Olbramice (Obranitz) - kde hledat svatbu cca 1825 VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Olbramice (Obranitz) - kde hledat svatbu cca 1825 VYŘEŠENO

Příspěvekod PavelJM » stř úno 24, 2021 16:44

Dobrý den,
pátrám po svatbě rodičů Antonína Chromce nar. 1827 v Krakovci (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/5798?image=216000010-000253-003375-000000-009243-000000-00-B02528-02230.jp2).
Pokud čtu správně, matka pocházela z Obranizt, tedy Olbramovic Olbramic (sousedí s Krakovcem, odkud zřejmě pocházel otec František).
Pro Olbramovice Olbramice a dané období jsem ale bohužel žádnou matriku nenašel a zkoušel jsem tedy hledat i v okolních farnostech (Bohuslavice u Konice, Konice, Laškov). Zatím ale marně.

Poradí prosím někdo, jak nebo případně kde dál hledat?
Naposledy upravil PavelJM dne čtv úno 25, 2021 11:15, celkově upraveno 1
PavelJM
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv dub 16, 2020 16:17

Re: Olbramice (Obranitz) - kde hledat svatbu okolo r. 1825

Příspěvekod zeter » stř úno 24, 2021 16:59

Tu oblast neznám, ale skoro to vypadá, že právě tudy běží rozhraní mezi působností MZA a ZA Opava - matriky pro Olbramice (pozor, Olbramovice jsou úplně někde jinde) vídím pod Opavou, zkuste hledat tam
http://digi.archives.cz/da/index4Clear.jsp

EDIT: možná vám chvíli potrvá, než si na digiarchiv ZA Opava zvyknete, pokud jste tam ještě nikdy nepátral. Odměnou vám ovšem bude nejspíš mnohem pestřejší rejstřík digitalizátů (i když se to samozřejmě může lišit místo od místa)
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Olbramice (Obranitz) - kde hledat svatbu okolo r. 1825

Příspěvekod zburget » stř úno 24, 2021 17:17

Tak tak, hledáte ve špatném archívu - Olbramice jsou okres Olomouc a ten je v ZA Opava.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Olbramice (Obranitz) - kde hledat svatbu okolo r. 1825

Příspěvekod PavelJM » čtv úno 25, 2021 11:12

Dobrý den,
svatbu jsem skutečně našel v Opavském archivu. Jsem za to velice rád a moc děkuji za nasměrování. Už jsem myslel, že se matriky z Olbramic snad nedochovaly... snad, i proto, že na MZA jednu matriku pro Olbramice eviduje (původce Konice).

Toto je již mimo téma, ale musím říct, že na to, že jsem na webu ZA Opava hledal poprvé, celkem rychle jsem si zvykl. Jenom déle mi trvalo než jsem si všiml "listovacích" šipek a měl jsem za to, že má matrika jen 10 scanů :oops: . Jinak jsem byl ale mile překvapen, že existuje i možnost si příslušný scan stáhnout. Toto mi třeba na webu MZA chybí (nebo jsem zase něco přehlédnul?), přestože je celkem čerstvě modernizován... mohla to být aspoň "náplast" na to, že přestaly fungovat původní odkazy na stránky matrik :(
PavelJM
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv dub 16, 2020 16:17

Re: Olbramice (Obranitz) - kde hledat svatbu cca 1825 VYŘEŠE

Příspěvekod zburget » čtv úno 25, 2021 17:12

Olbramice jsou v té konické matrice jen proto, že někdy v 17. stol patřily ke konickému záduší. Po rozdělení v té době obrovské koncké farnosti už patřily jinam. A z dnešního pohledu do sousedního okresu a donedávna do sousedního kraje.
Sprácně by v opavském archívu měly být i všechny matriky z okresu Prostějov. Prostějov padtřil před rekonstrukcí krajů do kraje Jihomoravského, ale po vzniku dnešních 14 krajů spadl celkem logicky pod Olomouc. Jen nedošlo k přesunu archiválií uložených v Brně do Opavy.

Dřív se skeny z AP stahovat daly (bylo jen potřeba se přihlásit), ale od nové verze úmyslně stahovat nejdou. V nové verzi AP jsou zveřejněné skeny v plné kvylitě, jak je MZA má a pokud chcete takovýto sken, budou po vás chtít zaplatit. Proto to nejde. Jediné, co můžete v AP udělat je kliknout na sken pravým myšítkem a dát uložit obrázek. Uloží se vám přesně ten výřez, kzterý vidíte v rozlišení, v jakém to vidíte.
A nebo si můsíte napsat nějaký šikovný skript, který vám obrázek stáhne. A nebo tady někde byl návod, jak si ten sken za pomoci nějaké webové služby stáhnout. Zkuste hledat tady na fóru (pomocí funkce hledat).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků