Shodná čísla domu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Shodná čísla domu

Příspěvekod greghouse » čtv úno 27, 2020 22:21

Kontext (lze přeskočit k otázce zvýrazněné dole):

Před téměř rokem jsem v tématu "Co s obecním pastýřem" se snažil získat obecnější informace, které by mi pomohly k nalezení osoby Jana Čecha, obecního pastýře. Vzhledem k tomu, že ani u jeho svatby ani u jediného z jeho dětí nebo vnoučat není uvedeno, kdo by mohli být jeho rodiče byl jsem v hledání odkázán pouze na rozpětí času určené datem svatby a jeho uvedeným věkem.

V okolí Uherského Hradiště (kde žil v obci, která je dnes městskou částí Sady) a blízkých Veletin, kde údajně působil jako pastýř, jsem prohledal desítky matrik narozených, ve většině obcí rodiny s příjmením Čech vůbec neexistovaly, tam kde ano se většinou jednalo o plané poplachy (děti se narodily moc brzo, moc pozdě nebo prokazatelně zemřely brzo). Pak jsem ale narazil v oblasti obcí Horního a Dolního Němčí na značnou základnu několika rodin Čechů a taktéž 3 dobré kandidáty na hledanou osobu. První se narodila trochu dříve a následně jsem dohledal i její úmrtí. Třetí se narodila až příliš pozdě a byla by při svatbě ještě mladistvá (15 let). Druhá se ale narodila prakticky v ideální moment a mně to velmi láká prohlásit, že je to on. To pokušení je o to větší, že se narodil na čísle popisném 69 (v obci Horní Němčí). Jeho první manželské dítě je pak zaznamenané v knize pro Veletiny, kde, jak jsem již zmiňoval, měl působit jako obecní pastýř, shodou okolností také pod číslem popisným 69.

Otázka zní: Máte zkušenost s tím, že by v matriční knize narozených uvedli jako místo narození číslo popisné domu z jiné vesnice?

Již jsem si zvykl, že když se berou dva lidi, tak jsou tam uvedená občas obě čísla popisná bydlišť novomanželů, i když to jedno se nachází v úplně jiné obci.

Je tedy možné považovat uvedená čísla popisná 69 za identická nebo je to prostě jen nejspíš shoda náhod?
V případě konkrétního zájmu dodám i odkazy na konkrétní zápisy.

Děkuji za postřehy :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Shodná čísla domu

Příspěvekod havlisovka » pát úno 28, 2020 0:37

Konkrétní zápis snad napoví víc, ale obecně můžu říct, že jsem se s podobnými zápisy setkala v Čechách i na Moravě - u ženicha bylo jeho číslo domu, u nevěsty její, a sem tam se nějaký ten údaj (tady obec původu ženicha) vytratit mohl. V dotčeném období bývaly zápisy někdy až příliš stručné. Obávám se ale, že shodu náhod nebude úplně možné vyloučit.
havlisovka
 
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 01, 2008 12:32
Bydliště: Praha

Re: Shodná čísla domu

Příspěvekod greghouse » pát úno 28, 2020 0:49

Uvedu tedy konkrétní zápisy:

Horní Němčí - 29. 6. 1793 - č.p. 69 - Johann (vlevo, 6. shora)
Veletiny - 2. 12. 1815 - č.p. 69 - Mariana (vlevo, 2. zespoda)

Podotýkám, že se jedná o údaje v matrice narozených. Jak jsem psal, na to, že jsou u svateb zapisována čísla domů ženicha a nevěsty bez označení obce i když byly obce různé a třeba i mimo farnost, jsem si zvykl. Často pak nelze dobře určit, které tím bylo myšleno a já obecně, pokud se čísla shodují s rodnými, tak předpokládám, že jsou i ve stejných vesnicích jako ta rodná čísla domů.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků