Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod matju » čtv úno 11, 2021 10:20

TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod luko » čtv úno 11, 2021 11:23

Zase jedna snaha odslovanizovat naše dějiny. Ta kost s napsanou abecedou může maximálně znamenat to, že se někdo učil germánské písmo. Klidně to mohl být Slovan, ale klidně Germán. Cyril a Metoděj jsou v klidu :D
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod Zora » čtv úno 11, 2021 11:39

luko píše:Zase jedna snaha odslovanizovat naše dějiny. Ta kost s napsanou abecedou může maximálně znamenat to, že se někdo učil germánské písmo. Klidně to mohl být Slovan, ale klidně Germán. Cyril a Metoděj jsou v klidu :D


naprostý souhlas, už nadpis je zavádějící
Velký objev archeologů z Brna: nejstarší písmo Slovanů není hlaholice, ale runy

Správně:
Nejstarší písemná památka nalezená na území Slovanů není hlaholice, ale runy.
---
za mě by vyznělo nejlépe - Slované znali písmo i jazyky okolních národů - viz nalezená učební pomůcka

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zburget » čtv úno 11, 2021 12:02

Hmmm dodnes jsem iDnes považoval za seriózní médium. Ale tohle je bulvár, za jaký by se nemusel stydět ani Blesk :-(
To, že jde o nejstarší doklad písma u Slovanů, je samozřejmě zajímavé pro téměř 300 milionů lidí, kteří mluví některým ze slovanských jazyků,…
Tohle je přece tak neskutečná blbost!

Nemyslím si, že by mohlo jít o snahu odslovanizovat naše dějiny - ono by to přece bylo logické. Na načem území se vždycky mísili slované, germáni a keltové. Takže by bylo přece nanejvýš logické, že pokud některá z těch kultur (germáni) používala nějaké písmo, tak to přejaly i ostatní kultury v daném místě - protože bylo výhodné mít možnost něco nějak zapsat. Kdyby tady v té době byla ještě nějaká římská povnost nebo vojenská posádka, asi bychom našli, jak slované v okolí píšou latinkou.

Je to sice určitě parádní objev, že slované už v 7. stol. dokázali použít nějaké písmo, rozhodně to ale nebylo písmo, které mohlo být reálně využitelné k něčemu jinému, než k rituálním účelům. Nějak v tom článku zapomněli napsat, že provní reálně použitelnou a hlavně používanou abecenou byla právě ta hlaholice.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod Boza » čtv úno 11, 2021 12:29

Aniž bych chtěl odvádět debatu jinam, platí že pokud si na "elektronické odnoži novin" neplatíte místní premium, tak je jediným účelem článku zobrazit co nejvíce reklam. Pokud je něco zadarmo, platí náklady protistrana a touto optikou čtu všechno na idnes.cz, lidovky.cz a novinky.cz. A věřte že proti placené verzi ihned.cz (kterou jsem se nakonec rozhodl si dopřát) je to sakra rozdíl.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1968
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 13:04

Úroveň článku nevalná, ale imho si to člověk z prezentovaných informací velmi snadno přebere: prostě v době, kdy Slované ještě písmo neměli (protože jim ho teprve museli vymyslet a přinést bratři ze Soluně), holt mohli sáhnout - a sáhli - po jiném písmu v okolí dostupném.
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 13:22

a jinak zde - ad fontes:
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0321000030 - celý článek, v angličtině
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod matju » čtv úno 11, 2021 15:26

Článek na idnes sám o sobě za moc nestojí, to souhlas, ale zaujal mne spíš fakt, že se na našem území něco takového našlo. Jak to s runama (futhark) je, vlastně vůbec nevím (umíme je přeložit, psalo se v nich a jestli ne, tak proč?) musím si o tom něco načíst... Ten článek v angličtine je fajn. Dík...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 17:32

zběžně jsem hledal, a futhark má heslo na wikipedii, vč. transliterace... jinak na tomhle období je zajímavé (resp. mně to zajímavé připadá), jak málo toho vlastně víme - třeba taková Sámova říše: učí se o tom už na ZŠ, a přitom existuje vzásadě jediný písemný pramen, Fredegarova kronika, který se navíc Sámovou říší zabývá jen okrajově...
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod matju » čtv úno 11, 2021 19:17

Celé tyhle ranné dějiny jsou asi takové jedno velké věštění z koule, málo pramenů a bůhví jaké věrohodnosti... Dnes je asi víc poznatků, než když jsem navštěvovala ZŠ, tak se vše, co jsem se tehdy učila, malinko přepracovává...A taky už to není tak poplatné ideologii (nebo zas možná přikreslené trochu jinak :).
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 20:03

No já si právě velmi dobře pamatuji, jak nám na ZŠ o Sámově říši, Dagobertovi a bitvě u Vogastisburku v dějepisu vykládali, akorát nepadlo ani slovo o tom, na jak vratkých pramenných základech je to celé postavené, a že jiné prameny vlastně nemáme a o celé situaci víme jen velmi málo. Ideologicky přibarvit si to lze tak i tak, ale já chci především fakta - to a to se stalo tam a tam, tak a tak. A pokud něco není známo, tak to prostě není známo, a o to víc je potřeba opatrnosti v interpretaci, a zejména aplikaci konceptů, které v tehdejší době vůbec neexistovaly. 'Nevíme a už se to asi nikdy nedozvíme' je velmi poctivý výstup historického bádání.
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod Boza » pát úno 12, 2021 8:34

No jo, výklad ve formě "tehdy to bylo tak a tak a jedeme dál" je vedlejším efektem toho, že se v dějepisu na ZŠ máte během omezeného množství hodin naučit celé dějiny...

Osobně mám velmi rád období knížat, tedy řekněme 10.-12. století, až tak že ho aktivně rekonstruuju v rámci "oživené historie"; doma mám hromadu primárních i sekundárních pramenů. No a celý raný středověk syn ve škole prolétne během tří vyučovacích hodin (sedmá třída) :D
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1968
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod Mistr Jan » pát úno 12, 2021 10:46

Boza píše:...ve škole prolétne během tří vyučovacích hodin (sedmá třída) :D

Z vlastní zkušenosti potvrzuji :D Ale my tedy tou dobou měli takovou speciální učitelku (bohužel nebo bohudík?), a ta nás spíš ládovala alternativní historií a teoriemi :-)
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zeter » pát úno 12, 2021 11:21

Ano, času málo, látky moc... a vybrat, co učit, a co už ne, to je myslím vůbec nejtěžší.

Když Mistr Jan zmiňuje alternativní historie a teorie - ohledně tady toho období se spoustou bílých míst, zhruba přechod od antiky ke středověku, jsem kdysi narazil na velmi zábavnou konspirační teorii, která v kostce tvrdila, že tam tři století prostě a jednoduše nejsou, že si mocní "pohráli s kalendářem" :-) ... samozřejmě nesmysl, ale podle mě mimořádně půvabný.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phantom_time_hypothesis
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod Mistr Jan » pát úno 12, 2021 11:50

zeter píše:Ano, času málo, látky moc... a vybrat, co učit, a co už ne, to je myslím vůbec nejtěžší.

Když Mistr Jan zmiňuje alternativní historie a teorie - ohledně tady toho období se spoustou bílých míst, zhruba přechod od antiky ke středověku, jsem kdysi narazil na velmi zábavnou konspirační teorii, která v kostce tvrdila, že tam tři století prostě a jednoduše nejsou, že si mocní "pohráli s kalendářem" :-) ... samozřejmě nesmysl, ale podle mě mimořádně půvabný.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phantom_time_hypothesis

Vskutku kreativní teorie. :-) Vemte si ale, že takovýchto vysvětlení je veliké množství...svým způsobem si stačí přečíst Šifru mistra Leonarda a konspiračních teorií máte hromady.

Musím tedy ale říct, že s touhle naší dějepisářkou bylo srandy, ona se tedy v těch svých teoriích taky hodně věnovala vesmíru a marťanům, a tak jsme často byli pozadu. A tak se najednou stalo, že jsme končili Jiřího z Poděbrad, ale vlastně jsme měli končit třicetiletou válku...a pak paní učitelka dostala infarkt a my měli týdenní intenzivní kurz dějepisu, abychom to dohnali :-D
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Další

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků