ruční scanner

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

ruční scanner

Příspěvekod Ewka » čtv pro 27, 2012 17:28

Hezký večer,
od Ježíška jsem dostala ruční scanner - nemáte s ním někdo zkušenosti v archivu? Povolí mi ho vůbec ??

Děkuji za odpověď :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: ruční scanner

Příspěvekod jarda51 » ned pro 30, 2012 17:02

Pokud je to ruční "tyčový" skener, takový jsem měl. Pořídil jsem si ho právě na skeny z matrik, ale obratem jsem ho dal pryč.
Z mého pohledu byl na skenování dokumentů naprosto nepoužitelný.
Byl hrozně citlivý na přesný přímý tah po skenovaném materiálu - při každém výkyvu tahu se to projevilo na výsledném pokrouceném
nebo mázlém obraze. Oproti ofocení dokumentu příšerně pomalé - pro sken celé matriky nepředstavitelné. Ve fotoaparátu vidíte
okamžitý výsledek práce, ze skeneru až v počítači. Při skenu knih, které mají text více v okraji stránky je problém, protože skener
neskenuje od svého úplného okraje. Tento skener je tak vhodný na sken např. cenovky ze zboží, ale na solidní práci s archiváliemi bych
ho osobně nepoužíval. Byl jsem svědkem v Zámrsku, kdy s ním jeden kolega skenoval v matrice, ale bylo to z mého pohledu zoufalé.
Možná zde bude i jiný, opačný názor, můj je takovíto.
Otázka povolení skeneru pro použití v archívu je také na místě, protože s ním vlastně "žoubrujete" po archiváliích, které nejsou vždy v ideálním stavu
a nedivil bych se protestu ze strany obsluhy badatelny.
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28

Re: ruční scanner

Příspěvekod Georgiuss » úte led 01, 2013 11:58

Mohu potvrdit, mám tutéž skušenost. Jediný případ, kdy je snad ruční skener výhodnější než foťák, je že při pořízení snímku nějakého dokumentu na vícekrát (třeba kvůli velikosti plochy a musím táhnout pořád ve stejném směru), mají dílčí snímky stejné měřítko a perspektivu a mohu je celkem lehce složit v jeden (v nějakém editoru). Zatím co u fotek pořízených z ruky bez stativu se netrefím. Pro kopírování matrik v archivu, kdy je maximální rozloha jednoho zápisu takřka standartní, je pro mě jednoznačně výhodnější foťák.
Uživatelský avatar
Georgiuss
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát led 20, 2012 10:37
Oblast pátrání: Třebíčsko, Znojemsko, střední Čechy

Re: ruční scanner

Příspěvekod Ewka » stř led 02, 2013 11:01

Děkuji za odpovědi :)
Vím, že je hodně pomalý - určitě nemám v plánu používat ho místo foťáku:) spíš mi jde o některé záznamy,které bych chtěla mít v top kvalitě. :)

Šlo mi především o to, jestli s tím není nějaký problém ze strany personálu.. :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: ruční scanner

Příspěvekod Jan » stř led 02, 2013 11:43

Ewka píše:Děkuji za odpovědi :)
Vím, že je hodně pomalý - určitě nemám v plánu používat ho místo foťáku:) spíš mi jde o některé záznamy,které bych chtěla mít v top kvalitě. :)

Šlo mi především o to, jestli s tím není nějaký problém ze strany personálu.. :)

Pokud Vám jde o to jestli ho můžete použít tak se ptejte v badatelně příslušného archivu.
Všeobecně lze říct, že Vám ho nepovolí. Digitalizace probíhá skenery bezkontaktními a asi
víte i proč. Ochrana matrik je ten hlavní důvod. Originály už digitalizovaných matrik nebo
těch co jsou na mikrofilmech Vám v archivu nepředloží.
Navíc top kvalitu ručním skenerem nedocílíte. I méně kvalitní fotografie můžete upravit.
Programů na internetu najdete spoustu.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: ruční scanner

Příspěvekod sanmarco » stř led 02, 2013 13:12

Pro dokumenty psané je ruční scanner využitelný, dneska jsou ty technologie jinde a mají stabilizátory, atd. Takže kvalita se dosáhnout dá dle mého velice dobrá. Na obrázky a fotky už to moc není. Co se týče povolení, tak jsem neměl problém v MZA, archiv Blansko, Přerov, Olomouc. A to jsem měl v ruce i matriky či gruntovní knihy. Musíte být samozřejmě velice opatrná, všímat si případných natržených stránek, atd. Ale obecně samozřejmě doporučím spíše scanner plošný, se kterým nemají problémy snad nikde.
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Re: ruční scanner

Příspěvekod Kašpar » pon bře 18, 2013 14:41

Osobn+ě dávám přednost fotoaparátu,než skeneru,i z toho důvodu,jak píše Jan ( ochrana dokumentů etc.). Mnoho dokumentů,jenž jsem měl možnost mít v ruce v místním archivu je v tristním stavu...myši,plíseň,poškození ohněm atd.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: ruční scanner

Příspěvekod Peters » pon bře 18, 2013 19:45

sanmarco píše:Ale obecně samozřejmě doporučím spíše scanner plošný, se kterým nemají problémy snad nikde.
Tak to mám opačnou zkušenost, plošný scanner mi nepovolili nikde a to ani na nové dokumenty po roce 1945.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: ruční scanner

Příspěvekod Radix » pon bře 18, 2013 20:05

V archivu v Trutnově:
-v badatelně lze se souhlasem ředitele archivu bezplatně používat vlastní fotoaparát, skener či kopírku; nelze používat blesk, v případě knih nelze používat skener ani kopírku
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: ruční scanner

Příspěvekod sanmarco » pon bře 18, 2013 20:15

Tak to jsem rád, že bydlím a hledám na Moravě ... Blansko, Brno, Přerov, Opava, Šumperk ... nikdy neměli s plošným skenerem problém, což jsem rád, protože dokumenty jsou fakt kvalitně zdigitalizované :-)
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků