VYŘEŠENO - Příliš mnoho stejných jmen...

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zett » ned říj 21, 2018 7:40

Dávám to zde do placu s prosbou o Váš osobní názor. V matrikách jsem prošel zápis po zápisu, řádek po řádku.

21.11.1728 N František +, rodiče Jan Vavřík a Apolonie ze Strážovic.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5466/?strana=20 Vlevo nahoře druhý zápis.

9.12.1728 Z Apolonie žena Jana Vavříka ze Strážovic, věk 30.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5466/?strana=158 Vlevo dole.

1.2.1733 O Vdovec Jan Vavřík a Veronika po zemřelém Jiřím Palasovi ze Strážovic.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5466/?strana=114 Vlevo dole.

20.11.1733 N František/Františka?, rodiče Jan Vavřík a Veronika ze Strážovic.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5466/?strana=31 Vpravo dole.

Tomuto páru se dále rodí děti až přijdou na řadu svatby těchto dětí...

1.10.1757 O František Vavřík (juvenis) syn Jana Vavříka ze Strážovic si bere Annu dceru Jiřího Fialky ze Sobůlek.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5123/?strana=352 Vpravo nahoře.

1.11.1757 O František Vavřík (adolescens) Syn Jana Vavříka ze Strážovic si bere Annu dceru Jiřího Žabky ze Strážovic.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5466/?strana=146 Vpravo třetí shora. Všimněte si zápisu nad touto svatbou.

Je možné aby jeden Jan Vavřík ženil 1.10. jednoho syna a 1.11. současně vdával dceru a ženil syna? Mohl mít dva syny stejného jména byť každého s jinou ženou? Předpokládám správně, že juvenis byl starší než adolescens?

Dále se ve Strážovicích v č.p. 46 v pravidelných intervalech rodí děti páru František a Anna s kmotry ze Sobůlek. Děti jiného páru Františka s Annou jsem nenašel ani ve Strážovicích ani v Sobůlkách. Lze předpokládat, že tyto dětí patří páru oddanému v sousední farnosti ve vesnici Sobůlky?

8.1.1759 Antonín http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5467/?strana=6 vlevo.
17.10.1761 František http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5467/?strana=17 vlevo.
18.9.1763 Anna
17.11.1765 Kateřina
atd...

29.12.1792 Z František Vavřík ze Strážovic, č.p. 46, věk 63 let
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5475/?strana=197 Vpravo. Zřejmě jde o staršího z Františků.

Za vysvětlení a nápady předem děkuji!

Z.
Naposledy upravil Zett dne úte říj 23, 2018 14:22, celkově upraveno 1
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod rebeka » ned říj 21, 2018 8:33

Dobrý den,¨
ta první svatba Františka s Annou Fialkovou je také 1.listopadu - viz konec předchozí stránky, kde je psáno November.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod rebeka » ned říj 21, 2018 10:13

Nevím, zda je moje úvaha správná, ale u té 1. svatby nejsou zapsáni svědci a čtu tam něco jako viz Želetice? Mohl by být ten samý zápis v obou matrikách? V obou případech jméno nevěsty Anna, jméno jejího otce Jiří. To příjmení Fialka by se dalo (při troše fantazie) také číst jako Ziabka, nesouhlasí však místo původu nevěsty (Sobůlky, Strážovice). Možná někoho ještě něco napadne.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zora » ned říj 21, 2018 10:34

rebeka píše:Nevím, zda je moje úvaha správná, ale u té 1. svatby nejsou zapsáni svědci a čtu tam něco jako viz Želetice? Mohl by být ten samý zápis v obou matrikách? V obou případech jméno nevěsty Anna, jméno jejího otce Jiří. To příjmení Fialka by se dalo (při troše fantazie) také číst jako Ziabka, nesouhlasí však místo původu nevěsty (Sobůlky, Strážovice). Možná někoho ještě něco napadne.


Naprosto správná úvaha, postřeh, první svatba je 1. november, stejně jako "druhá" a jedná se pouze o přepis svatby, která se konala v Želeticích. - bývalo to někde zvykem, pokud se nevěsta z farnosti (Sobůlek) vdávala mimo farnost, zde asi proto, že šlo o dvojitou svatbu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zett » ned říj 21, 2018 20:25

Tak to mockrát děkuji. Jak jsem v tom hledal nějakou záhadu tak jsem ji nakonec i našel... :D

20.11.1733 Pak bude jasně Františka a ne druhý František, že?

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zora » ned říj 21, 2018 20:31

Zett píše:Tak to mockrát děkuji. Jak jsem v tom hledal nějakou záhadu tak jsem ji nakonec i našel... :D

20.11.1733 Pak bude jasně Františka a ne druhý František, že?

Z.


vpravo dole je napsán Franciscus - je zde použita zkracovací koncovka pro -us - vidíte to podobně jako psací G.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zett » pon říj 22, 2018 13:04

Zora píše:
Zett píše:Tak to mockrát děkuji. Jak jsem v tom hledal nějakou záhadu tak jsem ji nakonec i našel... :D

20.11.1733 Pak bude jasně Františka a ne druhý František, že?

Z.


vpravo dole je napsán Franciscus - je zde použita zkracovací koncovka pro -us - vidíte to podobně jako psací G.
Z


Dobře, je tedy možné, že měl dva syny stejného jména každého s jinou ženou? V matrikách zemřelých jsem totiž Františka 1. před narozením Františka 2. nenašel, nenašel jsem ani svatbu druhého Františka (jedno jestli se při té svatbě s dvěma zápisy ženil 1. nebo 2.), zápis o smrti Františka kterou jsem našel odpovídá udaným věkem Františku 1. Nevylučuji, že se, pravděpodobně tedy František 2., oženil v jiné farnosti a svatbu jsem zatím nenašel...

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zora » pon říj 22, 2018 13:28

Teď mně asi něco unikl.
1. 11 se žení František a současně se vdává jeho sestra .

Jednoho Františka jste tedy oženil, druhý z matriky - narozený 1728 má v této matrice křížek - zemřel brzy po narození.
Zbývá ještě nějaký další František k ženitbě? Fakt jsem mohla něco přehlédnout.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zett » pon říj 22, 2018 13:39

Zora píše:Teď mně asi něco unikl.
1. 11 se žení František a současně se vdává jeho sestra .

Jednoho Františka jste tedy oženil, druhý z matriky - narozený 1728 má v této matrice křížek - zemřel brzy po narození.
Zbývá ještě nějaký další František k ženitbě? Fakt jsem mohla něco přehlédnout.
Z


Ano, 1.11. se jeden František oženil, dle udaného věku v zápisu z matriky zemřelých předpokládám toho staršího.

29.12.1792 Z František Vavřík ze Strážovic, č.p. 46, věk 63 let
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5475/?strana=197

Pokud by starší František zemřel záhy po porodu (dle křížku) tak není jeho umrtí zapsáno v matrice, úmrtí jeho matky záhy po porodu zapsáno je.

Samozřejmě ten co zapisoval úmrtí Františka mohl v matrice najít první zápis a proto napsal věk 63, ve skutečnosti by mu však bylo o 5 let méně. Ještě jsem uvažoval o zápisech svatby kde je uvedeno jednou juvenis a podruhé adolescens, v případě prvního Františka by mu bylo 29 v případě druhého 24, ale ani to mi na adolescenta zrovna moc nesedí...

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zora » pon říj 22, 2018 13:57

Pokud jste staršího Františka mezi zemřelými opravdu nenašel, pravděpodobně v té době v této lokalitě děti zemřelé brzy po narození nezapisovali, byla to dost často běžná praxe. Úmrtí syna podporuje i úmrtí matky, zřejmě obtížný porod ...

Ten křížek v matrice narozených opravdu značí úmrtí.
Použití slova adolescent a iuvenis - odhaduju pouze na rozdílné zvyklosti v různých farnostech, stoprocentně se jedná o svatbu jednoho a téhož Františka, zapisující knězi použili rozdílnou formulaci . česky ... mladík.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zett » úte říj 23, 2018 11:38

Možná už jsem s tím otravný, ale když to promýšlím do detailu tak buď ten křížek byl dopsán až když František 2. zemřel a ten co zapisoval pak uvedl věk úmrtí 63 let, nebo ten křížek vznikl hned když František 1. zemřel a potom mi není zcela jasné jak by došli v případě úmrtí Františka 2. k věku 63 let. Že by se náhodně trefili přesně do věku jeho staršího zemřelého bratra? Rozdíl mezi nimi byl 5 let. Vím, že se s tím až tak nehráli, věk mohl být přibližný, moje zkušenost je ale taková, že v této farnosti byli poměrně hodně přesní...

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zora » úte říj 23, 2018 12:26

Přikláním se k nepozornosti kněze nebo nesprávnému nahlášení věku zemřelého od příbuzných.

Rozhodně jste našel správný zápis o svatbě jediného Františka (přeživšího do dospělosti).
psala jsem, že slovo adosloscent i slovo iuvenis v podstatě označovalo mladé muže, a zcela jistě záleželo na tom, který kněz měl jakou zvyklost - které slovo používal.

Křížek u zemřelého bratra opravdu značí úmrtí v raném mládí, hodně často se v tomto období prostě úmrtí novorozeňat neuváděla do knihy. Zcela jistě si to i můžete zkontrolovat u jiných dětí, označených křížkem. Vše ostatní už je na Vás Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příliš mnoho stejných jmen...

Příspěvekod Zett » úte říj 23, 2018 14:22

Díky!

S hledáním křížků u jiných dětí jsem začal, ale zatím jsem neměl štěstí...

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků