Nečekané původy slov

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Nečekané původy slov

Příspěvekod ozana » stř zář 30, 2020 9:35

možná neznáte pokud jste nečetli magazín Dnes č. 39

ententýky dva špalíky - ententýk prý vykastrovaný kačer (die Ente německy kachna), špalíky - nástroj kterým se to provádělo

fešanda - vykastrovaná kočka, fešák - vykastrovaný pes

stočné je poplatek vycházející ze slova stoka ne stáčení vody

Medardova kápě 40dní kape - kápě je staročesky déšť

je to na draka - slovo drak zde vychází z německého Dreck (výkal) = je to na h*vno

dávat si bacha - vychází z německého Die Wache = mít stráž (mít vachu)

Skopčáci - Němci obývající kopcovitou krajinu, do českých vesnic v údolí přišli (na trhy sjížděli) z kopců

je mi to šumafuk - prý z francouzského "kašlu na to" - je m'en fous (čti žmafu)

kravata - z Francie kde napodobovali vázanku na krku chorvatských žoldnéřů (cravate = chorvat)

běž do háje - háj znamenal hřbitov

je to v čudu - ČUD byla zkratka Českomoravského úvěrového družstva za první republiky, které bylo vytunelováno a peníze byly pryč

...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Nečekané původy slov

Příspěvekod luko » pát říj 02, 2020 20:06

To stočné je snad úplně jasné, protože je to poplatek za kanalizaci-stoku. Vůbec by mě nenapadlo pochybovat o původu.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Nečekané původy slov

Příspěvekod Zora » pát říj 02, 2020 20:23

luko píše:To stočné je snad úplně jasné, protože je to poplatek za kanalizaci-stoku. Vůbec by mě nenapadlo pochybovat o původu.

Opakovaně jsem se setkala s "názorem", že jde o pojmenování od točení kohoutkem :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků