Změna příjmení?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Změna příjmení?

Příspěvekod GromanJ » sob bře 25, 2017 14:21

Ahoj,

rád bych se zeptal na váš názor ohledně situace popsané níže:

V Obyčtově (okr. Ždár nas Sázavou) se v roce 1794 narodil František Jůda, otec Vavřinec Jůda a matka Kateřina dcera Josefa Kabelky ze Lhotky (obojí okr. Žďár nad Sázavou).

http://img24.cz/images/35412336663507747260.png - 3. zápis dům č. p. 3

V roce 1793 jsem v Obyčtově našel ještě úmrtí 2 jejich dětí, jejich narození jsem však nenalezl.. myslel jsem, že se v roce 1793 asi odněkud přistěhovali a že první děti se narodily jinde... začal jsem tedy pátrat ve Lhotce (místo narození manželky Kateřiny), nicméně v indexu nebylo žádné narození dětí ani sňatek rodičů, který by odpovídal. Pak jsem si všiml, že tam je sňatek nějakého Vavřince Janderky a Kateřiny, dcery Josefa Kabelky ze Lhotky v roce 1778 v Obyčtově. Dle zápisu číslo domu 3.

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7491/?strana=41

Křestní jméno manžela sedí, manželka sedí....myslíte, že je možné, že po nějaké době začali z nějakého důvodu používat příjmení Jůda místo Janderka?

V Obyčtově se v té době rodily děti s příjměním Janderka/Jůda ještě v domě č. p. 12 ... např. zde přepsané příjmení http://img24.cz/images/25358249815064526992.png - první zápis v roce 1787

Díky za názor.
GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Změna příjmení?

Příspěvekod Zora » sob bře 25, 2017 15:28

ano, možné to je, na Vysočině občas docházelo k tomu, že nový hospodář dostal příjmení po chalupě nebo přezdívku po otci manželky - pokud se přiženil do rodiny nevěsty.

Musíte ale pečlivě zkoumat , proč, jak a kde (u které osoby) k tomu přejmenování došlo, bohužel...
Začít třeba s tím, jak jsou Vaši předci spřízněni s rodinou z domu . 12.



Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna příjmení?

Příspěvekod standam » pon bře 27, 2017 19:08

To co popisujete je celkem bezny stav - v mem rodokmenu probehla zmena prijmeni mezi roky 1785 a 1786.

Pry byl tenkrat vydan patent, ktery zakazoval druha jmena po chalupe, po remesle, atp. co se tyce patentu jsem narazil na nekolik ruznych zdroju, ktere se v datu vyrazne lisili.

V kazdem pripade doporucuji se pred rokem 1800 prilis nevazat na druhe jmeno (prijmeni, prijmi...)

A pred rokem 1700 se casto na male vesnici druha jmena ani nepouzival...byl to Jan syn Petra a toho prece kazdy znal.

Jen pro info - druha zena meho primeho predka, zemrela pod prijmenim otce jeho prvni zeny, v te dobe se minimalne jeden syn (a jeho deti) jmenoval po strese otce sve manzelky ;)
standam
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát dub 18, 2014 20:13


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 30 návštevníků