Původ biologického pradědy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Původ biologického pradědy

Příspěvekod Bártík » pon črc 16, 2018 16:39

Dobrý den, potřeboval bych s něčím poradit.

Můj dědeček Ladislav Bártík se narodil jako nemanželské dítě v Hradci Králové roce 1935, jenomže děda se s naší rodinou téměř nestýkal, zemřel už před 10 lety a nikdy mému tátovi neřekl, kdo byl jeho skutečný otec. Bylo to prázdné místo v mém rodokmenu, které mi vůbec nešlo vyřešit. Na všech dokladech bylo jméno otce vynecháno.

Dnes úplně náhodou jsem tento problém vyřešil. Našel jsem v archivu registr dětí narozených v hradecké nemocnici, tak jsem ho jen tak ze zvědavosti prolistoval a úplně jsem zůstal v úžasu, protože u záznamu narození sestry mého dědy byl zapsán její biologický otec. Dokonce se potvrdila domněnka, kterou mi dala babička krátce před smrtí (domnívala se, že jeho otec byl nějaký Hess) a která se po dnešku ukázala jako správná.

Rád bych se Vás zeptal, zda nevíte, jak nyní postupovat dále při hledání jeho původu. Ve velmi strohém doktorském záznamu je napsané, že biologickým otcem je Ladislav Hess, vojín autoroty, bydlištěm v Pražském Předměstí 64. To jsou jediné zaznamenané informace. Nevím, kde bych se teď mohl dopátrat jeho původu. Zřejmě byl v Hradci na vojně a z Hradce nepocházel, sčítání lidu jsou předkládána z roku 1921, což je od dat narození dědy a jeho sestry v roce 1935 a 1936 velmi dlouhá doba.

Díval jsem se, co mají v archivu, mají tam knihy přechodných bydlení vojáků, ale pouze do roku 1928, novější tam nemají. Vůbec si s tím teď nevím rady. Kdyby měl někdo nějaký typ, byl bych za to moc rád :) děkuju
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod royt » pon črc 16, 2018 16:52

Proč si myslíte, že otcem dědy je Hess ? Že byl otcem jeho sestry, neznamená, že i jeho ( babička se pouze domnívala ).
Jak jste se dostal k registru narozených dětí 1935 ?
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Bártík » pon črc 16, 2018 17:01

Vím to 100%, protože děda i jeho sestra byly velmi podobný a oba blond, zatímco prababička byla tmavovlasá, navíc mi babička říkala, že ji to kdysi děda říkal, že se jeho skutečný otec jmenoval Hess, ale už si nebyla jistá tím jménem (po 50 letech). Ten registr totiž neobsahuje ta jména dětí, je tam pouze narozen chlapec nebo děvče a jména rodičů a povolání a bydliště otce.
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Zora » pon črc 16, 2018 18:05

Dostat se k údajům osoby narozené po r. 1918 je velmi obtížné, jako matričně neprokazatelný potomek nemáte vlastně žádnou možnost. Je tam nějaká drobná možnost narození před tímto obdobím.
Je tam uvedená adresa, zkuste hledat , kdo se na daném čísle podle matrik narodil (pokud tedy adresa není místo vojenského pobytu- to jsem nepochopila možná dobře)

Zkuste projet googlem hledané příjmení, je tam poměrně dost velký výskyt v HK i st. křestní jméno a oslovit ony osoby. Pro jistotu doporučuji ihned taktně uvést, že se Vám nejedná o majetek...

Nabízejí se vojenské záznamy, tam ale velmi pravděpodobně budou "vojáci" chtít opět doložit příbuznost.
Zkuste billiongraves, zda není v Hradci náhodou vyfocen tento pomník a pak se pokusit spojit s nájemcem hrobu.
Výskyt v databázi VHA mezi padlými či legionáři - je tam pouze Mosty u Hradce Králové, všichni další jsou z jiné části ČR - to jen z hlediska původu.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod ZEL » úte črc 17, 2018 8:33

Rozumím tomu dobře, že v roce 1935 u narození Vašeho děda jméno biologického otce nebylo uvedeno, zatímco u narození jeho sestry v roce 1936 ano? Takže hledáte Ladislava Hesse, který byl v letech 1935-36 vojínem v Hradci Králové. Asi bych si nejdříve zjistila, kdy se tehdy chodilo na vojnu a jak byla dlouhá, a od toho odvodila přibližné datum narození. Odhaduji před rokem 1915, takže problém s živými matrikami by měl odpadnout.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod makke » úte črc 17, 2018 10:54

Dobrý den,

jen mě napadlo a někdo z rodiny dědovy sestry nežije? Měla děti? Protože, když získáte od nich plnou moc k nahlížení a údaje o jejich předcích, tak se na toho Hesse můžete podívat.

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Kiara » úte črc 17, 2018 13:22

Pane Bártíku, vždyť Vy se můžete podívat - jako přímý potomek Vašeho dědečka - rovnou do příslušné matriky v Hradci Králové, abyste uviděl, co je tam u Vašeho dědečka vlastně v kolonce "otec" uvedeno. A vůbec nepotřebujete chodit "okolo horké kaše" a jít na to přes příbuzné. Život s sebou nese různá překvapení, v této kauze by se klidně mohlo přihodit, že jeden sourozenec bude mít v záznamu narození uvedeného otce a ten druhý ne. Potřebujete k tomu pouze doklad, který osvědčuje přímou pokrevní příbuznost, tzn. Váš rodný list.

Buďto si tam můžete zajet osobně, nebo matriku v Hradci Králové zkontaktovat telefonicky či mailem...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Zora » úte črc 17, 2018 13:36

Kiara píše:Pane Bártíku, vždyť Vy se můžete podívat - jako přímý potomek Vašeho dědečka - rovnou do příslušné matriky v Hradci Králové, abyste uviděl, co je tam u Vašeho dědečka vlastně v kolonce "otec" uvedeno. A vůbec nepotřebujete chodit "okolo horké kaše" a jít na to přes příbuzné. Život s sebou nese různá překvapení, v této kauze by se klidně mohlo přihodit, že jeden sourozenec bude mít v záznamu narození uvedeného otce a ten druhý ne. Potřebujete k tomu pouze doklad, který osvědčuje přímou pokrevní příbuznost, tzn. Váš rodný list.

Buďto si tam můžete zajet osobně, nebo matriku v Hradci Králové zkontaktovat telefonicky či mailem...


kolega píše:
Můj dědeček Ladislav Bártík se narodil jako nemanželské dítě v Hradci Králové roce 1935, jenomže děda se s naší rodinou téměř nestýkal, zemřel už před 10 lety a nikdy mému tátovi neřekl, kdo byl jeho skutečný otec. Bylo to prázdné místo v mém rodokmenu, které mi vůbec nešlo vyřešit. Na všech dokladech bylo jméno otce vynecháno.

Dnes úplně náhodou jsem tento problém vyřešil. Našel jsem v archivu registr dětí narozených v hradecké nemocnici, tak jsem ho jen tak ze zvědavosti prolistoval a úplně jsem zůstal v úžasu, protože u záznamu narození sestry mého dědy byl zapsán její biologický otec. .....

.....Ten registr totiž neobsahuje ta jména dětí, je tam pouze narozen chlapec nebo děvče a jména rodičů a povolání a bydliště otce.

Vůbec mě nenapadá, jak docílit toho, aby mu byla otevřena matrika, ve které stejně nic není. :.... Oba sourozenci v matriční knize otce zapsaného nemají.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod makke » úte črc 17, 2018 14:14

Asi si to budeme muset nechat objasnit od pana Bártíka, já jsem z textu pochopila, že procházel doklady svého děda a tam otec uveden není, zatímco doklady jeho sestry neprocházel a z logiky věci usuzuji, že když ona má otce uvedeného u narození v nemocnici, tak v rodném listě bude taky. Ale to je jen moje dedukce a všechno je to třeba jinak.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Bártík » úte črc 17, 2018 16:13

Moc děkuji za všechny poznatky, které jste mi dali. Jde o to, že jak můj dědeček, tak jeho sestra se narodily jako nemanželské děti, oba dva se za svobodna jmenovali Bártík, Bártíková. Problém je ten, že děda s námi udržoval minimální kontakt, s babičkou se rozvedl už v 60. letech, k nám jezdil jednou za rok na hodinu se podívat, já si ho už ani téměř nepamatuju, jen matně. Nejevil o naši rodinu velký zájem a bohužel ta část rodiny je pro nás neznámá. Sestra dědy zemřela už v roce 2002 a její rodina s námi není od té doby vůbec v kontaktu, táta o nich nic neví. Rád bych se jich zeptal, ale je to všechno zahalené do mlhy a pokud nějací členové rodiny jsou, tak my s nima v kontaktu nejsme a vůbec nevím, jak by se s nimi dalo spojit.
Díval jsem se do knihy narozených dětí v hradecké nemocnici, a děda se v nemocnici nenarodil, ale jeho sestra ano, a právě u té byl jako otec uveden onen Ladislav Hess. To na vysvětlení, proč tam ona zaznamenaná je a děda nikoliv.
Nicméně jsem včera velmi usilovně pátral, a našel jsem, že se na Pražském Předměstí narodil v roce 1877 Ladislav Hess, který se v roce 1913 oženil a po pár letech (byl zaměstnanec u drah a často se stěhoval) se vrátil do Hradce Králové, konkrétně na Slezské Předměstí. Žádnou jinou rodinu Hessů jsem v matrikách nenalezl. Dokonce i fakt, že celá ta rodina (Ladislav Hess, jeho otec Jan Hess) byly zaměstnanci železnice, moje prababička na železnici pracovala také, zkrátka když to procházím kolem a kolem, je dost velká pravděpodobnost že onen Ladislav Hess byl otcem Ladislava Hesse, otce mého dědy. Zapadá mi to jako skládačka po mém pátrání, ale vím, že jistotu zatím nemám žádnou.
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Bártík » úte črc 17, 2018 16:15

Oprava: "byl zaměstnanec u drah a často se stěhoval) se vrátil do Hradce Králové, konkrétně na Slezské Předměstí" = myslel jsem Pražské Předměstí, ne Slezské Předměstí
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Zora » úte črc 17, 2018 16:39

Pokud se vejde narození Ladislava Hesse před r. 1918 - možná by stálo za to zkusit matriku v H.K požádat o záznam N.
Podle dat k možnému otci Hessovi -svatba 1913 se to zdá jako schůdná cesta.
Z

edit
na MH vidím nějakého Ladislava Hesse, narozeného 1877 zadala jsem: ladislav hess 1877

https://www.myheritage.cz/research?form ... th+ey.1877
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Kiara » úte črc 17, 2018 17:09

Zora píše:Pokud se vejde narození Ladislava Hesse před r. 1918 - možná by stálo za to zkusit matriku v H.K požádat o záznam N.
Podle dat k možnému otci Hessovi -svatba 1913 se to zdá jako schůdná cesta.
Z

edit
na MH vidím nějakého Ladislava Hesse, narozeného 1877 zadala jsem: ladislav hess 1877

https://www.myheritage.cz/research?form ... th+ey.1877

Mno - mně se zdá otec Ladislav Hess *1877 jako tatínek k dětem *1935 a 1936 poněkud přestárlý, bylo by mu 58-59 roků. Sice je možné všechno :D, už jsem se s otci-seniory přes 60+ také setkala, ale spíš bych tipovala jako tatínka jeho případného stejnojmenného syna ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Zora » úte črc 17, 2018 17:30

Kiara píše:
Zora píše:Pokud se vejde narození Ladislava Hesse před r. 1918 - možná by stálo za to zkusit matriku v H.K požádat o záznam N.
Podle dat k možnému otci Hessovi -svatba 1913 se to zdá jako schůdná cesta.
Z

edit
na MH vidím nějakého Ladislava Hesse, narozeného 1877 zadala jsem: ladislav hess 1877

https://www.myheritage.cz/research?form ... th+ey.1877

Mno - mně se zdá otec Ladislav Hess *1877 jako tatínek k dětem *1935 a 1936 poněkud přestárlý, bylo by mu 58-59 roků. Sice je možné všechno :D, už jsem se s otci-seniory přes 60+ také setkala, ale spíš bych tipovala jako tatínka jeho případného stejnojmenného syna ...


Vycházela jsem z info od tazatele:
Nicméně jsem včera velmi usilovně pátral, a našel jsem, že se na Pražském Předměstí narodil v roce 1877 Ladislav Hess, který se v roce 1913 oženil a po pár letech (byl zaměstnanec u drah a často se stěhoval) se vrátil do Hradce Králové, konkrétně na Slezské Předměstí.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Původ biologického pradědy

Příspěvekod Kiara » úte črc 17, 2018 17:37

Pane Bártíku, pokud se Váš dědeček narodil doma, pak musel být buď pokřtěn (jako drtivá část tehdejší populace), nebo muselo být jeho narození zaznamenáno na nějakém úřadě. Na Vašem místě bych se snažila nahlédnout do matrik, abych zjistila, CO je vlastně v kolonce "OTEC" uvedeno. Buď je tam uvedeno jméno otce se všemi ostatními náležitostmi, nebo je kolonka prázdná.

Já bych na Vašem místě nespekulovala o případném otcovství Ladislava Hesse, ten je u jednoho dítěte - Vaší pratety - již jasně daný, ale co nejdříve bych se na vlastní oči přesvědčila o tom, jak vypadá matriční zápis Vašeho dědečka a teprve po jeho zhlédnutí bych zaujala nějaké stanovisko. Ono nikde není psáno, že dva sourozenci těsně po sobě narození musí mít automaticky stejného otce - jak už jsem psala, život bývá plný různých překvapení 8) a pokud bych na vlastní oči neviděla hodnověrný důkaz o tom, kdo je či není zapsán jako otec, s nějakými spekulacemi bych byla hodně, hodně opatrná ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků