko

Příspěvekod Made » stř led 12, 2022 15:00

Já jsem z vašeho textu pochopila, že vaše osoby narukovaly ze Čech a Slovenska do tamních jednotek. Asi jsem viděla víc, než jste napsala.

U mé osoby jsem po dokumentech nepátrala, protože u nás je to zkartovaný ročník. A upřímně mě nenapadlo, že by si jeho informace mohl držet někdo někde jinde.

Ještě jeden detail - ve Verlustliste má psanou obec u Holešova, tedy domovskou příslušnost, ne tu v Chorvatsku.


Edit
Ve Verlustliste je, protože upadl do ruského zajetí.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: I. SV - kde hledat vojáky Česko - Uhry - Slovensko

Příspěvekod Zora » stř led 12, 2022 15:11

Psala jsem
Dva Bratři, narození V Hranicích na Moravě, původní domovská příslušnost (po otci) také na Moravě.

Jeden se stal majitelem (nájemcem?) statku na území dnešního Slovenska, tedy v Uhrách, druhý působil v Čechách jako správce statku.
Jestli změnili domovskou příslušnost, to jsem nezjistila.

Ptám se, proč jednoho spravuje VHA (ten co bydlel v době odvodu v Čechách) a druhého nespravuje. (ten co bydlel v Uhrách, dnešním Slovensku.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků