heraldika - erb na pečeti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod evahor » stř kvě 22, 2019 18:00

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o pomoc, co lze rozeznat na erbu na pečeti?
Na erbu vidím uprostřed dvě růže, vpravo - bojovníka se šavlí (stojí na růži?) a vlevo mi připadá, že tato část je rozdělena na tři - v té uprostřed vidím zvíře.

Když kliknete na obrázek, tak se zvětší - detaily jsou tak více viditelné.



Mnohokrát děkuji za pomoc a rady
Eva
Přílohy
Servatius.jpg
Naposledy upravil evahor dne čtv kvě 23, 2019 13:57, celkově upraveno 2
evahor
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 28, 2019 9:59

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod dakr » čtv kvě 23, 2019 8:40

vpravo je uprostřed pes (ale upřímně na první pohled? nosorožec)
uprostřed souhlasím dvě růže
vlevo také bych řekla muž se šavlí, ale má divný postoj
a ještě vpravo nahoře je ten čtvereček půlený (nejspíše barevně)
D.
dakr
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 01, 2019 17:50

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod dakr » čtv kvě 23, 2019 8:43

a ještě mě napadlo, zda řešíte i to, co roste z koruny na přilbici - tam sice to vypadá na pera, ale mohlo by tam být i zvíře
D.
dakr
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 01, 2019 17:50

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod evahor » čtv kvě 23, 2019 13:22

Dobrý den,

děkuji. Nosorožec to určitě není, ale nějaké zvíře pravděpodobně ano.

Ještě jednou děkuji
Eva
evahor
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 28, 2019 9:59

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod galulois » čtv kvě 23, 2019 16:04

co třeba medvěd?
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod evahor » čtv kvě 23, 2019 22:05

galulois píše:co třeba medvěd?



Dobrý večer,
děkuji moc za tip.
Mohu se jen zeptat, co vidíte vlevo? Jestli Vám to připadá spíše na lidskou postavu nebo také nějaké zvíře?

Ještě jednou děkuji
Eva
evahor
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 28, 2019 9:59

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod galulois » pát kvě 24, 2019 15:38

vlevo je určitě postava - voják? s mečem nad hlavou? nebo s nějakou čepicí?
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod L.V. » pát kvě 24, 2019 17:27

Mně to spíš přijde jako myslivec? - klobouk s chocholem, pérem - a zavěšenou nějakou trubku, možná puška o níž má myslivec opřenou ruku (tak, jak podobně i dnes chodí myslivci)....nepřijde mi to jako voják s meče a pod. Sedělo by mi to pak i k tomu zvířeti, ale nedokážu odhadnout, o jaké zvíře by mohlo jít. Takže tak:-)
LV
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod janpechacek » sob kvě 25, 2019 12:25

Dobrý den,

určitě by k identifikaci pomohlo, kdybyste nás uvedla trochu do kontextu. Odkud tu pečeť máte, co o ní dalšího víte atd. Každý detail může být užitečný. Hodně by pomohlo cokoliv pro časové zařazení.

V heraldice blason (popis erbu) vychází z pohledu štítonoše, takže strany jsou obrácené.

Pro další hledání zkusím erb popsat: dvakrát polcený, vpravo nějaká obecná figura snad postava, uprostřed dvě růže nad sebou, vlevo tři břevna. Klenot nerozpoznám.

K té postavě je třeba brát v úvahu existující figury, takže myslivce můžeme asi vyloučit.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod evahor » sob kvě 25, 2019 15:02

janpechacek píše:Dobrý den,

určitě by k identifikaci pomohlo, kdybyste nás uvedla trochu do kontextu. Odkud tu pečeť máte, co o ní dalšího víte atd. Každý detail může být užitečný. Hodně by pomohlo cokoliv pro časové zařazení.

V heraldice blason (popis erbu) vychází z pohledu štítonoše, takže strany jsou obrácené.

Pro další hledání zkusím erb popsat: dvakrát polcený, vpravo nějaká obecná figura snad postava, uprostřed dvě růže nad sebou, vlevo tři břevna. Klenot nerozpoznám.

K té postavě je třeba brát v úvahu existující figury, takže myslivce můžeme asi vyloučit.



Dobrý den,

mnohokrát děkuji za připomínky. Pečeť patřila Servatiu de la Fossa, se kterou v roce 1618 přišel do Čech (pravděpodobně ze Španělského Nizozemí).
Eva
evahor
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 28, 2019 9:59

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod janpechacek » stř kvě 29, 2019 9:40

evahor píše:Pečeť patřila Servatiu de la Fossa, se kterou v roce 1618 přišel do Čech (pravděpodobně ze Španělského Nizozemí).
Eva


Ale vždyť to je přece zásadní informace, kterou je přeci lepší uvést hned na začátku! Vy tu po nás chcete blason erbu z dost nerozpoznatelného obrázku a přitom víte komu patří. Předpokládám, že jednodušší cesta je proto najít ten erb někde jinde, kde je zobrazen jasně. Já jsem sice žádný odkaz na rod De la Fossa nenašel, ale kdybyste dokázala informace ještě upřesnit (zdroj odkud máte otisk pečeti, zdroj odkud máte znění rodového jména), tak by to pomohlo ve vyhledání rodu i jeho erbu. Našel jsem pouze vlámský rod Van der Fosse, jenže ten byl nobilitován až v 19. století. Je fakt, že příslušná literatura může být těžko dostupná (a navíc třeba v nizozemštině), ale pokud by to byl můj předek, tak si s tím tu práci dám.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod evahor » stř kvě 29, 2019 13:46

janpechacek píše:
evahor píše:Pečeť patřila Servatiu de la Fossa, se kterou v roce 1618 přišel do Čech (pravděpodobně ze Španělského Nizozemí).
Eva


Ale vždyť to je přece zásadní informace, kterou je přeci lepší uvést hned na začátku! Vy tu po nás chcete blason erbu z dost nerozpoznatelného obrázku a přitom víte komu patří. Předpokládám, že jednodušší cesta je proto najít ten erb někde jinde, kde je zobrazen jasně. Já jsem sice žádný odkaz na rod De la Fossa nenašel, ale kdybyste dokázala informace ještě upřesnit (zdroj odkud máte otisk pečeti, zdroj odkud máte znění rodového jména), tak by to pomohlo ve vyhledání rodu i jeho erbu. Našel jsem pouze vlámský rod Van der Fosse, jenže ten byl nobilitován až v 19. století. Je fakt, že příslušná literatura může být těžko dostupná (a navíc třeba v nizozemštině), ale pokud by to byl můj předek, tak si s tím tu práci dám.



Dobrý den,
znění rodového jména a také z matričních údajů. Pátrali jsme i v nizozemských zdrojích, bohužel zatím bez úspěchu. Proto jsem zde prosila alespoň o popis erbu, abych se případně k nějakému pokroku v bádání "progooglila" v holandšině, francouzštině, němčině, apod. Takže tu práci si opravdu dáváme. Většina těch rodů má v erbu lišku (ty erby jsou ale z pozdější doby, než je ten uvedený zde). Zatím jsme se přes různé zahraniční almanachy (nizozemské, belgické) nikam nedostali, samozřejmě ne vše je digitalizované a ne ke všemu se hned dostaneme. Pokud jsem se k nějakému erbu z 16. a poč. 17. století dostala, tak na něm byla liška. Eva
Naposledy upravil evahor dne čtv kvě 30, 2019 18:41, celkově upraveno 1
evahor
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 28, 2019 9:59

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod zburget » stř kvě 29, 2019 17:08

Tak alespoň se možná vyjasnilo, co je v tom erbu za zvíře.
Je fakt, že v této velikosti a kvalitě pečeti (snad z pečetního prstenu) bude pes, medvěd, liška a dokoce i nosorožec vypadat úplně stejně :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod evahor » stř kvě 29, 2019 17:45

zburget píše:Tak alespoň se možná vyjasnilo, co je v tom erbu za zvíře.
Je fakt, že v této velikosti a kvalitě pečeti (snad z pečetního prstenu) bude pes, medvěd, liška a dokoce i nosorožec vypadat úplně stejně :-)


Dobrý den,
to máte asi pravdu, že budou všechny vypadat stejně. Mně to právě na tu lišku pořád nepřipadalo:-)
Někde jinde tady na fóru mi jednou bylo řečeno, že nám vidět to, co chci a překrucovat informace. Tak jsem se snažila tu lišku nevidět:-).
E.
Naposledy upravil evahor dne stř kvě 29, 2019 17:50, celkově upraveno 1
evahor
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 28, 2019 9:59

Re: heraldika - erb na pečeti

Příspěvekod evahor » stř kvě 29, 2019 17:48

Jedna badatelka mi poslala k porovnání jednu pečeť - je na ní postava, která je podobné té z pečeti.

Nevíte prosím, co tato postava s praporem? symbolizuje?

Myslím si, že je opravdu podobná té z pečeti. Je to tak?

Děkuji
E.
Přílohy
erb - postava.jpg
erb - postava.jpg (28.29 KiB) Zobrazeno 756 krát
evahor
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 28, 2019 9:59

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků