VYŘEŠENO Hledání ve Vídni

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod Zora » pon zář 21, 2020 19:12

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=37
tady asi svatba

Když vycházím z toho, co jsem v matrikách kdy viděla, četla, dohledávala a porovnávala, mně to vycházím že jste našla správný záznam o úmrtí.

U úmrtí Anny je uvedeno, že je vdova, to se samozřejmě dozvěděla později, od těch, kteří tam s ním pracovali nebo se o tom dozvěděli.
Určitě dostala úmrtní list (bez toho by ji jako vdovu nezapsali)

Vychází mně, že Anna byla starší než její manžel, zvažte, zda manželství fungovalo, dovedu si i představit, že Václav třeba o své ženě nehovořil, nebo práci ve Vídni vzal proto, aby se mohl vzdálit z domova.
Tihle , vlastně opuštění lidé, se pak často vydávali v případě nutnosti za vdovce a vdovy, tím se jaksi vzdalovali realitě. Je množné, že Václav třeba ve Vídni žil s jinou ženou.. ale berte to, prosím, jen jako úvahy.
Vzhledem k tomu, že se úmrtí pohybují na konci 19. století, je možné, že byli i v rozlukovém řízení, tedy
v dané době platilo:
rozluka - dvě fáze.
1. rozvod - manželství je stále platné, ale manželé nesdílejí společnou domácnost a společně nehospodaří., Po předepsané době mohou požádat o
2. rozluka - manželství je rozloučeno a před civilními úřady mohou oba uzavřít nová manželství. (církevně trvá první manželství až do úmrtí jednoho z manželů)

A pozor, u nás v rodině vážený občan, dokonce starosta, bezúhonný život... a u úmrtí jeho první manželky ( o které nikdo nevěděl), je napsáno rozvedená... Čili z hlediska církevního i civilního manželství bylo trvalo, ale nebylo, řekněme konzumováno - žili odděleně.

Jinak se naprosto ztotožňuji s tím, co píše kolega Zeter, ne vždy byly doklady čitelné, ne vždy byly po ruce, ne vždy bylo z hlediska úřadů vše v pořádku. Dělníky mohl někdo najímat, neměl je přesně sepsané... atd... sami kolegové raději moc nevysvětlovali, jedna šok, jednak možná ne všechny informace byly určeny pro úřední jednání...

Ten Lusanec - já jsem už viděla na familysearch tolik zhýralostí, že se nedivím ničemu.
B-L to se zamění snadno, u - to je i ve slově Buchlovice a zbytek při hrůzném písmu se zamění za ledacos...

Vůbec nikoho se nechci dotknout, jen uvádím, že i nás na fóru se stane, že jedno slovo přečtou ochotní kolegové jako dvě naprosto rozdílná slova...
Já jsem kdysi četla ve svém zápis Fibantice, nikde jsem je nenašla a ony to byly Ivančice, psané Eibenschitz...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20866
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 19:38

(jenom upřesním, že tady se nejedná o notoricky zmršené anonymní přepisy do vyhledávacích databází FamilySearch, kde se rukopisné odchylky jmen i příjmení takříkajíc páří s neschopností přepisovatelů odlišit i jen s a h atp., načež vzniknou bestializované zmršeniny), ten záznam jsem dohledal "ručně" a čtu, co tam vidím, čili ty nejasnosti nevznikly novodobou indexací záznamů, tam musel být problém už během komunikace mezi farností, kde došlo k úmrtí (Penzing), a nějakým "centrálním úřadem", kam se z celé Vídně sbíhaly zprávy o úmrtích, na jejichž základě pak vznikal ten generální soupis úmrtí)
zeter
 
Příspěvky: 949
Registrován: čtv zář 01, 2016 7:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod alče » pon zář 21, 2020 20:26

Zora píše:Vychází mně, že Anna byla starší než její manžel, zvažte, zda manželství fungovalo, dovedu si i představit, že Václav třeba o své ženě nehovořil, nebo práci ve Vídni vzal proto, aby se mohl vzdálit z domova.


Zoro, měla jsem naprosto stejnou myšlenku a taky to tak asi uzavřu.
Jeden ze dvou Václavových synů se "ztratil" někde ve světě. Zase jen podle ústního podání - na vojně byl údajně u námořnictva a chtěl do Ameriky.
Do tohoto pátrání se ale zatím nepouštím. :D Nespokojenost měli asi v genech.

zeter píše: ten záznam jsem dohledal "ručně" a čtu, co tam vidím


Přiznám se, že toto jsem nepochopila. Byla jsem toho názoru, že mormoni mají nějaké dobrovolníky, kteří jim to z matrik přepisují. Vsadila bych se, že v odkazu, který jste mi poslal, je stejný rukopis, jaký je v zápisech jiné větve mého rodu v Maďarsku.
Ale nechci toto vlákno moc natahovat, to už je na jiné téma, i když tady to hraje podstatnou roli.

Al.
alče
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon úno 18, 2019 12:36
Oblast pátrání: stari šivac (Rakousko, dnes Srbsko), Nitra,N.Zámky,Těšínsko,Vysočina

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod Zora » pon zář 21, 2020 20:51

....Jeden ze dvou Václavových synů se "ztratil" někde ve světě. Zase jen podle ústního podání - na vojně byl údajně u námořnictva a chtěl do Ameriky....

Opět , jak radil kolega Zeter - zkuste sčítání, o službě u námořnictva u předka jsem se dozvěděla právě ze sčítání - nikdo z rodiny to vůbec netušil...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20866
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 21:04

ano, Mormoni mají dobrovolníky, kteří (valně/nevalně) přepisují - ale to se týká jen textového vyhledávání, tj. oni to ručně nepřepisují, oni to jen naťukají do vyhledávací databáze, a proto je tam tolik chyb - protože nepřečtou pořádně originál. Ty snímky, které jsem odkazoval, jsou skeny autentických dobových záznamů (ze kterých ti přepisovatelé, del vlastních nevalných schopností, vycházejí), žádné přepisy! Podobnost rukopisů je čistě náhodná. Pokud se chcete na FS něčeho dobrat, je nutné na základě zkomolených přepisů jít tzv. ad fontes, právě k těm nepřepsaným zdrojovým dokumentům; a na ty odkazuji.
zeter
 
Příspěvky: 949
Registrován: čtv zář 01, 2016 7:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod alče » pon zář 21, 2020 22:04

Já se omlouvám, ale pořádně jsem něco hledala na FS už před časem, takže jsem pozapoměla. Vždyť i desky jsou tam originální, a mormoni na tom začali pracovat asi až v době počítačové, takže je to jasné :oops:
Děkuju za rozšíření obzorů.
alče
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon úno 18, 2019 12:36
Oblast pátrání: stari šivac (Rakousko, dnes Srbsko), Nitra,N.Zámky,Těšínsko,Vysočina

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků