vdova žádá o přidělení poručníků

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

vdova žádá o přidělení poručníků

Příspěvekod mandoney » pát led 17, 2020 17:51

Dobrý den,

poprosil bych o radu z období 17. století - pokud vdova žádala o přidělení poručníků (předpokládám na děti) - žádala tak o poručníky na své děti nebo na děti po zemřelém manželovi?

Děkuji moc za radu
Marek
mandoney

Re: vdova žádá o přidělení poručníků

Příspěvekod mandoney » pát led 17, 2020 18:15

Potřebovaly děti poručníka, i když měly vlastní matku? Pokud by to byla nevlastní matka, tak pravděpodobně ano?

Děkuji
mandoney

Příspěvekod Zora » pát led 17, 2020 18:18

Všeobecně platilo, že za rodinu rozhodoval vždy pouze otec, matka (žena) toto právo v 17. století neměla.
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » pát led 17, 2020 20:06

Ono to s poručenstvím asi nebylo v 17. století až tak jednoznačné, jak to známe od cca konce 18. století. Potíž je, že ta doba není zas tolik probádaná jako doby pozdější. Další potíž je, že platily jiné právní zvyklosti ve městech a jiné mimo města.

Co jsem tak pochopila, byl institut poručenství ještě v 17. století spíš právem než povinností (čili nebylo automaticky požadováno). Mimo města opravdu mohla za děti rozhodovat i matka s tím, že při řešení dědictví nebo pokud by matka (nebo i otec) znovu vstupovala do manželství bylo vhodné, aby děti měly poručníka (primárně spíš z řad příbuzných), který by je chránil pro případ, že by matka nebo otec chtěli zvýhodňovat děti z nového manželství. Jak to bylo ve městech jsem moc nezjišťovala, protože mám jen málo předků měšťanů.

No ale možná to celou dobu chápu špatně. To nevylučuji. Nečetla jsem všechny práce, které se tématu věnují.

Doporučuji dvě diplomky, které se sice věnují 18. století, ale doba předtím je v nich lehce zmíněna:
- Lucie Fučíková: Sirotčí agenda a péče o sirotky v Prácheňském kraji v 18. století
- Markéta Skořepová: Ovdovění a osiření ve venkovské společnosti. Panství Nový Rychnov, 1785-1855
Obě na Jihočeské univerzitě, kde jsem neobjevila, jak získat přímý odkaz jen na danou práci. Po zadání názvu do nějakého vyhledávače by se ale měl ukázat odkaz na PDF ke stažení.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod mandoney » pát led 17, 2020 21:53

Moc děkuji za pomoc.
marek
mandoney

Příspěvekod jakub_m » ned úno 09, 2020 21:25

Starší práce od Jana Kaprase (staršího) na téma poručenství nad sirotky je digitalizována zde: https://kramerius.lib.cas.cz/view/uuid: ... be22332629
jakub_m

Příspěvekod mandoney » stř úno 12, 2020 19:32

Dobrý den, děkuji. Prostuduji. Marek
mandoney

Zpět na Otázky a odpovědi