Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republiky ?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republiky ?

Příspěvekod Mašková » sob říj 20, 2018 16:56

Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republiky ?
Mašková
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř led 29, 2014 12:51

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod Zora » sob říj 20, 2018 17:04

Přesunula jsem Vaše téma do správné sekce, prosím, podívejte se, jaké máme členění sekcí.
----------
O existenci nějakého "celkového" seznamu zesnulých nevím. Jedině úmrtní matriky, nebo hřbitovní knihy na příslušných MěÚ (OÚ) .

Pokud hledáte konkretního zemřelého, tak podle předpokládaného roku úmrtí (případně dalších zpřesňujících údajů) je možno dotazovat se na ministerstvu vnitra, Je to zpoplatněná služba. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod janpechacek » sob říj 20, 2018 17:57

Neexistuje.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod Zora » sob říj 20, 2018 18:04

janpechacek píše:Neexistuje.


Neexistence se v tomto případě nedá ověřit :-)
Přemýšlím nad tím, že správa soci. pojištění jistě vede seznamy zesnulých klientů, pro veřejnost naprosto nepřístupné.
Domnívám se, že moje odpověď spíše zahrnovala to, co asi kolegyně chtěla vědět.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod zburget » sob říj 20, 2018 19:01

Zora píše:... Přemýšlím nad tím, že správa soci. pojištění jistě vede seznamy zesnulých klientů, pro veřejnost naprosto nepřístupné...


Těžko říct - seznamy lidí určitě mají, ale je otázka, jak dlouho po smrti člověka ještě záznamy uchovávají. V podstatě už pak nemají důvod je uchovávat a můžou být skartované.
Stejně tak budou seznamy lidí na registru obyvatel (dnes je taky centrální). Ale jak dlouho po smrti člověka tam záznamy zlstávají asi taky nebude snadné zjistit.
A skoro určitě se to takových seznamů nebudou zapisovat data lidí zemřelých dřív, než byly ty registry zřízené.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod Zora » sob říj 20, 2018 19:06

zburget píše:
Zora píše:... Přemýšlím nad tím, že správa soci. pojištění jistě vede seznamy zesnulých klientů, pro veřejnost naprosto nepřístupné...


Těžko říct - seznamy lidí určitě mají, ale je otázka, jak dlouho po smrti člověka ještě záznamy uchovávají. V podstatě už pak nemají důvod je uchovávat a můžou být skartované.
Stejně tak budou seznamy lidí na registru obyvatel (dnes je taky centrální). Ale jak dlouho po smrti člověka tam záznamy zlstávají asi taky nebude snadné zjistit.
A skoro určitě se to takových seznamů nebudou zapisovat data lidí zemřelých dřív, než byly ty registry zřízené.


Registr obyvatel ovšem není přístupný, stejně tak využívají tuším od r. 1992 nějaký centrální registr zemřelých katastrální úřady.
Byla jsem upozorněna, že od nějakého roku úmrtí není třeba dokládat kopii úmrtního listu - zrušení věcného břemene, že si to dohledají.

Pravděpodobně ale dotaz zněl na genealogické možnosti, a v tom případě nevím o ničem takovém. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod capjar » ned říj 21, 2018 0:56

Asi tak.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod zburget » ned říj 21, 2018 17:21

Mě by třeba zajímalo, jak dlouho po smrti si o nás náš stát (jeho různé složky) ještě vede informace. Protože dohledat trvalé bydliště (ano, spousta lidí tam nežije) u kohokoli žijícího je jednoduché - v centrální databázi. Ale jak staré údaje tam jsou (u zemřelých)? Doplňují se tam starší informace? Pokud ano proč? Jak dlouho v tom centrálním registru zůstanou informace i mě po mé smrti?
Matriky budou papírově v archivu, dokud je nesežerou myši nebo povodeň. Ale ledat v nich už není tak jednoduché, jako ťuknout do počítače a udělat sjetinu z databáze.

Zajímalo by mě, jestli se takovéhle informace vbec dají získat - a nejde o osobní data lidí, ale vůbec o ty časové úseky, jak dlouho a kde všude to je. Kde všude a jak dlouho po nás zůstávají otisky (myslím ty úřední, ne na facebooku), že jsme tady byli. Registr obyvatel, registr řidičů, ČSSZ, zdrav. pojišťovny, lékařská dokumentace, živnostejnský rejštřík, obchodní rejstřik, katastr,... to jsem teď nstřílel jen tak od boku, co mě první napadlo.
Zajímavé by taky bylo, co z toho a jak hluboko do historie se dá dnes dohledat. Tak, jako matriky, lánové rejstříky, gruntovnice, urbáře, různé další evidence obyvatel. Ted co všechno a od kdy.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod Zora » ned říj 21, 2018 17:52

jen doplňuji
....a jak je zveřejnění u různých institucí provázáno,
Tedy matriky jsou nepřístupné po dobu sto let od narození. takže když se dítě narodí, na zápis o narození nevidím, ale na jeho úmrtí ano, tím zjistím jména rodičů i dětí, které se narodily a nezemřely.
Potřebuji úmrtí, při troše štěstí ho sice neuvidím v matrice, neb je to v ochranné lhůtě, ale sdělí mně ho spolu s dalšími pohřbenými na správě hřbitova...
Někde jsou zveřejněny třeba indexy narozených , zasahující do ochranné lhůty... a obávám se, že archivy a městské úřady - matriční oddělení mnohdy nemají stejný postup...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod zburget » ned říj 21, 2018 18:46

Mám známou matrikářku - jak budu mít někdy chvíli, zkusím se jí zeptat. Ale když jsme se balvili naposledy, tak byla z centrální evidence obyvatelstva celkem nešťastná, protože když se jí někdo odstěhuje do jiné obce, tak se ona ani nemá šanci podívat, kam to bylo. Mohla by se sice kouknout do CzechPointu, ale nesmí, pokud k tomu nemá příslušný důvod...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledám, zda existuje seznam zesnulých celé České republi

Příspěvekod janpechacek » úte říj 23, 2018 10:02

Zora píše:
janpechacek píše:Neexistuje.


Neexistence se v tomto případě nedá ověřit :-)
Přemýšlím nad tím, že správa soci. pojištění jistě vede seznamy zesnulých klientů, pro veřejnost naprosto nepřístupné.
Domnívám se, že moje odpověď spíše zahrnovala to, co asi kolegyně chtěla vědět.
Z


Já jsem to myslel opravdu v genealogickém smyslu, tedy jako nějaký časově neomezený všematrikový rejstřík a takový opravdu neexistuje.
Samozřejmě existuje registr obyvatel (evidence obyvatel), který je ovšem přístupný jen někomu a pouze na žádost (příbuzným, úředníkům),
za druhé v něm jsou data pouze nedávná (historicky), takže pro klasický genealogický výzkum se nehodí. Popravdě nevím, jak hluboko registr
sahá, opisovali se do něj třeba pobytové přihlášky zavedené v 80. letech. Ale co se úmrtí týče, tyipuji, že z matrik se určitě neopisovalo a tak
bych řekl, že víc jak 30 let to nebude.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků