Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod Shina13 » sob bře 04, 2017 23:57

Dobrý den,

genealogii se věnuji teprve půl roku, jsem tedy ještě začátečník. Před nějakou dobou jsem se setkala s problémem, který nejsem s to rozlousknout.
Jeden můj předek se oženil, měl děti a zemřel ve vesnici Manerov (Jižní Morava, Vyškovsko). Jeho rodiče po celou tu dobu až do své smrti žili v Hlubočanech. Když tam ale hledám narození tohoto svého předka, záznamy o jeho narození ani o narození jeho sourozenců zde nikde nejsou; dokonce se zde ani nevyskytuje žádná rodina s oním příjmením.

Předek se tedy do vesnice zřejmě přistěhoval. Konečně se dostávám k otázce - jak tuto komplikaci vyřešit? Pamětníci nejsou, tak nyní prohledávám matriky okolních vesnic, zatím neúspěšně. Tato metoda se mi ani nezdá zrovna dvakrát účinná - mohla bych klidně prohledat i celou ČR a skončit s prázdnýma rukama.

Ráda bych Vás tedy poprosila o radu, jak ztraceného předka vypátrat.

Předem děkuji za sdílení Vašich nápadů a zkušeností!!

Zdraví E. Navrátilová :)
Naposledy upravil ozana dne ned bře 05, 2017 21:16, celkově upraveno 1
Důvod: přesun do správné sekce fóra
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod Zora » ned bře 05, 2017 0:11

Zkuste přidat data a příjmení, je tu několik kolegů, kteří bádají ve Vaší oblasti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29310
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod ZEL » ned bře 05, 2017 10:37

Manerov je nově založená vesnice, musíte hledat v celém panství (případně farnosti).
Administrátory prosím o přesun do správné sekce.
ZEL
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod Shina13 » ned bře 05, 2017 13:01

Děkuji za odpovědi!
Tady je původní vlákno s více informacemi :)
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=5&t=34121
Dočtete se tam, že jsem už v podstatě neúspěšně prohledala nejen farnost, ale i několik okolních. Co se týče prohledávání panství, moc si nejsem jistá které všechny okolní farnosti tam zasahují. Dalo by se to někde zjistit?
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod Karla55 » ned bře 05, 2017 13:38

U svatby máte uvedeno, odkud je otec ženicha - Hobitschau = Hlubočany
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod Shina13 » ned bře 05, 2017 14:26

Tam jsem samozřejmě hledala, ovšem bez úspěchu.
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod Zora » ned bře 05, 2017 18:56

Možná by pomohlo soustředit se i na příjmení nevěsty, v Herolticích se příjmení Řepková vyskytuje - farnost Topolany.
Svatba Navrátila pro velký výskyt tohoto příjmení se hledá špatně , ale stejně by se velmi pravděpodobně konala u nevěsty.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29310
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod ZEL » pon bře 06, 2017 9:39

V tomhle období by se daly zkusit ještě sčítací operáty, pokud se zachovaly.
Znáte Floriánovy sourozence? U svateb jeho sester by mohlo být víc informací.
Já eviduji jen jediného vhodného sedláka Jana Navrátila, ale ten byl až z Počenic (7.5.1856 byl za svědka na svatbě). Ovšem nevím, kdy zemřel Váš Jan.
ZEL
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod Shina13 » stř bře 08, 2017 10:59

Monika: Mockrát díky za rady! V nejbližší době tedy zajdu do archivu zkusit štěstí :) Snad se najde ten křestní list!
Zora: Svatbu Floriána Navrátila už jsem našla, konala se v Hlubočanech. O nevěstě jsem zatím další informace nehledala, pokud nebudu úspěšná v Hlubočanech, dojde na Topolany :) Děkuji za tip!
ZEL: Sčítací operáty se dají najít online, nebo jsou v archivu? Floriánovy sourozence vůbec neznám, vycházím jen z údajů o jeho svatbě, dětech a úmrtí, takže znám jen jména a tehdejší bydliště rodičů. Mnohokrát děkuji za tip! Zkusím projít matriku v Počenicích, třeba se na mě usměje štěstí a bude to ten správný Jan :)
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Jak se vypořádat se stěhováním předků?

Příspěvekod m.k.85 » sob bře 18, 2017 22:45

Dobrý den,
co se týče sčítacích operátů okresu Vyškov, tak sice už prošly digitalizací, ale na internetu ještě bohužel nejsou. Takže pokud do nich chcete nahlédnout, tak musíte přímo do Okresního archivu a ten není překvapivě v okresním městě (Vyškov), ale na zámku, ve Slavkově u Brna. Tam Vám pravděpodobně nabídnou operáty z let 1869, 1880, 1890, 1900, 1910 a rok 1921 pouze pod dozorem. Samozřejmě, že pokud se vůbec v daných obcích dochovaly. Archiválie si musíte předem objednat (depozitář tohoto archivu není v jeho místě :( ).
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků