Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod Brasl » pát srp 29, 2014 9:18

Při genealogickém bádání je vzdálenost jedním z limitujících prvků. Alespoň v našich současných představách. Nechodíme, vozíme se.
V odkaze je trasa 166km (00:38).), značně členitá, samé hory.
Čas vítězů na kole: (03:34) 8 dní 58 minut (Asi by to šlo časově srovnat s jízdou na koni. Karel IV to prý do Francie jezdil týden, noci trávil v nevěstincích.).
Pěšky: (03:08) 20 dní 8 hodin 37minut, což dělá přes 80km denně.
http://www.stream.cz/nejnovejsi/1000-mi ... s-sam-sebe

Já se taky vozím, tak bych to v žádném případě neušel. Můj praděda chodil, dle informací, s bratrem 25km na "tancovačky". Stejnou a větší vzdálenost, chodil jako tesař za prací. Ráno kolo 2h - 3h vyrazil, večer přišel, trochu se prospal a znovu. Celý den dělal. Nepředstavitelné. :shock:

Když si to člověk nechá projít hlavou, tak stěhovavá povolání, navrátilci z války atd. Celkem dobré vodítko.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod Zora » pát srp 29, 2014 10:12

V Příbrami v dolech info od průvodkyně
- horníci docházeli a odcházeli z dolů s tzv. vodičem, kterého si najímali. Vzhledem k dlouhé pracovní době, která se počítala až od příchodu na pracoviště v podzemí, a vzdálenosti do okolních vesnic, naučili se tito muži spát při chůzi. první šel najmutý vodič a každý další za nim si dal ruku na rameno toho před ním...

Z Ivančic do Brna 19. st. - buď za prací nebo do školy - odhadem po lesních cestách cca 20- 25 km - každý den, jen na vzdálenějších brněnských stavbách odešel v pondělí, vrátil se ve středu, odešel a vrátil se v sobotu. Přespávali na stavbě. Je ovšem pravděpodobné, že poté, co vylezli do okolních strání , svezl je občas nějaký forman, kterých jezdilo do Brna opravdu hodně a zřejmě i zpět.
Podobné líčení putovaní je i v popisech poutí do vzdálených míst, i obyčejné ženy došly i 200 km, skromná strava a nocleh. Ale to, co viděli, slyšeli a zažili, si pořádně pamatovali a byli pak vítanými hosty a jejich vyprávění ostatní poslouchali, o ty nejlepší vypravěče se i vedly spory - kde bude vyprávět. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod Radix » pát srp 29, 2014 10:34

Karel Hynek Mácha chodil často pěšky z Prahy do Litoměřic, většinou šel v noci. V r. 1934 šel s Antonínem Strobachem do Itálie, ušli až 60 km denně.

Za Rakouska-Uherska jel jeden hospodář z okolní vesnice s trakařem do Prahy pro medomet. Vzdušná vzdálenost 115 km. Prý byl za čtyři dny zpátky.
Radix
 
Příspěvky: 3171
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod Kašpar » pát srp 29, 2014 10:37

přidám něco málo z oblasti Podkrkonoší
chodívalo se za prací z Kocbeře a okolních vísek, do Úpice ( fy Morawetz, Oberlander a další - většinou tkalcovny), každý den tam a zpět
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod Brasl » pát srp 29, 2014 10:42

Přesně tak. Když chodili na trh, tak šli tam, kde dali víc. Tedy s vajíčky, ne do nejbližšího města 7km kde dostali 3 haléře, ale na druhou stranu 16km, kde dostali 4 haléře. Pro chleba se poslalo dítě k pekaři 2km, a když přineslo špatný druh, tak to šlapalo ještě jednou. 60-70 let zpět, to zase není tak dlouho.

Trochu mimo. Do bot používali onuce. Ty se jednak musí umět složit, je potřeba větší bota, ale potom jsou pohodlnější nežli ponožky. Ideální do holinek. :D
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod Kašpar » pát srp 29, 2014 10:46

Brasl píše:Přesně tak. Když chodili na trh, tak šli tam, kde dali víc. Tedy s vajíčky, ne do nejbližšího města 7km kde dostali 3 haléře, ale na druhou stranu 16km, kde dostali 4 haléře. Pro chleba se poslalo dítě k pekaři 2km, a když přineslo špatný druh, tak to šlapalo ještě jednou. 60-70 let zpět, to zase není tak dlouho.

Trochu mimo. Do bot používali onuce. Ty se jednak musí umět složit, je potřeba větší bota, ale potom jsou pohodlnější nežli ponožky. Ideální do holinek. :D

K těm onucím - je to opravdu taková vyšší odborná, než se dobře složí.
Kde neměli onuce, použili slámu.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod zedir » sob srp 30, 2014 2:38

Dobrý den,

přidávám také několik poznámek, které se sice z větší části netýkají života předků jako takového, ale stále se týkají tématu. Někde jsem slyšel o spisovateli Ladislavu Klímovi, který žil dle přesvědčení, že vůlí se dá zvládnout téměř vše, že si usmyslel celý den pěšky jít, kam ho nohy ponesou a skutečně to vykonal a ušel 100 km. V jednom dokumentu zase uváděli, že v předvečer bitvy u Slavkova Napoleon nutně potřeboval účast jistých jednotek, které se tou dobou nacházely ovšem desítky kilometrů daleko, a tak za nimi spěšně vyslal posly na koních a po oznámení rozkazu se pěšáci okamžitě dali na pochod. Nesměli se ničím zdržovat, jen stále kráčet vpřed a když dorazili do blízkosti Slavkova na místo určení, měli za sebou 90 km a již cestou usínali vestoje, ale jakmile se zhroutili vyčerpáním, přišel nový rozkaz, že je císař potřebuje ještě o 15 km dále a oni se tedy opravdu vydali na nový pochod, takže během 30 hodin ušli 105 km a po několika hodinách spánku museli (tuším) při obraně obcí Sokolnice a Telnice vzdorovat desetinásobné ruské převaze, kterou odrazili. Nakonec přikládám poznámku o Tišnově, odkud se dříve chodívalo do blízkého Brna. První železniční spojení mezi oběma městy pochází z roku 1885, ale i po jeho zřízení mnozí chodívali pěšky, což představovalo asi 28 km jen jedním směrem (to mohlo zabrat kolem 6 hodin). Cesta vlakem byla samozřejmě rychlejší, ale i tak se doba jízdy (tehdy asi hodina a půl) stávala terčem vtipů - viděl jsem hezkou reprodukci pohlednice z počátku 20. století, na které vedle vlaku kráčí starší pán, kterého se cestující ptají, proč si také nesedne a on jim na to odpovídá, že v Brně musí být brzy...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Za jak dlouho se dá kam dojít pěšky.

Příspěvekod Brasl » sob srp 30, 2014 7:25

V určitém věku je pohřeb společenská záležitost, setkání příbuzných. Jeden autentický rozhovor z 60. let 20. století, (Semily - Kopidlno; 45km, věk cca75 let):
"Strýčku, japak jste dorazil domů z posledního funusu".
"Pěšky, šel jsem to tři dny".
"Jak to, vždyť jsme vám dali peníze na vlak".
"A víš ty hochu, kolik je po cestě hospod, o kerý bych přišel"! :D
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků