Vyřešeno: Domkář- pouze majitel?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyřešeno: Domkář- pouze majitel?

Příspěvekod TomL » sob pro 07, 2019 18:28

Dobrý den, měl bych takový neexaktní dotaz ohledně označení povolání-majetkového statusu za jménem osob v matrikách. V kontextu poloviny 19. století české vesnice na Litoměřicku jsem u jedné poměrně čilé pra-pra narazil na následující konstelaci:

V domku, kde bydlela již dlouho, se jí narodilo nemanželské dítě, ke kterému se přihlásil otec jménem Wrabec, označený jako woráč. Když si ho následující rok brala, byl označen jako domkář. Pak spolu měli další děti, v matrice jako domkář. Když ho po dvanácti letech od sňatku, v pouhých 48 letech trefila mrtvice, v úmrtním zápisu označen jako nádenník.

V následujících dvou letech ale ve stejném domku zemřeli dva staří sedmdesátnící Motyčkovi, označeni jako domkář a domkářka. Pravděpodobně bezdětní.

Jak tomu lze rozumět? Mohl být Wrabec domkářem, když domek nejspíš nevlastnil? Mohly být zápisy takto vágní, nebo byl domkář striktně pouze majitel domku? Nebo se domkářem označoval přítomný muž v produktivním věku? Nebo zapisovatel prostě zapsal, co mu bylo příbuznými řečeno?

Za názory děkuji..
Naposledy upravil TomL dne pon pro 09, 2019 18:57, celkově upraveno 2
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Domkář- pouze majitel?

Příspěvekod TomL » sob pro 07, 2019 18:59

Díky, to přesně odpovídá mému dojmu ze zápisů. Starý Motyčka byl mistr krejčovský, woráč Wrabec skutečně musel orat jinde. V domku také žila dcera již zmíněné pra-pra, které už se také, ještě za Wrabcova života, narodilo nemanželské dítě. V zápisu v poli matka není uvedena jako "dcera domkáře", ale "služebná děvečka". Také tedy pracovala jinde.

Obě dámy po smrti Motyčků domkem disponovaly, což mi ale přijde přirozené.
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jok1955 a 8 návštevníků