1. Táborský batalion

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

1. Táborský batalion

Příspěvekod Aitav » úte zář 21, 2021 10:59

Zdravím,
snad jsem zvolil správnou sekci. Nemohu totiž zjistit kdo byl otec Matěje Šišky. V oddání má napsáno jen od 1-ho Batalionu Táborského. U dětí je napsáno jen vždy jen Jméno otce, děda nebo místo původu se tam neuvádí. A u úmrtí má napsáno poutník.

A tak se ptám, je možné nějak dohledat ten Táborský batalion nebo je nějaká možnost jak hledat dál.

první řádek vlevo
https://digi.ceskearchivy.cz/5977/308/1072/679/71/0

úmrtí:
7. řádek vlevo (3.11.1825)
https://digi.ceskearchivy.cz/5979/372/1137/1457/106/0
Naposledy upravil Aitav dne úte zář 21, 2021 11:11, celkově upraveno 1
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Zora » úte zář 21, 2021 11:02

Nepíšete, kdy zemřel, snad možná by mohly pomoci sčítací operáty. První sčítání 1857. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Aitav » úte zář 21, 2021 11:11

Bohužel zemřel roku 1825
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Zora » úte zář 21, 2021 14:00

Zkuste hledat na netu, chce to trpělivost.

tady jsem narazila na práci:
http://www.ceskasibir.cz/dok/d462.php

Mezi zdroji je uvedeno:
Táborský „Batalion“. Palcát VI (1948), č. 39

Jestli se ale článek vztahuje v onomu voj. útvaru, to samozřejmě netuším. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod filmovymaniak » úte zář 21, 2021 15:28

Dobrý den,

chtělo by to najít ten článek z odkazu Zory, ale jestli má někdo ten časopis, spíše nikdo

dle tohohle
https://www.napoleon-series.org/militar ... hemia.html
když dám přes Ctrl+F vyhledat Tabor
tak v roce 1809
Territorial Division FML Baron Karl Joseph von Sterndhal

Prague Landwehr Brigade GM Count Franz Kinsky

Prague – 1st Landwehr battalion Prague
Prague – 2nd Landwehr battalion Prague
Prague – 1st Landwehr battalion Beraun
Prague – 2nd Landwehr battalion Beraun
Prague – 1st Landwehr battalion Kaurzim
Prague – 1st Landwehr battalion Časlau
Prague – 2nd Landwehr battalion Časlau
:arrow: Prague – 1st Landwehr battalion Tabor

z textu: také rok 1809
Landwehr Provisional Gruppe GM Joseph ? von Richter - Tabor

territory – 1st Landwehr battalion Tabor
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Aitav » stř zář 22, 2021 6:56

A nevěděli byste zdali existují nějaké vojenské "matriky" popřípadě nějaké jiné zápisy z tohoto období
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod zeter » stř zář 22, 2021 8:56

asi jedině na FamilySearch, tam se dá najít ledacos, ale je to podle čísel pluků, a tady si nejsem jistý, pod jakým to hledat
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Zora » stř zář 22, 2021 8:58

Rozumné by bylo obrátit se s tímto komplexním dotazem na VHA.
Určitě by (alespoň) dokázali identifikovat onen batalion. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod filmovymaniak » stř zář 22, 2021 10:39

Dobrý den , možná tady
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library


k tomu zápisu u svatby máte to přečtené

od 1-ho batalionu Taborskiho zemnie hajitel sloužici v Kahlovicích

takže země brancům se také říkalo země hajitelé
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Aitav » pát pro 09, 2022 16:20

Pokusím se obnovit toto téma. Po delší době jsem prohledal vámi doporučené dokumenty a bohužel bez výsledku. Na VHA jsem se obrátil, a bylo mi sděleno, že pro vyhledání musím znát datum a místo narození.
A tak bych se vás chtěl zeptat, zdali vás nenapadají nějaké další možnosti určení rodiště Matěje Šišky.
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Viridis » sob pro 10, 2022 17:39

Zdravím,
koukal Vám někdo na čtení? Já tam totiž vidím něco jiného, než jste přečetl Vy - u svatby vidím ...vdova po .... Sedlka (= selka) a u úmrtního zápisu vidím pulnik = pololáník, sedlák, nikoliv poutník (písmeno "t" srovnejte hned další zápis Wotawa). Co třeba gruntovnice? I když by to byla dost náhoda, kdyby tam bylo odkud přišel, ale co kdyby?
A ještě mě napadlo - neexistuje náhodou k matrikám něco jako "sbírka listin"? Tam by mohl být dokument o původu ženicha, který doložil ke svatbě, pokud nebyl ze stejné farnosti. V mém případě jsem měla smůlu, tyto doklady začali v Kroměříži shromažďovat až byl můj 3x pradědeček 1/2 roku ženatý (rok 1820), ale je možnost, že ve Vašem případě se něco dochovalo.
Pak už zbývá jenom otročina - zeměbranecký prapor v Táboře musel být doplňován z okolí, takže procházet jednotlivé farnosti, pomocí indexace vyhledávat shodné rodiny a vypsat si Matěje, kteří přicházejí v úvahu (jsou v odpovídajícím věku, neumřeli a neoženili se s někým jiným ....). A mít štěstí. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Zora » sob pro 10, 2022 17:58

Pokud potřebujete dočíst zápis, použijte sekci čtení.
Nezapomeňte si přečíst pravidla a dodržet je. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Aitav » sob pro 10, 2022 19:16

Ano, jsem si vědom chybného přepisu (je to rok zpátky), ale to na věci nic nemění. Gruntovnice jsem prošel a je o něm jen letmá zmínka a o původu ani ň.
Prohledávat ostatní matriky mě napadlo také, ale problém je že batalion byl doplňován z poměrně velké oblasti a jméno Matěj šiška je v okolí hodně běžné.
Pojem "sbírka listin" jsem nikdy neslyšel. Co to je?
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Viridis » sob pro 10, 2022 22:17

"Sbírka listin" je můj opis - prostě k matrikám farnost shromažďovala dokumenty - např. ke svatbě, pokud jeden ze snoubenců nebyl z téže farnosti, musel ten "cizí" přinést např. doklad o tom, že je svobodný nebo ovdovělý, jinak jej kněz neoddal ... V mém případě se to jmenuje "Sbírka dokladů k matrikám okresu Kroměříž“ a uloženo to je v SOkA. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: 1. Táborský batalion

Příspěvekod Zora » sob pro 10, 2022 22:40

Dokumenty ke svatbě, tzv. kopulář, obsahoval především svatební protokol, křestní listy, případně opisy z matriky narození, dotazníky, které snoubenci vyplňovali - kde je otec, jeho povolání, kde bydleli dříve, jak dlouho bydlí zde...
další doklady, které se mohly ke svatbě vztahovat, tedy např. svolení otce ke svatbě nezletilého potomka, úřední a církevní dispensy.....´
Zápisy o absolvovaném manželském katechismu...
Doklady se ukládaly ve farním archívu, později bývaly přesunuty do příslušného diecézního archivu. ( po r. 1950 do civilních archívů, po roce 1989 zpět do církevních archívu - praxe byla různá, je třeba pátrat)

Je třeba pátrat vždycky ve starších příspěvcích, tohle jsem jen okopírovala. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků