Pravidla fóra / přísnost

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Re: Pravidla fóra / přísnost

Příspěvekod Zora » ned čer 09, 2019 22:10

Takže za mne:
1) pravidla fóra, jeho členění -do ničeho bych tímto zasahovat nechtěla
2) moderátorům děkuju a přeju jim pevné nervy, jejich nelehké a nevděčné úlohy jsem si plně vědoma (vím, že není v silách moderátora vše sledovat a odlišit a vyhodnotit)
3) přesto si troufnu je prosit o mírnost - chápu, že pravidla se musí dodržovat, jinak by to byla za chvíli anarchie - ale ať nejsme papežštější než papež

příklad:
A) Myslím, že když někdo u žádosti o čtení něco nevyplní, jak má být (jazyk, název atd...) a neuvede, co přečetl, dělá si to horší hlavně sám, protože si tak sám snižuje šanci, že mu to někdo rychle doplní a přečte, pokud to dělá opakovaně, pak bych ho upozornila, ale rozhodně bych ho nebanovala.
B) A když si s tím někdo chce dát tu práci a i přesto mu přečte příspěvek, který nesplňuje pravidla - je to snad zase jen jeho dobrá vůle, rozhodně bych mu za to nic nevytýkala.

A ta prosba o mírnost (ne kvůli sobě, ale kvůli ostatním) - to je přesně ten důvod, proč jsem tento příspěvek psala. Teď už vím, měla jsem to udělat formou SZ, ale holt - pozdě bycha honit :/



Matju, nikoho nehoníme pro nic za nic, mně osobně to bere tak hodinu denně a není mně to vůbec příjemné. Raději bych dohledávala v matrikách to, co někdo z kolegů potřebuje. Ráda se pak podělím - doslova- o radost z nalzení dlouho hledaného předka.

k předmětu
ten slouží především těm, kteří chtějí pomoci se čtením, nebo těm, kteří vidí oblast svého zájmu.
Opakovaně vysvětluji
matriky a další zdroje jsou psány různě, liší se jazykem, délkou zápisu, (gruntovnice), někdo ochotně přečte němčinu, vyhýbá se latině, někdo pomůže na ebadatelně, ale jak vidí obec z Litoměřic, ani dotaz neotevře.

Proto pravidla určují
- zdroj (matrika, gruntovnice, sčítání... třeba fotografie), druh matriční události (někdo přečte běžný zápis, ale není kovaný v příčinách úmrtí) , někdo čte matriční zápisy, ale nečte gruntovnice...
obec - jde o oblast zájmu a dá se z toho poznat , o jaký archiv se jedná
jazyk - už bylo vysvětleno
rok - podle něj se dá jednak usoudit na druh písma, druhak pro ty, kteří hledají ve stejné době ve stejné oblasti.

Naopak - osobní jména, přesné datum - vadí, protože to zdržuje při přeběhnutí očima. Primárně to není pro ostatní vůbec důležité.

Doplnění VYŘEŠENO.

Slouží ke dvěma účelům.
- je to vodítko pro ochotné čtečky, že nemusí otevírat, (proto byl tento požadavek i doplněn)
- moderátor podle tohoto slova přeřazuje příspěvky do podsekce vyřešeno.
Proto požadavek na umístění na prvním místě a psaní velkými písmeny.
Moderátorský panel vypadá trošku jinak, příspěvky jsou zhuštěné a třeba mně to velmi šetří čas.


Vlastní tělo zprávy.
Je mezi námi příliš mnoho vykuků, snad se můžu odvážit napsat vyčůránků. .
Slušnost je - něco chci, tak se snažím o maximální dodržení pravidel a odvést co nejvíce vlastní práce. .
Samozřejmě je všem jasné, že nově příchozí nepřečte skoro nic z toho, co má před sebou, ale snad se tedy pokusí? Přece chce dělat genealogii, nechce si jen nechat číst...

Měla jsem zajimavou SZ
Prosba o přečtení, spíš o vysvětlení, něco v tomto smyslu:
dítě Anna, ale kdo je otec?
Je tam Johann, Matěj a matka Veronika.
Dotaz byl položen česky, zápis byl psaný starou češtinou.
POdívala jsem se a odpověděla taky česky,
Anna, otec Johann, matka Veronika.

Obratem jsem dostala dotaz, co tam dělá ten Matěj...
Inu, nebyl to Matěj, ale Materz - tedy matka Anna,
Nepíšu to kvůli výsměchu, toho jsem vzdálená na hony, ale proto, že přepisování pomůže všem vystříhat se takových chyb, pochybností.

Naopak, když položí dotaz ten, kdo má už 300 a více příspěvků a přepíše pouze jméno ženicha, tak je to lenost a vychytralost, sorry.
Všichni to děláme ve svém volném čase, zadarmo a dnes se za informace docela "zajímavě" platí... Pak bohužel zasáhnu. Nebudeme nahrazovat profesionání genealogy.

Banování
Nikdo ode mě nedostal ban proto, že by nečetl, nebo něco psal opakovaně nesprávně, neúplně.
Pokud nějaké bany padly, tak především tam, kdy člen psal pod dvěma nicky, lhal o tom a při odhalení byl doslova vulgární... nebo nebyl za žádnou cenu ochoten podřídit se pravidlům (musíte, jste povinni , já to tak chci... na tohle neslyším a už vůbec ne v kombinaci se silnými slovy).
Tihle hrdinové samozřejmě skoro nikdy nepíšou veřejně, i když i to se dá na fóru najít.
V poslední řadě pak má ban bývalá kolegyně, která opakovaně a "důrazně" žádala o zrušení účtu. To moderátor opravdu nemá ve svých kompetencích a mohla jsem jen nabídnou banování. Souhlasila, takže to proběhlo, dokonce na dvou jejích účtech.

Napomínání od moderátora je třeba brát tak, jak je myšleno. převážně upozorňuji na "prohřešky" proti pravidlům, napomínám tam, kde není skoro nic přečteno.

Dnes jsem např. napomenula Danuši, která hledá Myslíky. Oprávněně, měla v dotazu špatný odkaz, nepřepsala to podstatné, důležité pro dohledání a pochopení jejího dotazu, chybu v předmětu.
Výsledek? Dozvěděla jsem se, že už si to dohledala sama, zatímco jsme se "dohadovali". a že se bude snažit chodit co nejméně. Neopravila nic. Ani se nenamáhala dopsat, jak to tedy vyřešila. (Ne pro moji "kontrolu" nebo moji "slávu", ale znovu opakuji - třeba bude zápis hledat někdo další)

Snažím se udržovat nějakou , řekněme, kulturu.

Moderátor nemá moc možností, jak dosáhnout toho, co je pro fungování fóra třeba. V podstatě mohu upozornit, upozornit opakovaně a pak použít výhružku banem. Nic víc nemůžu.

Když se podíváte před r. 2014 uvidíte vlákna, ve kterých se přeskakuje z jednoho tématu do druhého, nedá se v nich nic dohledat, opravit, podat vysvětlivku...

Co se týče Dagmar8, nevidím naprosto žádný důvod, kvůli kterému mezi nás veřejně nechodí. Vždy byla fajn, obratně pomáhala s vyhledávání a kontaktováíním na MH, je možné, že už čte sama velmi dobře a nepotřebuje v tomto směru pomoc fóra.
Pokud si pamatuju, i ona několikrát upozorňovala kolegy, že v sekci MH je třeba napsat, co chce tazatel sdělit při navazování kontaktu, že to přece nemůže vymýšlet za něj, nebo že na sebe onen tazatel musí dát kontakt.
I zde tedy byly příspěvky neúplné , nedomyšlené a je jen a jen správně, že na to upozornila.

k bodu B

Pokud někdo nedodrží pravidla, je jediný způsob, jak dodržení "vymoci", právě to, že na tento příspěvek neodpovídáme.
Opět bych mohla dokládat, jak dokážou kolegové zneužívat benevolenci...
Polovinu údajů má přečtenou v předcházejícím příspěvku, a ani se nenamáhá je přepsat. Ono to totiž chce čas a trpělivost. Tak ať to někdo udělá...

Přeji všem pěkný večer a pokud mohu požádat, zkusme tuhle diskuzi nějak uzavřít, mně to stojí spoustu času, snažím se na vše poctivě odpovědět, ale nějak se už začínám opakovat, myslím si, že odpovědi i na event. nové dotazy se dají dohledat v tom, co bylo napsáno. Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravidla fóra / přísnost

Příspěvekod kimes » pon čer 10, 2019 0:17

Zora píše:[i]
... Přeji všem pěkný večer a pokud mohu požádat, zkusme tuhle diskuzi nějak uzavřít, mně to stojí spoustu času, snažím se na vše poctivě odpovědět, ale nějak se už začínám opakovat, myslím si, že odpovědi i na event. nové dotazy se dají dohledat v tom, co bylo napsáno. Díky. Z

Reaguji na žádost Zory o uzavření této diskuse(ani se jí nedivím). Nemám ambice dělat nějakou generální rekapitulaci, tak tedy za sebe:
- vážím si a oceňuji práci moderátorů - v tom jsme se shodli,
- jestliže toto místo označujeme jako fórum(nikoli jen jako poradnu nebo "odpovědnu"), vraťme se k původnímu významu slova fórum jako veřejného místa k hlásání názorů - pro to je tady dost prostoru a nikdo ho(ani moderátoři) nikomu neomezuje - atmosféru si vytváříme sami a nikdy nebude - v daném okamžiku - pro všechny ideální, možná to chce někdy ubrat na ješitnosti a přidat tolerantnost,
- je jedno téma, kde tolerance není na místě - to je nejobsažnější sekce čtení - proč? - protože žádost o přečtení/překlad není hlásání názorů!! - tady jsem v pozici žadatele(nikoli diskutéra) a je mojí fundamentální slušností svoji žádost formulovat podle daných pravidel - vlastní snaha o přečtení textu je víceméně abstraktní pojem o jehož výkladu nelze pořádat referendum, to je úloha moderátorů.
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Předchozí

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků