Původ biologického pradědy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod rebeka » úte črc 17, 2018 18:26

Kiara píše:Mno - mně se zdá otec Ladislav Hess *1877 jako tatínek k dětem *1935 a 1936 poněkud přestárlý, bylo by mu 58-59 roků. Sice je možné všechno , už jsem se s otci-seniory přes 60+ také setkala, ale spíš bych tipovala jako tatínka jeho případného stejnojmenného syna ...


Vždyť to p. Bártík říká.

Bártík píše:když to procházím kolem a kolem, je dost velká pravděpodobnost že onen Ladislav Hess byl otcem Ladislava Hesse, otce mého dědy.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Zora » úte črc 17, 2018 18:27

Kiara píše:Pane Bártíku, pokud se Váš dědeček narodil doma, pak musel být buď pokřtěn (jako drtivá část tehdejší populace), nebo muselo být jeho narození zaznamenáno na nějakém úřadě. Na Vašem místě bych se snažila nahlédnout do matrik, abych zjistila, CO je vlastně v kolonce "OTEC" uvedeno. Buď je tam uvedeno jméno otce se všemi ostatními náležitostmi, nebo je kolonka prázdná.

Já bych na Vašem místě nespekulovala o případném otcovství Ladislava Hesse, ten je u jednoho dítěte - Vaší pratety - již jasně daný, ale co nejdříve bych se na vlastní oči přesvědčila o tom, jak vypadá matriční zápis Vašeho dědečka a teprve po jeho zhlédnutí bych zaujala nějaké stanovisko. Ono nikde není psáno, že dva sourozenci těsně po sobě narození musí mít automaticky stejného otce - jak už jsem psala, život bývá plný různých překvapení 8) a pokud bych na vlastní oči neviděla hodnověrný důkaz o tom, kdo je či není zapsán jako otec, s nějakými spekulacemi bych byla hodně, hodně opatrná ...


Vlákno je dlouhé, možná jste přehlédla, co tazatel napsal na začátku:

Můj dědeček Ladislav Bártík se narodil jako nemanželské dítě v Hradci Králové roce 1935, jenomže děda se s naší rodinou téměř nestýkal, zemřel už před 10 lety a nikdy mému tátovi neřekl, kdo byl jeho skutečný otec. Bylo to prázdné místo v mém rodokmenu, které mi vůbec nešlo vyřešit. Na všech dokladech bylo jméno otce vynecháno.

V textu tazatele se dále uvádí, že stejné příjmení potenciálního biologického otce dědečka zmiňovala babička:
Dokonce se potvrdila domněnka, kterou mi dala babička krátce před smrtí (domnívala se, že jeho otec byl nějaký Hess) a která se po dnešku ukázala jako správná.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Kiara » úte črc 17, 2018 18:53

Ještě jinak - pokud tazatel píše, že jméno otce jeho dědečka bylo na všech dokladech vynecháno (např. dědečkův rodný list, dědečkův oddací list), zůstává z mého pohledu babiččina domněnka o otcovství Ladislava Hesse k dědečkovi pořád pouze domněnkou. Znovu opakuji - přiznané otcovství k jednomu dítěti neznamená, že je dotyčný automaticky otcem i druhého dítěte.

Nebo někoho napadá důvod, proč by p. Hess přiznával otcovství pouze k dceři a k synovi by se nepřiznal :shock: ?
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Zora » úte črc 17, 2018 19:16

Kiara píše:Ještě jinak - pokud tazatel píše, že jméno otce jeho dědečka bylo na všech dokladech vynecháno (např. dědečkův rodný list, dědečkův oddací list), zůstává z mého pohledu babiččina domněnka o otcovství Ladislava Hesse k dědečkovi pořád pouze domněnkou. Znovu opakuji - přiznané otcovství k jednomu dítěti neznamená, že je dotyčný automaticky otcem i druhého dítěte.

Nebo někoho napadá důvod, proč by p. Hess přiznával otcovství pouze k dceři a k synovi by se nepřiznal :shock: ?

Já z toho, co zatím napsal pan Bartík, vyvozuji, že se Hess oficiálně nepřiznal k žádnému dítěti.
Údaj o potenciálním otci sestry dědečka pochází pouze z registru narozených - ne z matriky, do tohoto registru velmi pravděpodobně nahlásila jméno biol. otce pouze matka při porodu. Nenapadá mě důvod, proč by biol. otec nahlašoval svoje jméno u porodu (kdy ani otcové v té době přítomni nebyli) a na matrice (při křtu) nikoliv.
Vzhledem k tomu, že se tohle příjmení v rodině tradovalo (dědeček ho zřejmě znal, sdělil ho manželce - "babičce") a souhlasí s otcem uvedeným u sestry v registru narozených, jsem v tomto případě spíš nakloněna tomu, že příjmení Hess byl příjmením i biolog. otce dědečka tazatele. (Skoro vždy spíše různě "nalezené, předpokládané... biologické otce zavrhuji)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Kiara » úte črc 17, 2018 20:13

Zora píše: Já z toho, co zatím napsal pan Bartík, vyvozuji, že se Hess oficiálně nepřiznal k žádnému dítěti.
Údaj o potenciálním otci sestry dědečka pochází pouze z registru narozených - ne z matriky, do tohoto registru velmi pravděpodobně nahlásila jméno biol. otce pouze matka při porodu. Nenapadá mě důvod, proč by biol. otec nahlašoval svoje jméno u porodu (kdy ani otcové v té době přítomni nebyli) a na matrice (při křtu) nikoliv.
Vzhledem k tomu, že se tohle příjmení v rodině tradovalo (dědeček ho zřejmě znal, sdělil ho manželce - "babičce") a souhlasí s otcem uvedeným u sestry v registru narozených, jsem v tomto případě spíš nakloněna tomu, že příjmení Hess byl příjmením i biolog. otce dědečka tazatele. (Skoro vždy spíše různě "nalezené, předpokládané... biologické otce zavrhuji)...

Ano, takhle postavené to podle mě má logiku :wink:
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Bártík » úte črc 17, 2018 20:41

Koukám, že jsem rozvířil velkou debatu :D
A přesně, myslel jsem to tak, jak Zora napsala v posledním svém příspěvku :) Vše do sebe přesně zapadá, konzultoval jsem to ještě s tatínkem, a ať se to vezme kolem a kolem, tak určitě Ladislav Hess byl otcem mého dědečka. Teď tedy opravdu půjde o to, zda se skutečně jednalo o člena rodiny Hessů z Pražského Předměstí, o čemž jsem psal výše, to zůstává v režimu bádání a pokusím se to nějakým způsobem vyřešit, zkusím ještě kouknout do sčítacích operátů z roku 1921, zda se tam Ladislav Hess nevyskytuje na Pražském Předměstí a uvidím :)
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Zora » úte črc 17, 2018 20:51

Bártík píše:Koukám, že jsem rozvířil velkou debatu :D
A přesně, myslel jsem to tak, jak Zora napsala v posledním svém příspěvku :) Vše do sebe přesně zapadá, konzultoval jsem to ještě s tatínkem, a ať se to vezme kolem a kolem, tak určitě Ladislav Hess byl otcem mého dědečka. Teď tedy opravdu půjde o to, zda se skutečně jednalo o člena rodiny Hessů z Pražského Předměstí, o čemž jsem psal výše, to zůstává v režimu bádání a pokusím se to nějakým způsobem vyřešit, zkusím ještě kouknout do sčítacích operátů z roku 1921, zda se tam Ladislav Hess nevyskytuje na Pražském Předměstí a uvidím :)


Zkuste se ještě spojit se správcem rodokmenu Ladislava Hesse na MH, odpovídá rok narození 1877. Nebo požádejte někoho z kolegů
o nahlédnutí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod royt » stř črc 18, 2018 4:51

Vzhledem k tomu, že u narození sestry dědečka je uveden otec asi jen po zdělení matky, tak důkaz o otci dítěte (tedy i dědečka) není žádný - možná má logiku,ale to je tak asi vše. Uvedení jména Hess může mít i jiný důvod - bylo to již její 2.nemanželské dítě.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod ZEL » stř črc 18, 2018 9:13

U Vás je to přímá mužská linie, pokud najdete v přímé mužské linii potomky Ladislava Hesse z Pražského Předměstí, můžete zkusit genetické testy pro potvrzení nebo vyvrácení příbuzenství.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Kiara » stř črc 18, 2018 9:36

ZEL píše:U Vás je to přímá mužská linie, pokud najdete v přímé mužské linii potomky Ladislava Hesse z Pražského Předměstí, můžete zkusit genetické testy pro potvrzení nebo vyvrácení příbuzenství.

Domnívám se, že toto by bylo asi nejschůdnější řešení - založit si rodokmen na MyHeritage, nechat si udělat testy DNA, zadat si tam výsledky a potom jen čekat, jaké se objeví shody.
Pokud mají udělané testy DNA potomci Ladislava Hesse a objeví se Vám tam s nimi DNA shoda, potom již nebude co řešit 8)
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Bártík » stř črc 18, 2018 15:51

Já účet na MyHeritage mám už roky, ovšem po těch krádežích hesel se mi tam nedaří přihlásit, neodesílají se mi maily s novým heslem a nějak teď není čas, abych to více řešil :D
Já vím, že jistotu nebudu mít nikdy stoprocentní, ale na druhé straně, nemůžeme přehlédnout jistý důležitý fakt, a tím je podoba člověka. Děda i prateta byly jako dvojčata, já si osobně dlouho myslel že byly dvojčata, ta podoba byla až neuvěřitelně schodná, a navíc je z jejich rysů patrné, že se rozhodně podobali spíše tomu neznámému otci, po matce zdědili jen pár vzhledových vlastností. Nechce se mi věřit, že pokud by otec obou dětí byl rozdílný, byla by jejich podoba tak moc schodná, navíc je tu ten již několikrát zmíněný fakt, že oba byli blond, zatímco prababička byla tmavovlasá. Mě se prostě nechce věřit, že by prababička měla každého sourozence s někým jiným, a zrovna shodou náhod by oba byli blond a oba dva ty blond vlasy zdědili po svých různých otcích.. Jako jasně, jsou to jen dohady, ale podoba jasně mluví ve prospěch jednoho otce, a tedy zřejmě Hesse, neboť opět velká náhoda, že by babička zmínila zrovna příjemní Hess jen tak náhodou, asi ji to říkal vícekrát, když si to po 50 letech pamatovala :) Jako dokud nenajdu důkaz, bude to vždy jen nějaká domněnka, ovšem v mých očích je velmi pravděpodobná, navíc po konzultaci s rodinou k tomuto tématu
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod filmovymaniak » stř črc 18, 2018 16:05

Dobrý den,
já slyšel zase teorii, že pokud mají manželé 2 děti, tak první je podobné v obličeji otci a druhé matce, u nás sedí také barva očí 1. dítě po otci, 2. dítě po matce. V obličeji se porovnává 5 dědičných znaků.
Věřte si čemu chcete, jedině potvrdit testy DNA s někým s mužskou linií toho pána Hesse.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Kiara » stř črc 18, 2018 18:15

filmovymaniak píše:Dobrý den,
já slyšel zase teorii, že pokud mají manželé 2 děti, tak první je podobné v obličeji otci a druhé matce, u nás sedí také barva očí 1. dítě po otci, 2. dítě po matce. V obličeji se porovnává 5 dědičných znaků.
Věřte si čemu chcete, jedině potvrdit testy DNA s někým s mužskou linií toho pána Hesse.

Na základě pouhé "podoby" se skutečně nedá určit nic, protože v případě dědečka a pratety Bártíkových mohlo dojít k tomu, že obě dvě děti mohly zdědit světlé vlasy po některém prapředkovi z matčiny (prababiččiny) strany, na kterého už si nikdo z rodiny nepamatuje a ani neví, jak vypadal :wink:
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod kolsi » stř črc 18, 2018 18:56

Bártík píše:J neboť opět velká náhoda, že by babička zmínila zrovna příjemní Hess jen tak náhodou, asi ji to říkal vícekrát, když si to po 50 letech pamatovala :)


Bohužel ani toto nemusí nic znamenat, protože nevíte, kde babička tuto informaci zjistila. Mohla příjmení zaslechnout ve spojitosti s dědečkovo sestrou, a tak si to spojila i s dědečkem; nebo si děda myslel, že když to byl otec sestry, tak byl i jeho a tuto informaci předal babičce; atd. atd. prostě možností je spousta. Pravděpodobnost, že "si to po 50 letech pamatovala" je stejná jako, že to po 50 letech popletla.

Třeba moje babička mi vyprávěla příběh o sestře její maminky, který ale absolutně nekoresponduje s tím, co jsem dohledal v dobových evidencích - komu pak věřit? Babičce, nebo archivním materiálům :?:
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Bártík » pát črc 20, 2018 12:32

Moc děkuji za všechny názory :) Musíte pochopit, že já se tímhle trápím už asi 7 nebo 8 let a podobný nález mě prostě přišel jako úžasný :) Euforie už trochu opadla a chápu připomínky, které máte, nicméně přeci jen kouzlem historie je mít i určitá tajemství, která se třeba časem vyřeší nebo se o krůček posuneme k pravdě. Ta shoda mi ten den přišla jako úžasná, s tím zase musíte mít všichni pochopení :D Protože každý ví, co při hledání rodokmenu znamená narazit na rozuzlení nějakého "neřešitelného" problému :)

Nicméně děkuji za všechny vaše připomínky a návrhy :)
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků