Brno - slepá ulička - odkud přišel předek?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Brno - slepá ulička - odkud přišel předek?

Příspěvekod latrucha » pát lis 02, 2012 15:49

Všechny zdravím. Toto je spíše zoufalý pokus, mám ve vývodu pár takovýchto slepých uliček, ale na této větvi mi hodně záleží a třeba mě někdo znalý brněnské oblasti nasměruje...
Nevím, odkud přišel do Tuřan, resp. Chrlic Franz Heřmanský.
Při svatbě r. 1791 je uváděn jako syn stejnojmenného otce, řezníka v Tuřanech. Sám Franz byl také řezník. U čísla popisného je napsáno Želešice 22. Jeho synové se narodili v Chrlicích, kam se přiženil. Dále je zmíněn u sňatku svého syna, kde je uváděn z Hrušek, ale u čísla popisného je Tuřany 64. Jeho otec umírá v Tuřanech.
A teď: prošla jsem indexy narození i oddavek Tuřan, Chrlic, Želešic, Hrušek (u Břeclavi i u Vyškova), Modřic - nikde se toto příjmení nevyskytuje (v Chrlicích v r. 1782 jeden případ a pak až děti právě Franze (od r. 1792), předtím nic).
Přemýšlím, zda by se nedalo hledat v nějakých mimomatričních pramenech, ale kromě matrik nemám s ničím zkušenost. Něco, kde by byli zaznamenáni domkaři v Brně a okolí v 18. století...
Zdá se, že František přišel se svým otcem a rodinou v dětském věku do Tuřan... odněkud... :-)
Jeho otec by se měl narodit kolem r. 1734, Franz pak kolem r. 1767.
Kdyby se nad tím chtěl někdo zamyslet, díky za jakýkoli podnět...

Sňatek Franze zde - třetí shora na pravé straně:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=21
latrucha
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte črc 03, 2012 21:25

Re: Brno - slepá ulička - odkud přišel předek?

Příspěvekod Claricia » sob lis 03, 2012 16:17

latrucha píše:Všechny zdravím. Toto je spíše zoufalý pokus, mám ve vývodu pár takovýchto slepých uliček, ale na této větvi mi hodně záleží a třeba mě někdo znalý brněnské oblasti nasměruje...
Nevím, odkud přišel do Tuřan, resp. Chrlic Franz Heřmanský.
Při svatbě r. 1791 je uváděn jako syn stejnojmenného otce, řezníka v Tuřanech. Sám Franz byl také řezník. U čísla popisného je napsáno Želešice 22. Jeho synové se narodili v Chrlicích, kam se přiženil. Dále je zmíněn u sňatku svého syna, kde je uváděn z Hrušek, ale u čísla popisného je Tuřany 64. Jeho otec umírá v Tuřanech.
A teď: prošla jsem indexy narození i oddavek Tuřan, Chrlic, Želešic, Hrušek (u Břeclavi i u Vyškova), Modřic - nikde se toto příjmení nevyskytuje (v Chrlicích v r. 1782 jeden případ a pak až děti právě Franze (od r. 1792), předtím nic).
Přemýšlím, zda by se nedalo hledat v nějakých mimomatričních pramenech, ale kromě matrik nemám s ničím zkušenost. Něco, kde by byli zaznamenáni domkaři v Brně a okolí v 18. století...
Zdá se, že František přišel se svým otcem a rodinou v dětském věku do Tuřan... odněkud... :-)
Jeho otec by se měl narodit kolem r. 1734, Franz pak kolem r. 1767.
Kdyby se nad tím chtěl někdo zamyslet, díky za jakýkoli podnět...

Sňatek Franze zde - třetí shora na pravé straně:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=21

Možná by pomohla sbírka dokladů k matrikám oddaných, která je ve fondu tuřanské farnosti - je vedená od roku 1791, takže by tam při troše štěstí mohl být Franzův křestní list.

Případně pak v rámci panství soupisy poddaných - pokud se zachovaly, tak by měly být v Moravském zemském archivu v Brně nebo v Archivu města Brna.

Příííípadně, pokud se jednalo o řezníky, tak fond Cech řezníků Brno, kde jsou knihy mistrů a učňů už z 18. století (1744/1734 začátek) - tenhle fond je uložený v Archivu města Brna.

Držím palce.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Brno - slepá ulička - odkud přišel předek?

Příspěvekod latrucha » sob lis 03, 2012 21:46

Moc děkuju, to je super!
Ta sbírka dokladů k matrikám oddaných zní slibně...
latrucha
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte črc 03, 2012 21:25


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 16 návštevníků