český film Krajina ve stínu

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod Zora » ned pro 13, 2020 21:47

Co o té pamětnici věděl kolega Filmový maniak, který to sem vložil... Toto jednání považuji za demagogii. Nebo za naprostou neznalost.

Bohužel podobnými odkazy a srdcervoucími příběhy se to v poslední době jen hemží.
Žena, židovského původu, která se vrátila z KT a nikdo ji nevítal, nikdo ji nedal najíst...
Jenže jak se chovala její rodina před válkou ke svým zaměstnancům....

Odsunutá dívka, která se slzami vzpomínala, jak ji vystěhování připravilo o část dětství ...
Už nebylo zmíněno, že cca 6-7 let před tím byly odsunuty její české (moravské) kamarádky.
Skoro vždy chybí nějaká důležitá souvislost, skoro vždy je článek v něčem zkreslený...
a vlastně to nezaujatý čtenář zjistí až v diskusi, kde se vyjadřují pamětníci nebo místní.,...

Proč třeba majitel největší cihelny po roce 1918 neobnovil práci, proč nedodával... Ano, nebyla to jeho povinnost. Nabízí se ale otázka, zda to nebylo proto, aby poškodil československý stát.
Ono to nebylo tak růžové, jak se kolega Zeter snaží vysvětlit.

Německy hovoří občané nedostali často práci ve státní správě, ve státních podnicích. Ano, jenže tam bylo zapotřebí umět jak německy, tak především česky. To málokdo splňoval... a většina se ani nesnažila.

Proč šli najednou německy hovořící občané za Henleinem a houfně vstupovali do jeho strany? Ne proto, že by jim česká vláda nepomáhala, stejně jako všem, ale proto, že u Henleina se měli lépe a finančně si polepšili.

Přečtěte si, prosím, ještě jednou pasáž
Ihned po úspěchu ve volbách zahájilo německé ministerstvo zahraničí oficiální financování SdP, když jí udělilo měsíční příspěvek 15 000 říšských marek, který se postupně zvyšoval. Představitelé SdP začali s výrazným prosazováním svých cílů, .....

a ještě tuhle
Zatímco na začátku roku 1935 měla Sudetoněmecká strana jen mírně přes 100 000 členů, po volbách došlo k rychlému růstu a dva měsíce po volbách bylo členy strany 371 315 osob. Na konci roku 1936 měla strana už 459 883 členů.

Tady opravdu nešlo jen o volební sliby či jakýsi naivní obraz utlačovaných německy hovořících občanů.
Opět šlo o světélko v temnotách, že konečně nebudou sloužit sluhům, sorry.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod kimes » ned pro 13, 2020 23:43

K vašim výhradám ohledně demagogie - neopodstatněně a ideologicky jste vystartoval vůči vzpomínkám pamětnice, o které nevíte zhola nic. TO je demagogie. Buď budete ke každému přistupovat podle toho, co o něm víte, nebo se spokojíte s paušalizací a kolektivní vinou. Nu prosím, ale mlčet k tomu nebudu.[/quote]
Jenom malou korekci k vašim závěrům:
- nevystartoval jsem vůbec vůči vzpomínkám jakési pamětnice, reprodukované filmovým maniakem - protože je mi jasné, že v tzv. orální historii má právo každý vzpomínat na co chce, že pane učiteli - ale proti konkrétní filmu, který produkuje přesně to co kritizujete - zřejmě jste nezachytil začátek této diskuse a asi neviděl vzpomínaný film
- nikdo nechce, abyste mlčel, ani já ne, o obsahu vaší argumentace ať si každý udělá svůj názor - zase jsem se nechal vyprovokovat!, ale slibuji, že tímto svoji účast v tomto "dialogu hluchých" opravdu končím ...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod zburget » pon pro 14, 2020 0:14

Tak se nám tady začíná rozjíždět hezký flame.

Dovolím si ho z pozice moderátora tedy zabrzdit.
Prosím všechny diskutující, aby se zdrželi všech vzájemných obviňování a/nebo narážek na to, kdo co jak myslel, kdo jak koho znal a kdo se zde dopouští demagogie. Některé reakce nemají s věcnou argumentací už nic společného a jako takové zde nemají co dělat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod Zora » pon pro 14, 2020 7:32

https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/3 ... -take-mela
.....Ocitujme ještě jednou režiséra Bohdana Slámu: „Přes to, že se Krajina ve stínu odehrává před mnoha lety a jde o historický film, je v něm řada situací a skutečností, které mají co říct i dnešnímu divákovi. To mě na filmu hodně zajímalo. Nebezpečí, že člověk přestane ctít hodnoty, jako je morálka a etika, a začne uvažovat o světě ideologicky, se týká i doby, ve které žijeme dneska.... “

Za mě -
vždyť přece morálku a etiku přestal především ctít "někdo" jiný, dříve ... před obdobím, popisovaném ve filmu.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod Zora » pon pro 14, 2020 8:03

zburget píše:Tak se nám tady začíná rozjíždět hezký flame.

Dovolím si ho z pozice moderátora tedy zabrzdit.
Prosím všechny diskutující, aby se zdrželi všech vzájemných obviňování a/nebo narážek na to, kdo co jak myslel, kdo jak koho znal a kdo se zde dopouští demagogie. Některé reakce nemají s věcnou argumentací už nic společného a jako takové zde nemají co dělat.


Protože jsem jednou ze 4 diskutujících v tomto vlákně,
žádám o upřesnění, která z mých reakcí nemá s věcnou argumentací nic společného a jako taková zde tedy nemá co dělat.
............
Jako moderátoři jsme nechali rozběhnout diskusi na téma - netéma, skryté pod názvem filmu, kde se postupně začaly sbíhat jakési odkazy na "cosi", aniž bychom věděli nebo se i vlastní silou mohli dopídit nějakých zdrojů, nebo konkrétností, vršily se tu osudy neidentifikovaných a neidentifikovatelných osob, aniž bychom znali cokoliv více, nebo měli alespoň malou šanci osudy těchto nějak rozplést.... Množily se nesprávně formulované dotazy, spíše dohánějící v ústraní k úsměvu, ale mnohdy i ke vzteku. Stejně jako nechuť si sám pro sebe cokoliv dohledat.

Co vlastně sdělil filmový maniak k filmu? Za mě nic. Jen k tomuto názvu filmu začal lepit jakési střípky čehosi, aniž by řádně vysvětlil, proč je lepí , nebo co přesně chce vědět.


To, že racionálně diskutující mají rozdílné názory, neznamená, že jeden z nich je nutně správný nebo špatný.
Za nejhorší fakt já považuji nemít názor žádný nebo ho nevyjádřit . (Je otázkou, zda takový přístup k diskusi je výrazem nízkého intelektu nebo naopak promyšlené opatrnosti)

Zatím se nikdo z diskutujících neuchýlil k urážkám nebo jiné dehonestaci druhého, mít jiný názor není nic proti pravidlům ani na fóru ale ani v jakékoliv diskusi.

Když už se diskuse rozběhla (a já se do ní dobrovolně nechala vtáhnout), diskutujme, prosím, na úrovni, event. emoce nechejme mezi klávesnicí a vlastní hlavou .

Nevšímejme si dotazů, příspěvků, které nemají hlavu ani patu, především od kolegy filmového maniaka, ignorujme popisy čehosi, o čem kromě dvou tří řádků textu nic nevíme, ale snášejme poctivě své argumenty tak, aby si všichni mohli ověřit napsanou informaci.

Za sebe naopak děkuji jak kolegovi Kimešovi, tak kolegovi Zeterovi. (pořadí dle věku)
Ono už jen to jít s vlastním přesvědčením "na trh", není nic jednoduchého a věřte, že stejně tak složité je zvolit ta správná, výstižná slova, která třeba po chvíli nemusí vyznít tak, jak byla prvotně myšlena.

Pěkný den
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod zburget » pon pro 14, 2020 8:35

Já jsem nikde nepsal nikoho konkrétního, koho jsem měl na mysli, že přestal argumentovat věcně. Jen se to už pomalu začíná zvrhávat, proto bych byl rád, kdyby se s dohadováním kdo má (víc) pravdu přestalo dřív, než se to zvrhne opravdu.
Jsem přesvědčený o tom, že zde bylo napsáno maximum možného, kdyždý vysvětlil svůj názor a postoj, poměrně dost argumentů se zde již opakovalo. Všichni se shodneme na tom, že je tato problematika opravdu komplikovaná a ještě dnes, po téměř století nebyly zaceleny všechny rány, které tenkrát vznikly a nemá smysl se tady dohadovat. Pokud sem někdo dá jakýkoli odkaz, kde se tímto tématem někdo zabývá, je to v pořádku. Když sem někdo napíše názor a podpoří ho argumenty, je to v pořádku. Když někdo napíše proč s tím a tím názorem nesouhlasí a podpoří to argumenty, je to v pořádku Ale odpmítám zde číst diskuzi typu - "Tento váš názor je demagogie". "Ne, můj ne, to ten váš je demagogie".
Prokazatelně má na danou problematiku každý svůj odlišný názor, kderý zde prezentoval a je zbytečné pokoušet se tento názor vnutit ostatním silou. Když jsem si to zde všechno četl, v každém názoru je pravda. Jde jen o to, z jakého úhlu se na to člověk dívá. Je tedy velká škoda, kdbybychom se tady kvůli tomu měli pohádat.

Píšeš, že tady nedošlo k ničí dehonestaci. Nesouhlasím. Minimálně právě kolega filmovymaniak je zde podle mě zbytečně napadán dokonce ty sama nabádáš k ignorování jeho příspěvků, dokonce k ignorování jeho dotazů!!!. Tohle by zde mělo být nepřijatelné. Pokud žije v omylu, dejme mu dostatek informací, aby mohl být ze svého omylu vyveden. To, že někdo žije v nevědomost nebo omylu pořád ještě nesnižuje jeho právo sem napsat svůj názor. A už vůbec ne dotaz. Proto se ptá a snaží se ptát někde, kde očekává rozumnou odpověď, aby si zaplnil své mezery ve vědomostech. Když se nezeptá a nedostane odpověď, bude žít pořád v omylu.
Když se podívám na úplný začátek diskuze, zaznělo tady z jeho strany několik dotazů. Místo toho, aby se buď ozval někdo, kdo zná odpověď nebo aby ti, kteří odpověď neznají mlčeli, snesla se na něj naprosto neopodstatněná kritika, která ho dotlačila do pokusů vysvětlit něco, v čem sám nemá jasno. Pak ta argumentace, bohužel, zcela logicky vypadala tak, jak vypadala. Tento styl diskuze se mi prostě nelíbí a úrovně tohoto fóra není hoden. Proto bych nechtěl aby se zde dále pokračovalo v diskuzi tímto způsobem. Diskutujme klidně, bez osočování druhých a označování jejich názorů za nesmysly a demagogii.

Já osobně se k tomuto tématu vyjadřovat nemůžu, protože se jím nezabývám. Mojí rodiny se sice dotklo taky - prarodiče se přesunuli z Ostravy na střední Moravu, ale jednalo se o plánovaný přesn, který tímto byl jen uspíšen. Takže nikdo nikdy neměl potřebu se o tom nějak víc bavit. Neznamená to, že na tuto část našich dějin nemám názor, ale necítím se být takovým odborníkem, abych se zde do diskuze zapojil a vnesl do ní nějakou novou podstatnou myšlenku. Rád si ale čtu vše, co je zde k tématu napsáno.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod Zora » pon pro 14, 2020 10:22

Kolega filmový maniak napsal své dotazy tak neúplně, nepřesně,. že bylo třeba zjistit, co vlastně chce.
oblast, období, vztah dotazu k tématu (záměna jiného tématu a dotazu)
... ...
Na žádný z upřesňujících dotazů neodpověděl, dokázal jen napsat, co nechce, dokonce nechtěl ani mít možnost si ověřit pravdivost event. odpovědi od kolegů.
Nechtěl ani poradit, kde a za jakých okolností si může odpověď vyhledat.
Dokonce nezvládl ani dotaz na meziknihovní výpůjčku, když už se tedy byl zeptat možná v té knihovně. (radila jsem mu to v dobré víře dříve, než jsi to napsal Ty k jeho reakci)

Tohle nepovažuji za kladení dotazů a očekávala bych, že alespoň dotaz, dotazy budou doplněny. Do té doby prostě na takové dotazy odpovědět nelze a je třeba je odložit nebo alespoň vyčkat.

Protože - ano, souhlasím, taková diskuse opravdu není hodna úrovně tohoto fóra.

Nakonec - kolega tohle dělá i v jiných sekcích - viz Tvoje - veřejné reakce - Zvažte, zda Vaše odpověď..... (to sem samozřejmě nepatří)


Na své dotazy, položené pod tématem Krajina ve stínu, odpověď nedostal. Netuším proč, snad mu nikdo jasně nerozuměl nebo , třeba, nebyl nikdo, kdo by se s tím dohledával, z hlavy to asi nikdo neznal.
¨
Moderování není jen a jen o tom, aby byla dodržena pravidla, je třeba myslet v nedílné rovině i na možné následky rozvoje tématu nesprávným směrem. (nemyslím tím diskusi na téma česko-německé vztahy)
----------
Mé rodiny se třeba dotknul fakt, že bratr mého předka byl za trest převeden v rámci zaměstnání do Frýdku. Kvůli jeho lásce k české řeči a neochotě se podřídit německy hovořícím představitelům obce.
edit - nevložila jsem odkaz, sorry
https://is.muni.cz/th/l15q5/
Jen to bylo v 19. století ...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod kimes » pon pro 14, 2020 17:14

zburget píše:Tak se nám tady začíná rozjíždět hezký flame.

Dovolím si ho z pozice moderátora tedy zabrzdit.
Prosím všechny diskutující, aby se zdrželi všech vzájemných obviňování a/nebo narážek na to, kdo co jak myslel, kdo jak koho znal a kdo se zde dopouští demagogie. Některé reakce nemají s věcnou argumentací už nic společného a jako takové zde nemají co dělat.

Tak tohle už není k tématu film Krajina ve stínu - ale k Vaší reakci pane moderátore - moderátor není cenzor a není tu od toho, aby nálepkoval účastníky diskuse v tématu, kterému se - jak sám přiznává - sám nevěnuje ... tak jak chcete např. posuzovat věcnost argumentace?!
Jinak bez výhrad souhlasím s tím, co Vám napsala Zora ... možná, že by nebylo od věci, kdybyste nám neznalým vysvětlil co rozumíte pod Vámi oblíbeným výrazem flame - ale prosím česky, srozumitelně a věcně...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod sanssouci » pon pro 14, 2020 18:24

Ted bych rád od Vás věděl, kimes, kdo tady provádí cenzuru - zburget nebo zora - nebo dokonce vy?
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod Zora » pon pro 14, 2020 18:30

sanssouci píše:Ted bych rád od Vás věděl, kimes, kdo tady provádí cenzuru - zburget nebo zora - nebo dokonce vy?


Prosím, zdržte se komentářů, upozornění (prosba) kolegy Burgeta se Vás nijak netýká. Byla určena diskutujícím v tomto vlákně. Vy jste do něj přispěl pouze informací o Vašich rodičích, což nikdo nerozporoval, nebo dále nerozebíral.

Pokud máte potřebu vyjadřovat se k práci moderátorů , adresujte svoje výhrady přes SZ kolegům, nebo mě, přesuneme je to technické sekce a odpovíme.
Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: český film Krajina ve stínu

Příspěvekod zburget » úte pro 15, 2020 17:58

O.K. - "flame" - zkrácenina od anglického termínu "flame war".
Při zadání do googlu vyskočí hned první odkaz na českou wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Flame_war
Najít si to bylo otázkou několika sekund, nebylo ani třeba o vysvětlení žádat moderátora.

kimes píše:…moderátor není cenzor a není tu od toho, aby nálepkoval účastníky diskuse v tématu, kterému se - jak sám přiznává - sám nevěnuje
Nikdy jsem tady nikomu necenzuroval žádný pčíspěvek. Nebo snad máte pocit, že jsme někdy jakýkoli váš příspěvek někde seškrtal? Nikoho jsem tady nenálepkoval. Ve svém příspěvku, kterým jsem tady chtěl zamezit zbytečnému dohadování, jsem, pokud jste si mohl všimnout, nenapsal ničí jméno. Jediné, čeho jsem chtěl dosáhnout bylo, aby se zde nerozvinula zbytečná hádka. Vývoj diskuze to více, než naznačoval. Tento můj požadavek na ukončení zbytečného dohadování stále platí.

V jiné diskuzi na tomto fóru bylo moderátorům vytýkáno, že jsou příliš benevolentní, pořád dokola vysvětlují své postoje a požadavky. A že by si měli stát tvrději za svými požadavky. Takže od té toby nic vysvětlovat nehodlám, napsal jsem svůj postoj a svůj požadavek a budu ho vyžadovat. Tečka, šmytec.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Předchozí

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků