Palác pro Putina. Historie největšího úplatku

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Palác pro Putina. Historie největšího úplatku

Příspěvekod ozana » stř led 20, 2021 15:23

Kdo je vůbec nejbohatší člověk a hlava největší mafie na celém světě:
https://youtu.be/ipAnwilMncI
nerozumíte-li rusky, zapněte si české titulky přes automatický překlad

72 745 222 zhlédnutí od 19. 1. 2021 (dnes 23.1.2021)
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod zatec » stř led 20, 2021 15:45

Divím se, že na tomto fóru, kde na jednu stranu panuje přísná disciplína (souhlas), jsou tolerovány takovéto úlety mimo téma.
zatec
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod greghouse » stř led 20, 2021 16:00

edit: Rozmyslel jsem se.
Naposledy upravil greghouse dne sob led 23, 2021 3:44, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod zatec » čtv led 21, 2021 8:29

Omlouvám se, že tohle téma rozmazávám, ale už jsem se neudržel. Když bych měl zájem o bulvár, rozhodně ho nebudu hledat na fóru Genealogie. Ano máte pravdu, pravidla příspěvek neporušuje. Pokud jsem sám, komu mu to nepřipadá normální, pak se s tím smířím.
zatec
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod zburget » čtv led 21, 2021 8:59

Souhlasím s tím, že tohle téma by člověk zrovna tady nečekal. Ale současně je tohle místo, které je zřízeno právě proto, aby sem bylo možné napsat "cokoli". Ty uvozovky jsou tam proto, že úplně všechno tady tolerovat samozřejmě nelze. Nebudeme tady tolerovat žádnou politickou / náboženskou / aktivistickou jinou propagaci a obecně cokoli, co by mohlo někoho urážet, co by se mohlo někoho dotknout a nebo co by mohlo vyvolat zbytečnou hádku nebo flame.

V tomto případě tohle téma snad nikoho neuráží - a předpokládám, že nikdo z ruské vlády sem nechodí, aby zde rozpoutal flame. A snad se taky neukáže, že tady máme nějakého ruského trolla. :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod kimes » čtv led 21, 2021 11:04

zburget píše:Souhlasím s tím, že tohle téma by člověk zrovna tady nečekal. Ale současně je tohle místo, které je zřízeno právě proto, aby sem bylo možné napsat "cokoli". Ty uvozovky jsou tam proto, že úplně všechno tady tolerovat samozřejmě nelze. Nebudeme tady tolerovat žádnou politickou / náboženskou / aktivistickou jinou propagaci a obecně cokoli, co by mohlo někoho urážet, co by se mohlo někoho dotknout a nebo co by mohlo vyvolat zbytečnou hádku nebo flame.

V tomto případě tohle téma snad nikoho neuráží - a předpokládám, že nikdo z ruské vlády sem nechodí, aby zde rozpoutal flame. A snad se taky neukáže, že tady máme nějakého ruského trolla. :-)

Úplně souhlasím s kolegou "zatecem". Pane kolego zburgete, vaše odpověď kolegovi je, podle mého názoru, za hranou i toho co si může dovolit moderátor fóra, nehledě na to, že si protiřečíte - na jednu stranu, co jiného je příspěvek ozany než politická aktivistická propaganda, na druhou stranu dehonestujete názor kolegy, který na něj má stejné právo jako vy a taky je to v kategorii "cokoli"! A ještě jednu otázku - co myslíte tím množným číslem, který používáte?- jestli tím myslíte uživatele fóra(to doufám!), tak, jestli dovolíte!, se mezi ně zařadím i já a souhlasím - nebudeme tady takové příspěvky tolerovat. Tohle je genealogické fórum a je-li jedno z témat "úplně ale slušně", mělo by se to týkat zaměření fóra a ne z toho dělat bulvár, kde se bude propírat všechno, od otravy řeky Bečvy až po Putina...
Tohle se tady už probíralo několikrát, škoda, že se k tomu nevyjadřuje více uživatelů, protože se to týká všech...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod Mistr Jan » čtv led 21, 2021 13:12

Dobrý den, s dovolením tedy také přihodím svůj názor, ale zapojovat se do toho dál nebudu: osobně souhlasím se Zburgetem, tahle sekce se opravdu jmenuje "Úplně volně - ale slušně," tak proč by tu nemohlo být i tohle? Osobně bych tu tohle video taky nečekal, ale proč ne? Ten film jsem neviděl, ale jestli tu někoho vyloženě uráží, ať se vyjádří, a pak se podle toho s příspěvkem naloží, nebo ne? Spíš tak koukám, že se rozpoutávají hádky o tom, zda tu ten příspěvek být může, nebo nemůže – ne o tom, že by někoho urazil – a to mi připadá vskutku zbytečné.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2933
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod greghouse » čtv led 21, 2021 13:22

edit: Rozmyslel jsem se.
Naposledy upravil greghouse dne sob led 23, 2021 3:45, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod zeter » čtv led 21, 2021 16:06

Sekce se jmenuje, jak se jmenuje, a nezdá se mi, že by byla nějak zvlášť aktivní nebo nějak ubírala fóru na kvalitě. Koho to nezajímá, ale prosím, však nikdo nikoho k ničemu nenutí - takže ty naštětěné reakce úplně nechápu, nebo radši ani moc chápat nechci.
Zároveň bych dané video (mám ho rozkoukané) rozhodně neoznačil za bulvár, ani za nějakou politickou agitku - a dané téma má historické i genealogické přesahy a je pro nás velmi podstatné: připomínám patentní ruskou neochotu zpřístupňovat sovětské archivy - protože by se v nich našla spousta věcí, které by nepatřily tzv. za rámeček, viz např. materiály o Čechoslovácích odvlečených na konci 2. sv. války do Sovětského svazu, nebo nechuť Ruska (která hraničí s úmyslnou a zlovolnou nečinností) pečovat o památníky československých legionářů z 1. sv. války. Obé velmi úzce souvisí se současnou politickou situací v Rusku, která je do značné míry utvářena osobami, jejichž minulost a současnost je v tom videu popisována a dokladována.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod ozana » čtv led 21, 2021 16:43

greghouse píše:Jediné, co mi na celé věci připadá mimo, je témata pojmenovávat tímto bulvárním způsobem typu "Tohle MUSÍTE videt". Tam by se jistě dala zapojit lépe fantazie, aby bylo lépe zřejmé, co téma obsahuje.

Sorry za bulvární titulek. Příště (snad za hodně dlouho) použiji něco popisnějšího.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod Viridis » čtv led 21, 2021 19:35

zeter píše:Sekce se jmenuje, jak se jmenuje, a nezdá se mi, že by byla nějak zvlášť aktivní nebo nějak ubírala fóru na kvalitě. Koho to nezajímá, ale prosím, však nikdo nikoho k ničemu nenutí - takže ty naštětěné reakce úplně nechápu, nebo radši ani moc chápat nechci.
Zároveň bych dané video (mám ho rozkoukané) rozhodně neoznačil za bulvár, ani za nějakou politickou agitku - a dané téma má historické i genealogické přesahy a je pro nás velmi podstatné: připomínám patentní ruskou neochotu zpřístupňovat sovětské archivy - protože by se v nich našla spousta věcí, které by nepatřily tzv. za rámeček, viz např. materiály o Čechoslovácích odvlečených na konci 2. sv. války do Sovětského svazu, nebo nechuť Ruska (která hraničí s úmyslnou a zlovolnou nečinností) pečovat o památníky československých legionářů z 1. sv. války. Obé velmi úzce souvisí se současnou politickou situací v Rusku, která je do značné míry utvářena osobami, jejichž minulost a současnost je v tom videu popisována a dokladována.

Nehodlám se zapojovat do diskuze o videu, na které jsem se nedívala. Chtěla bych se zeptat kolegy zetera, jestli v Rusku byl a hovořil s tamními lidmi o našich legionářích a proč trpí utkvělou představou, že by Rusové , Tataři a jiné národy na trase Ukrajina - Vladivostok měli s nadšením opečovávat památníky našich krajanů z legií. Já jsem tam byla, projela jsem Transsib po jejich stopách a s místními lidmi jsem mluvila (jsem generace, která se rusky učila povinně od 4.třídy základní školy). Pro ty lidi jsou naši hrdinní legionáři jen vrazi, zloději a násilníci - my taky nestavíme památníky okupantům z osmašedesátého. Nesuďte. Nejsme rádi, když nám ze zahraničí - ať už z východu nebo ze západu - říkají, jak se máme chovat a co si máme myslet - nechtějme to po jiných. Hezký večer.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod Zora » čtv led 21, 2021 19:41

Viridis píše:Nehodlám se zapojovat do diskuze o videu, na které jsem se nedívala. Chtěla bych se zeptat kolegy zetera, jestli v Rusku byl a hovořil s tamními lidmi o našich legionářích a proč trpí utkvělou představou, že by Rusové , Tataři a jiné národy na trase Ukrajina - Vladivostok měli s nadšením opečovávat památníky našich krajanů z legií. Já jsem tam byla, projela jsem Transsib po jejich stopách a s místními lidmi jsem mluvila (jsem generace, která se rusky učila povinně od 4.třídy základní školy). Pro ty lidi jsou naši hrdinní legionáři jen vrazi, zloději a násilníci - my taky nestavíme památníky okupantům z osmašedesátého. Nesuďte. Nejsme rádi, když nám ze zahraničí - ať už z východu nebo ze západu - říkají, jak se máme chovat a co si máme myslet - nechtějme to po jiných. Hezký večer.


souhlas, podobná zkušenost
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod zeter » čtv led 21, 2021 21:29

pro Viridis
Jestli ono to nebude tím, že se tehdá naši předkové, kterým holt nezbylo než narukovat, ocitli v situaci, kdy během 1. světové v Rusku propukla ještě navíc krvavá občanská válka (která nakonec celý svět poznamenala možná víc než válka druhá světová, a sami Rusové si tehdy těžko uměli představit, jaká jatka je v následujících desetiletích čekají z rukou jejich vlastních vládců, které si nevolili a nemohli se jich zbavit), a pak se ocitli v situaci, kdy jim šlo kejhák... snad se nebudeme tvářit, že co se tam dělo hrozného (inu, válka), se dělo jaksi samo od sebe, nebo snad kvůli našim legionářům - to se měli jako nechat od bolševických (zde míněno bezpříznakově, historicky) jednotek postřílet, nebo se nechat zajmout a shnít pak v nějakém zajateckém táboře? Nebo jak si to představujete, že by to jinak dopadlo? Že by si tam prostě milí legionáři tak sedli kolem trati a počkali, až umrznou nebo umřou hladem? Těm lidem šlo o život, a podle toho se chovali. Jak by se na jejich místě chovali jejich ruské protějšky? Přinejlepším stejně, i kdyby to bylo u nich doma.
Dějiny, jak známo, píší vítězové, jinak byste si možná bývala mohla vybrat, které jazyky se budete už od čtvrté třídy chtít učit, a mnoho Rusů, kteří možná měli jiné zkušenosti, by jaksi neskončilo v gulagu, nebo se nebálo mluvit, aby je někdo neudal atd.
Ptala jste se taky Ukrajinců na Stalinem orchestrovaný Hladomor (myslím samozřejmě těch, kteří ho náhodou přežili)? (Nebo na podobný hladomor ve Střední Asii?) Krymských Tatarů na systematické vysidlování? Dalších a dalších etnik, které byly začleněny do Sovětského svazu, kdy následovalo promyšlené přesidlování kdo ví kam (nejlépe někam, kde je zima a nic), aby byl v zárodku zlomen jakýkoli odpor? To už zdánlivě odbíhám, ale víte, orální historie je sice zajímavá, cenná a může ledasjaký problém nasvítit, ale má svoje meze: koho se ptáte, jak se ptáte, kdy se ptáte, kdo vám odpovídá, proč vám odpovídá, jak vám odpovídá, co vám radši nechce říct, co si vlastně vůbec pamatuje. Vezměte si, jak by takové dotazování dopadlo dneska, kdybyste se pár desítek lidí (ještě navíc nahodně vybraných) vyptala na současnou (!) politickou situaci. Nebo jak by na na dotaz ohledně kolektivizace odpověděl bývalý sedlák, řemeslník, dělník...
Proč pomníky? Protože pomníky prostým vojákům jsou věcí elementární slušnosti a jakýchsi ohledů k těžkému údělu, kteří si ti lidé zpravidla nevybrali a doma je někdo oplakal. Je to sto let.
Srovnávat útěk čs legií z občanskou válkou zmítaného poválečného Ruska a okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy z '68? No když myslíte... pokud tu zahynuli, ať tu klidně pomníček mají, přišli k tomu jako slepí k houslím, hlavy měli vymyté propagandou. Na rozdíl od všelijakých Stalinů a Koněvů, kteří měli nebo mají pomníky leckde.
K těm odvlečeným Čechoslovákům se nevyjadřujete, obstrukcím ohledně archiválií taky ne.

Asi bychom mohli pokračovat donekonečna, ale myslím, že to nemá cenu, minulost i současnost Ruska je trochu velké téma. Co jsem napsal, bylo jen zdůvodnění, proč dané video podle mého nespadá do kategorie nějakého bulváru nebo agitky a je důležité pro poznání toho, jak se v Rusku věci mají a že to má historické důvody. Berte nebo neberte, já vám nic nevnucuji. K porušení pravidel nedošlo zjevně nedošlo.
(Jinak abych nezůstal dlužen odpověď - rusky nemluvím, ale nedělá mi větší problém přečíst si ruský text, tamní dění sleduju, ruskou kulturu mám rád, v Rusku jsem ovšem nebyl - cestuju málo, a teď už to asi nedoženu.)
Za mne tečka. Dobrý večer.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod kimes » čtv led 21, 2021 23:25

zeter píše:pro Viridis

Asi bychom mohli pokračovat donekonečna, ale myslím, že to nemá cenu, minulost i současnost Ruska je trochu velké téma. Co jsem napsal, bylo jen zdůvodnění, proč dané video podle mého nespadá do kategorie nějakého bulváru nebo agitky a je důležité pro poznání toho, jak se v Rusku věci mají a že to má historické důvody. Berte nebo neberte, já vám nic nevnucuji. K porušení pravidel nedošlo zjevně nedošlo.
(Jinak abych nezůstal dlužen odpověď - rusky nemluvím, ale nedělá mi větší problém přečíst si ruský text, tamní dění sleduju, ruskou kulturu mám rád, v Rusku jsem ovšem nebyl - cestuju málo, a teď už to asi nedoženu.)
Za mne tečka. Dobrý večer.

Vážení kolegové, proboha, kam jsme se to od té naší genaelogie dostali?! Přece "volně ale slušně" neznamená jen, že nebudu používat sprostá slova, nebo někoho osobně urážet, ale ten bezbřehý výklad tohoto zdejšího pojmu - mimochodem kdo ho takto vymezil? - na odborném fóru je to co nemůžu skousnout a škodí nám všem. Připadá mi, že si někteří z nás si pletou sociální sítě, nebo přinejmenším jinak zaměřená fóra. Ale, pane kolego zetere - úplně volně a slušně - kdo hledá příležitost, tak ji najde i tam kde není, že! Děkuji za poněkud pokřivený rychlokurz o části moderní historie Ruska a Československa, připadá mi, že jsem to už někde četl, dokonce od historiků s univerzitním vzděláním. A děkuji za tu tečku, rád se přidávám!
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Tohle by také měl vidět každý

Příspěvekod zburget » pát led 22, 2021 19:13

kimes píše:…Pane kolego zburgete, vaše odpověď kolegovi je, podle mého názoru, za hranou i toho co si může dovolit moderátor fóra…
A mohl bych, prosím pěkně, vědět v čem je za hranou a co z toho, co jsem si dovolil, bych si dovolit neměl?
kimes píše:…co jiného je příspěvek ozany než politická aktivistická propaganda,
Já bych řekl, že je to odkaz na poměrně solidní investigativní novinářskou práci. Jak jsem už jednou psal - takový příspěvek, jako sem napsal kolega ozana, bych opravdu na genealogickém fóru nečekal. Neznamená to ale, že by zde nemohl být. V sekci "Úplně volně, ale slušně" je místo právě na vše, co s genealogií nesouvisí. Klidně si tady můžeme každý den popřát dobré ráno a pokecat o tom, co se komu v noci zdálo. Přesně k tomu je toto místo určeno.
na druhou stranu dehonestujete názor kolegy,
Mohl bych prosím pěkně i zde vědět čím přesně jsem dehonestoval názor kolegy?
A ještě jednu otázku - co myslíte tím množným číslem, který používáte?
Tím jsem myslel nás, moderátory. Ostatní uživatelé jaksi nemají moc možností, jak zakrotčit proti někomu, kdo se zde bude chovat nepřístojně.
… uživatele fóra … se mezi ně zařadím i já a souhlasím - nebudeme tady takové příspěvky tolerovat.
Tak to vás zklamu. To asi budete muset. Nebo máte snad nějaký nástroj k tomu, abyste takovým příspěvkům zabránil? Jak vidíte, žádný z moderátorů tento příspěvek neshledal býti tak škodlivým, že by bylo zapotřebí ho smazat. To, že se neztotožňuju s nějakým názorem neznamená, že tady ten názor nemůže být, pokud neuráží někoho jiného. A to se tady nestalo. Já osobně bych sem ten odkaz nedal. Neznamená to ale, že ho musím smazat.
Tohle je genealogické fórum a je-li jedno z témat "úplně ale slušně", mělo by se to týkat zaměření fóra
Ne! Pro volnou diskuzi na genealogické téma máme sekci "Povídání volně na genealogické téma". Tato sekce je zde právě proto, aby sem bylo možné napsat cokoli, co s genealogií nesouvisí.
a ne z toho dělat bulvár, kde se bude propírat všechno, od otravy řeky Bečvy až po Putina...
Bulvár tady z toho opravdu udělat nechceme. Koukal jste na ten zde odkazovaný dokument? Já ano - už jen proto, abych věděl, co tam je a právě proto, jestli to není bulvár, který patří do koše. A vyhodnotil jsem to tak, že to není bulvár, ale poctivá investigativní novinařina. Ten film nijak nehodnotí, ani nedehonestuje ani historii, ani lidi žijící v Rusku, ani ruskou kulturu, kterou mám já osobně upřímně velice rád. Jen se snaží ukázat, jak ryba smrdí od hlavy. A nedělám si iluze, že to u nás je a bylo za jakéhokoli režimu jinak. Jen jsme menší země, tak to bude v trochu menším měřítku.

Pokud vám příspěvky v této sekci tak extrémně vadí, doporučím vám pouze jedno - nečtěte tuto sekci. Zdá se, že si tím ušetříte spoustu nervů a zlobení.
Každopádně - pokud se vám na mém jednání a rozhodování zde cokoli nelíbí, můžete si stěžovat u Tabyho.


Drobnost k památkám po legionářích v Rusku - je pravdou, že pomníky padlých legionářů nejsou mezi současnými obyvateli Ruska ve velké oblibě. Je ale potřeba si říct proč tomu tak je. Pro bolševiky byli čs. legionáři nebezpečné nepřátelské vojsko. Jak to asi mohlo dopadnout v okamžiku, kdy legionáři opustili území Sovětského svazu a celé území opět dostala pod kontrolu Rudá armáda? Naši legionáři logicky museli být označeni za vrahy a nepřátele státu. Byli (neprávem) obviněni z rozkradení Sovětského státního zlatého pokladu. Prostě nějhorší verbež, která kdy vstoupila na sovětskou půdu. A tenhle pohled na legionáře je lidem v Sovětském svazu a dnes v Rusku vtloukán do hlav do dnes. Jak bychom měli čekat, že se pak k čs. legionářům budou tamní lidé stavět? To ale neznamená, že to ve své době a místě nebyli skuteční hrdinové. Když před více, jak 100 lety naši legionáři kontrolovali celou magistrálu, byli tehdejšími obyvateli považováni za osvoboditele od bolševiků. To je nezpochybnitelný fakt. Nikdo je tam nepovažoval za okupanty! A oni taky to území nechtěli okupovat. Oni se jen chtěli dostat domů. Dnes je situace, jaká je, a musíme se s tím smířit.

Pro zetera - ten exkurz do Sovětsko-Československo-Rusko-Českých vztahů byl vzatý ne z rychlíku, ale z TGV nebo šinkanzenu - není pak divu, že se proti tomu zvedne kritika. Bez ohledu na to, jestli s vámi souhlasím nebo ne, byl bych s některými zkratkami (tentokrát místy skoro zkraty), které jste použil daleko opatrnější.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků