Nepřesné údaje v matrikách

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nepřesné údaje v matrikách

Příspěvekod Marcus » stř zář 18, 2013 10:54

Například v matrice oddaných mám uvedeno datum narození nevěsty r.1804. Podle něj by jí v době narození syna Václava bylo 48 let. To se mi nezdálo, tak jsem koukl do matriky narozených a tam je uvedena Maria Kubelková, kdežto nevěsta je Magdalena Kubelková. Nejbližší Magdalena Kubelková je narozena až r.1814. Té už by v době porodu Václava bylo 38 let a to je reálnější. Problém je ale ten, že jak v matrice oddaných u Magdaleny, tak v matrice narozených u syna Václava je u Magdaleny napsán Oujezdec 22 a v obou matrikách shodná jména a příjmení jejích rodičů. To vše sedí se zápisem u Marie v matrice narozených. Ale co to jméno Maria a věk 48 let při narození Václava? Vůbec netuším jak se pohnout dál, jaký zápis brát jako směrodatný:(
Marcus
 
Příspěvky: 162
Registrován: ned zář 01, 2013 5:56
Oblast pátrání: Přestavlky, Chrastná, Radlice, Kruty a okolí, Praha- rod Drahota

Re: Nepřesné údaje v matrikách

Příspěvekod Pichnat4 » stř zář 18, 2013 10:58

Věk 48 není nic neobvyklého při narození dítěte. A že je někde uvedeno Marie a jinde Magdalena? Je to totiž jméno podle biblické postavy Marie Magdaleny. Často se pak zapisuje jen jedno či druhé.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Nepřesné údaje v matrikách

Příspěvekod Marcus » stř zář 18, 2013 11:16

Ta souvislost s Marií Magdalenou mne později napadla také, zřejmě křtěná jako Marie později užívala jméno Magdalena. S tím věkem jste mne potěšil, zřejmě víte o čem píšete. Ostatní údaje totiž opravdu sedí (bydliště, jména rodičů). Jsem rád, že mohu jít dál. Radši jsem se zeptal, protože tady je opravdu potřeba 2x měřit a jednou řezat. Byl bych rád, pokud by sem ještě někdo napsal, jestli se při svém bádání setkal s matkou v tomto věku. Děkuji vám moc za odpověď.
Marcus
 
Příspěvky: 162
Registrován: ned zář 01, 2013 5:56
Oblast pátrání: Přestavlky, Chrastná, Radlice, Kruty a okolí, Praha- rod Drahota

Re: Nepřesné údaje v matrikách

Příspěvekod Marcus » stř zář 18, 2013 11:46

Tak, už jsem si zde našel a přečetl vlákno"Jak dlouho může žena rodit" a odpověď jsem tam vyčetl:)
Marcus
 
Příspěvky: 162
Registrován: ned zář 01, 2013 5:56
Oblast pátrání: Přestavlky, Chrastná, Radlice, Kruty a okolí, Praha- rod Drahota


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků