snubní protokoly

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

snubní protokoly

Příspěvekod koldez » stř čer 19, 2019 20:40

Onehdy jsem navštívil okresní archiv v Jičíně, kde jsem byl zklamán zjištěním, že nejstarší svatební protokoly, jež mají k disposici jsou z druhé poloviny 18.století. Můžete někdo napsat svou zkušenost s těmito protokoly v jiných archivech? V 17.století se ještě nezapisovaly?
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: snubní protokoly

Příspěvekod janpechacek » čtv čer 20, 2019 10:07

Nejsem si úplně jistý, co myslíte těmi svatebními protokoly. Kromě matrik existovala další evidence k sňatkům. V zásadě lze tyto prameny rozdělit do dvou kategorií podle původce, jednak je to majetkoprávní a vrchnostenská evidence, za druhé církevní evidence. V prvním případě se jedná o knihy svatebních smluv a ty jsou běžně dostupné i pro 16. století, takže to je genealogicky obvzlášť cenný pramen. Vrchnost dávala svolení k sňatku (knihy povolení sňatků v rámci dominikální agendy). Církev potom vedla několikerou agendu. Byly to např. knihy ohlášek, povinné u nás od roku 1771, nebo třeba rapuláře (spíš od 19. st.), což byly vlastně "výslechové protokoly" snoubenců před svatbou (nutná rozprava s farářem pokud chcete uzavřít církvení sňatek, platí dodnes). No a potom je tu taková širší ne vždy přesně specifikovaná agenda, která se nazývá snubní protokoly. Od 19. století na to bývaly předtištěné knihy. Tam se zapisovaly údaje o snoubencích (vojenská služba, děti, případná afinita...) a k tomu se dokládaly opisy křestních listů, ohláškové listy, opisy úmrtních listů v případě vdovských sňatků, povolení sňatků od vrchnosti, vysvědčení z náboženství atd. Tahle agenda vznikla také až v 18. století. Příčinou je tzv. proces zcírkevnění sňatků, ve kterém se církev snažila zmonopolizovat celou instituci sňatku včetně všech právních koncepcí a rituálů. Ještě v 16. století bývalo běžné, že snoubenci spolu žili před svatbou (včetně předmanželského sexu) a zkoušeli si to. Výkon církve se omezoval na posvěcení sňatku, který byl ale chápán jako světská ("občanská") smlouva. A s tímto procesem souvisí vůbec racionalizace správy a růst byrokracie.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: snubní protokoly

Příspěvekod koldez » čtv čer 20, 2019 11:43

Děkuji pane Pecháček za odpověď. Jednalo se mi o církevní agendu. Potvrdil jste mi mé zjištění když píšete "Tahle agenda vznikla také až v 18. století."
Překvapil jste mne, že svatební smlouvy jsou běžně dostupné ve vrchnostenské evidenci i pro 16.století. Já jsem v Zámrsku pod velkostatkem Kumburk našel
nejstarší smlouvy až z 18.století pro oblast mého zájmu.
Vladimír Klen
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: snubní protokoly

Příspěvekod Zora » čtv čer 20, 2019 12:28

koldez píše:Děkuji pane Pecháček za odpověď. Jednalo se mi o církevní agendu. Potvrdil jste mi mé zjištění když píšete "Tahle agenda vznikla také až v 18. století."
Překvapil jste mne, že svatební smlouvy jsou běžně dostupné ve vrchnostenské evidenci i pro 16.století. Já jsem v Zámrsku pod velkostatkem Kumburk našel
nejstarší smlouvy až z 18.století pro oblast mého zájmu.
Vladimír Klen


problém může být v tom, kde jsou konkretní doklady vlastně archivovány.

Nejprve byly na farách, posléze přesunuty do církevního archivu.... po roce 1948 byly velice často tyto archiválie přesunuty do civilních archivů jako součást matriční agendy.

Po roce 1990 se zase některé archiválie, původně církevní, přesunovaly zpět do církevních archivů...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: snubní protokoly

Příspěvekod capjar » čtv čer 20, 2019 18:10

Souhlasím se zasvěcenou odpovědí pana Pecháčka. Jen bych doplnil, že svatební smlouvy co specifická majetkoprávní agenda se projednávaly a zapisovaly do příslušných knih i v rámci městského prostředí.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: snubní protokoly

Příspěvekod koldez » čtv čer 20, 2019 20:41

problém může být v tom, kde jsou konkretní doklady vlastně archivovány.

Nejprve byly na farách, posléze přesunuty do církevního archivu.... po roce 1948 byly velice často tyto archiválie přesunuty do civilních archivů jako součást matriční agendy.

Po roce 1990 se zase některé archiválie, původně církevní, přesunovaly zpět do církevních archivů...
Z

Při mé minulé návštěvě okresního archivu v Jičíně v roce 2007 jsem byl informován, že snubní protokoly jsou uloženy u nich, ale jsou majetkem jičínského vikariátu, takže k nahlédnutí musím získat jejich souhlas. Při letošní návštěvě mi předložili církevní snubní protokoly bez podmínek, ale zdálo se mi, že seznam těchto protokolů je znatelně kratší než před 12 lety.
Vladimír Klen
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: snubní protokoly

Příspěvekod Miro1 » úte říj 01, 2019 19:03

pro koldez :
Nenarazil jste prosím na snubní protokoly, které se týkaly Suchardů, zejména z obce Roškopov ?
Díky
Miro1
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát kvě 09, 2014 17:08


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků