Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Příspěvekod Kika-Ali » čtv dub 27, 2017 13:38

Mela bych prosbu o nejaky napad, jak zjistit vic k majetkovemu skoku za zivota v 19.stol.

Dotycny se narodil r.1820 v Privoze jako nemanzelsky syn sluzebne v kovarne, jeji otec (dedecek dotycneho) je uveden jako podruh. Proste zadny majetek z toho nikde nekouka. O 27 let pozdeji u svatby je uveden jako hornik v Ostrave (snad v prvnim dole, co tam byl, prumysl byl spis v zarodku), za manzelku si bral take sluzebnou. O 10 let pozdeji jako cerstvy vdovec s dvema malymi detmi si bere dalsi sluzebnou, a po jeji smrti si ve svych 74 letech bere za zenu dalsi sluzebnou (ta ma 37 let, eh), v te dobe jiz je majitel mestanskeho domu v centru mesta a dalsiho pozemnku za mestem a kdyz umira (1894), tak se dedictvi resi v mistnim tisku a dum se prodava za 6000 zlatych (coz podle mych chabych znalosti bylo fakt dost penez).
a mi prijde ten majetkovy skok hodne velky i na dynamicky se rozvijejici mesto. prijde mi, ze dedit nemel po kom, manzelky bohate taky nevypadaji a pozemky (na kterych slo v Ostrave tehdy hodne vydelat) taky nemel.

Mate nejaky napad nebo radu, jak zjistit vic nebo jak k takovemu majetku mohl prijit? Jako majitele jsem jej nasla uz nekdy po r.1880 u toho domu, ktery pak byl predmetem dedictvi. ale kdy a jak k nemu prisel netusim.

Predem diky za podnety
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry

Re: Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Příspěvekod Karla55 » čtv dub 27, 2017 16:14

Dívala jste se do pozemkových knih? Archiv Opava je má na netu.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Příspěvekod Kika-Ali » čtv dub 27, 2017 17:16

mozna se blbe divam, ale kdyz v opavskem archivu vyberu pozemkove knihy, tak mi vyjedou pouze ty ze Slezske Ostravy. Moravska Ostrava ani Privoz ne.
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry

Re: Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Příspěvekod Karla55 » čtv dub 27, 2017 18:51

Pozemkové knihy pro Moravskou Ostravu, Přívoz aj. jsou v Archivu města Ostravy https://amo.ostrava.cz/cs.
Ale na první kouknutí jsem nepochopila, jak se otvírají digi dokumenty. Je tam příručka: https://amo.ostrava.cz/cs/digitalni-badatelna
Přílohy
Archiv - badatelna.png
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Příspěvekod Kika-Ali » čtv dub 27, 2017 19:13

badatelnu ostravskeho archivu znam - je desna strukturou i casem nacitani, moje nervy...

diky moc za nahled, ja jsem na to neprisla, pod cim by se to skryvalo. tak jdu badat, jestli tam je nejaka zminka.
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry

Re: Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Příspěvekod galulois » čtv dub 27, 2017 19:19

Jenom takovej malej nápad - taky jsme měli záhadné zbohatnutí v rodině a nakonec jsme zjistili, že dům, ve kterém naše rodina bydlela, musela vykoupit dráha kvůli kolejím. A prý se platilo opravdu královsky. Třeba budete podobný případ?
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Zbohatnuti v 19.stol - zjisteni majetku

Příspěvekod Kika-Ali » čtv dub 27, 2017 20:54

diky, me napadlo neco podobneho, protoze Ostrava fakt rostla a za jeho zivota se vykupovaly pozemky na zeleznici, take na upravu reciste Odry, na sachty, kolonie, no proste zbohnatnout na rustu Ostravy muselo hodne puvodnich obyvatel. nicmene jsme prave zatim neprisla na to, ze by ta rodina mela vubec co prodat :)
no treba se neco objevi.
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků