Vydání křestního listu 1880

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Boza » stř zář 05, 2018 15:39

Dobrý den,
netuší někdo znalejší, co znamená poznámka za přípiskem "Křestní list: 6.1.1880"? Čtu tam Exch. 6. par., ale vůbec netuším, co by to mohlo znamenat. Mate mne, že je to je necelé dva roky po narození dítěte :?

Doplním, že už dlouho hledám narození a úmrtí matky dítěte, t.j. Marie Ježkové, tak se chytám čehokoliv.

[Edit] dotyčný přípisek zřejmě zní "Exh. 6(?). par.
Přílohy
CZEC0004D_Matriky-Church-books-Hradec-Králové-100-4850-1871-1884_00049.jpg
Naposledy upravil Boza dne čtv zář 06, 2018 15:45, celkově upraveno 2
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1944
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod zatec » stř zář 05, 2018 16:52

Rodiče potřebovali pro úřad doklad, zašli za farářem, který jim ho vystavil a poznamenal to do matriky.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Zora » stř zář 05, 2018 18:58

to dítě má nemanželský původ. Jak vypadá zápis? není tam třeba dopsán otec? Vůbec nevidím kolonku pro otce.
Je snad možné, že se matka provdala, vyzvedla si křestní list, ale její manžel dítě nelegitimizoval. Je možné, že křestní list byl potřeba pro svěření do pěstounské péče. Bohužel - neznám osudu tohoto dítěte, zda , příp. kde se oženil...
Pozor, s úmrtím matky bývá problém, jakmile se vdá, třeba i na stáří, změní příjmení.
V těch Vohnišťanech jste ji nenašla , nebo zjistila jste, kdy zemřel otec?
Bohužel se z výřezu nedá poznat ani obec, kde se dítě narodilo.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Boza » čtv zář 06, 2018 14:21

Dobrý den Zoro,
ano je to nemanželské dítě, obrázek jsem mírně upravil kvůli velikosti zde na fóru. Narodilo se v Řehotech, farnost Metličany.

Jde mi však primárně o onen zkratkovitý přípisek (který možná čtu špatně), zda bych z něho nemohl vyvodit, co se v onom roce 1880 událo.

Další osudy onoho dítěte mám celkem dobře podchycené (včetně sňatku, úmrtí), ale nic z toho neposkytuje vodítko k osudu jeho matky. Podotýkám, že ony Vohnišťany jsou farnost Ohnišťany v SOA Zámrsk - po roce 1865 tam moc digizátů není.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1944
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Zora » čtv zář 06, 2018 14:35

ptala jsem se proto, že mám v rodině smutnou záležitost, kdy živitele rodiny, tkalcovského mistra, nenadále ranila mrtvice a vdova s mnoha dětmi zůstala bez prostředků. Dochoval se soupis jejich potomků, nacionálií a dalších drobných informací. Soupis psala fara, je tam i potvrzení od fary s odůvodněním, že se jedná o doklad k žádosti o podporu.
Uvažovala jsem u Vás proto podobným směrem, jestli třeba matka nepožádala o nějakou formu péče. podpory a dokládala to právě křestním listem.
Zápis , jak u mě známé, nepřečtu, sama za sebe tam vidím "exh ... ":-(

Na otce jsem se ptala proto, že možná matka chtěla požádat o určení otcovství... U tak malého dítěte mě opravdu nic dalšího nenapadá.

tady jsou latinská rčení, začínající na E
https://cs.wikipedia.org/wiki/Latinsk%C ... en%C3%AD_E

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Kiara » čtv zář 06, 2018 17:13

Já jen podotýkám, že výřez obrázku je zobrazen úplně špatně. U dolního okraje je totiž napsána ještě nějaká poznámka, která je "ustřižena" a která možná hraje také významnou roli...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Boza » čtv zář 06, 2018 20:57

Dobrý den,
mohu Vás ubezpečit, že další přípisky nehrají v tomto případě roli, jsou naprosto čitelné a týkají se Josefova sňatku a úmrtí.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1944
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Boza » stř zář 12, 2018 13:59

Zkusím otázku trochu oživit. Už jsem se smířil s myšlenkou, že mi tento přípisek žádné další vodítko neposkytne, teď už je to spíše otázka zvědavosti :D

Skutečně mi jde pouze o výklad té (pro mne) záhadné zkratky "Exh. 6 par."

Prošel jsem dotyčnou matriku (100-04850 ze SOA Zámrsk) a prakticky všechny zápisy o vydáních křestních listů jsou ve tvaru:

Křestní list vydán <datum> N.E. <číslo>
Křestní list vydán <datum> N.Exh. <číslo>
Křestní list vydán <datum> číslo <číslo>

Mezi mnoha desítkami těchto zápisů však není ani jeden, který by se držel výše uvedeného tvaru.

Z toho vyvozuji, že Exh. by mohla být zkratka z latinského exhibere / exhibitum. Číslice 6 je vysoce pravděpodobně evidenčním číslem rodného listu; list s tímto číslem a datem vydání předložil Josef J. při sňatku v roce 1904.

Co však může znamenat par., nad tím si stále lámu hlavu :roll: Je pochopitelně možné, že je to zkratka z parochia, parochialis.

Jako příklad (zcela jiný křestní list) se stejnou zkratkou jsem našel tento: http://www.scanzen.cz/files/dobove_listiny/krestni_listy/Krestni_list_(1857).jpg
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1944
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod Noodle » pát zář 14, 2018 15:32

Nemůže zkratka par. souviset s přejatým slovem paré (stejnopis, jedno z více kopií)?
https://cs.wiktionary.org/wiki/par%C3%A9
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Vydání křestního listu 1880

Příspěvekod vrbat » úte říj 16, 2018 20:41

Osobně chápu Exh, jako exhibeatur vyhotoven. Par by mělo být v latině stejný.
vrbat
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 16, 2018 8:44
Oblast pátrání: Domažlicko, Podřipsko a Podbořansko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků