Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Ludmila » úte bře 12, 2013 20:58

Proc se zvoleni papeze ohlasuje takovym zvlastnim zpusobem? Jak tato tradice vznikla a proc? A kdy?
Proc se jednoduse nezazvoni na nejaky k tomu urceny zvonec?
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod ozana » úte bře 12, 2013 21:48

něco viz Volba papeže v
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pape%C5%BE


stačí si trochu zagooglit

Volba papeže neboli Konkláve je tisíc let stará tradice naplněná obřady, která se dodržuje dodnes. Termín Konkláve zase pochází z latinského slovního spojení cum clave, neboli pod klíčem. Kardinálové zůstanou uzamčeni v Sixtinské kapli, kde před zraky Michelangelových postav přikročí neprodleně k volbě. Není tu prostor pro nějaké politikaření. Před každým z kardinálů leží lístek s latinskou formulí: Elego in sumo pontifice neboli Papežem volím, za kterou napíše pozměněným rukopisem jediné jméno. Poté lístek složí a uličkou mezi lavicemi jde k volební urně. Lístek přitom drží tak, aby ho všichni viděli. Odevzdané hlasy jsou pak sečteny a aznamenány. Dostane-li někdo dvě třetiny hlasů či dvě třetiny plus jeden hlas, volba končí. Pokud tomu tak není, proběhne další kolo volby. Celkem mohou za jediný den proběhnout čtyři kola: dvě dopoledne a dvě odpoledne. Věřící na náměstí zatím napjatě čekají na výsledek volby. Hlasovací lístky jsou po sečtení spáleny a vzniklý kouř patří k nejproslulejším symbolům Vatikánu. Černý kouř znamená neúspěšnou volbu, bílý naopak úspěšnou. Tato tradice je stará teprve 200 let a občas vede k nepředvídaným situacím.

Oznámení volby Jana Pavla I. bylo provázeno určitými zmatky, takže si nikdo nebyl jist, co vlastně kouř stoupající z komína znamená. V důsledku toho se tak nevědělo, zda už církev má nového papeže či nikoli. Kamna použitá během Konkláve v roce 2005 měla zaručit co nejkvalitnějšího barvu kouře. Kamna měla dvě samostatné spalovací komory a ke komínu byla připojena pomocí zařízení, které mělo zaručit kouř správné barvy. Jenže to zařízení bylo natolik složité, že někdo prostě zapomněl otevřít komín. V Sixtinské kapli se tak začal hromadit dým, který pomalu stoupal ke stropu s Michelangelovými freskami. Ty byly nedávno, poprvé v historii zrestaurovány a očištěny. Všichni kardinálové zoufale pozorovali dým, a všechny asi napadlo jediné: Dobrý bože, co jsme to provedli! Zástup na náměstí netrpělivě čekal na nového papeže. Ten zatím přešel do malé místnůstky vedle kaple, kde se převlékl do nového bělostného roucha. Papež se na rozdíl od amerického prezidenta ujímá svého úřadu okamžitě, zatímco prezident musí čekat na uvedení do úřadu několik měsíců, až do 20. ledna. Nový papež se pak vrátil do Sixtinské kaple, aby pozdravil kardinály.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1036 ... -vatikanu/
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Radix » úte bře 12, 2013 21:54

Mně je zase divné proč se papež nelosuje. Duch Svatý by přece zajistil ten správný los. Volba papeže by pak nemusela probíhat i několik let, jak tomu bývalo dříve.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Zora » úte bře 12, 2013 22:11

Ludmila se ptala, proč (kdy, kým) bylo určeno oznámení výsledku volby právě bílým nebo černým kouřem, proč byl vybrán takový způsob, neptala se na průběh.
Mně se tedy na googlu najít vysvětlení nepodařilo. Puze , že je to součást tradice, která pochází ze středověku. Zda mají třeba bílý a černý kouř v křesťanství nějaký význam?
Pokud někdo ví, nebo bude úspěšnější při hledání, bylo fajn se to dozvědět. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Ludmila » úte bře 12, 2013 22:13

Ozana, dekuji za temer vycerpavajici odpoved. Kdyz je tato tradice oznameni kourem z komina stara "pouze" 200 let, da se asi najit, ci to byl napad, ale hlavne proc? Zvoneni zvonu (napriklad) bych povazovala za mnohem dustojnejsi zpusob ohlaseni noveho papeze.
No nic, tradice je tradice.
Ja se tedy budu snazit googlit, ale jsem na tom jak Zora, nic moc poucneho a hlavne dobre vysvetlujiciho jsem neobjevila. Ted se asi zeptam zdejsiho googlu cesky, nebot kdyz jsem na nej vybafla francouzsky cerny a bily kour, tak mi nabizel ponejvice cerny kour z dieslovych motoru...
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Ludmila » úte bře 12, 2013 22:30

Tak ted se mi na Wikipedii podarilo najit, ze listky se spaluji od roku 1939 (papez Pius XII) - ale kdyz jsem prepnula tento clanek na ceskou verzi, tak tahle informace v textu nebyla - anebo jsem ji jednoduse vzhledem k pozdni hodine prehledla?
Ale zadne vysvetleni, proc. A jak tedy ohlasovali vysledek volby predtim?
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Martin Jílek » úte bře 12, 2013 22:59

Něco k liturgickým barvám.
Dle církve je bílá barva,(tedy i bílý kouř) barvou radosti a znamená světlo, nevinnost a čistotu. Je obrazem Krista. Používá se ve všechny svátky Páně ( pokud nepřipomínají umučení) a ve svátky Panny Marie,andělů a některých svatých.Naopak barva černá značí smutek (nezdar při volbě) a smrt a můžeme ji vidět jen na pohřbech a mších za zesnulé.
Myslím,že vysvětlení je prosté.Jde o to,jak církev vnímá jednotlivé barvy.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Ludmila » stř bře 13, 2013 8:33

Ano, to vsechno beru. Cerna je barva smutku, bila naopak, takze je logicke, ze radostnou zpravu o zvoleni papeze oznami kour bily. Ale rada bych se dozvedela, KDO (a KDY ) mel ten napad, palit listky rovnou v kapli v kamnech, ktera je nutno nainstalovat, vcetne kominu, pred kazdou volbou. Vzdyt je to riskantni a jednoho krasneho dne nam Sixtinska kaple lehne popelem!
Budu hledat dal, a pokud najdu, podelim se.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod ozana » stř bře 13, 2013 11:15

možná někdy volili v nějaké kruté zimě a tak jim přitápěli, a pak to někoho napadlo...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Slim » stř bře 13, 2013 11:51

Černý a bílý dým nemá žádný liturgický význam. Jedná se pouze o folklór, takže jeho počátek dohledat asi nepůjde. Instalace kamen tudíž pro volbu papeže nutná není. Taktéž se domnívám, že se v dnešní době spíše jedná o chemický kouř a s otevřeným ohněm moc společného nemá, takže obavu o Sixtínskou kapli mít nemusíte. Blíže o volbě papeže kupříkladu zde http://www.teologicketexty.cz/casopis/2004-5/Jak-se-voli-papez.html
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod duros » stř bře 13, 2013 12:43

Slim píše:.... Jedná se pouze o folklór, takže jeho počátek dohledat asi nepůjde. Instalace kamen tudíž pro volbu papeže nutná není. ...[/url]


Asi ako Vianoce, co? Prepacte, ale toto ste zabili :-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Slim » stř bře 13, 2013 13:05

Za folklór to označil přímo vatikánský mluvčí, ne já :) Viz odkazovaný text.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod IvoD » stř bře 13, 2013 19:08

takže už z komína stoupá kouř bílý...
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Ludmila » stř bře 13, 2013 21:19

Habemus papam!
Musim rict, ze jsem mela pri sledovani prenosu z Vatikanu takovy zvlastni pocit, myslela jsem na vas vsechny, kteri se na tomhle foru vice ci mene podilite, a rikala jsem si, ze se urcite vsichni divate taky... Ten bily kour - at uz si o nem myslime, ze je to folklor, a divadlo pro verici, atd. - mel najednou jakousi kouzelnou moc... Kolik lidi v celem svete v tu chvili bylo u obrazovky!

Ted uz zname jmeno, videli jsme noveho "presidenta" svate cirkve, slyseli jsme ho mluvit.

Pro mne zahada koure zustava zahadou, patrani neuzaviram!
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Cerny nebo bily dym ve Vatikanu

Příspěvekod Radix » stř bře 13, 2013 21:22

Copak ten kouř, ale ten papež je spíš záhadou.
http://www.infoeducasares.com.ar/?p=1223
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Další

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků