Nezdravý koníček

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon srp 04, 2014 10:27

No kloubok dolů nad přežitím takového zážitku.
A to někteří vymýšlejí, že by se děti měly přestat učit psát psacím písmem, vždyť knihy ani počítače to nepoužívají!
Ale nikdo už neřeší, že to dítě si už nikdy nepřečte dopis od svého předka, starou pohlednici, deník... Budou to pro něj zastaralé klikyháky. Jsem pro pokrok, nic proti němu nemám, ale jakmile mi někdo začne sahat na češtinu a místo klasických českých slov běžně používat dedlajn, míting, párty, nebo jakmile někdo začne uvažovat o zrušení psacího písma, berou mě všichni čerti. To už mně stačí ten fejsbůk, kdy se lidé nazývají přáteli, vkládají sem fotky, dávají si pochvalné či negativní palce a píšou si osobně neosobní vzkazy a to je pro ně běžný styk se společností, s kamarády. Kam to spěje?
Teď se zase já omlouvám za ne příliš genealogický příspěvek. Ale je volný - a slušný ;)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod Zora » pon srp 04, 2014 10:47

Ještě dotaz, co se vlastně ted zapisuje třeba při narození dítěte do matrik?
vzhledem k tomu, že počet svateb rapidně klesá a rodičové jsou nuceni měnit velice často zaměstnání a často i místo pobytu, jsou tam nějaké určující prvky, podle kterých se za x let budou dát předci dohledat? Nebo se stáváme všichni příslušníky "stěhovavých" povolání?
nebo zápis vypadá
Marie,
otec Jan Novák, manažer, HongKong
matka Josefa Nová, pokladní Ústí nad Labem
a u obou adresy v nájemních bytech?
Jsou tam aspoň ještě uváděni prarodiče dítěte?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod phejl » pon srp 04, 2014 11:10

Co se tyce zaloh, tak ty je vzdy dobre jednou za cas (bez ohledu na medium) zkontrolovat, ze jsou stale citelne (v obecnem smyslu). Papir muzou sezrat mysi, cd muze byt poskrabane atp. Take je vzdy dobre mit vice geograficky oddelenych zaloh. V tom maji digitalni zalohy trochu vyhodu. Snadneji vytvorite kopii a uschovate jinde. Proc geograficky oddelene? Aniz bych to chtel privolavat, muzou vas vykrast (a poberta vezme co unese), muze prijit voda ci cokoliv jineho a jde-li o vec co uz nenahradite, napr. fotky je jiste dobre mit zalohu treba u pribuznych, v trezoru nebo na serveru na jinem kontinentu ;)

Jinak pribeh komercky a castecne i sporky mi prijde spis problem byrokracie. Ostatne zrovna tyhle dve velke banky nemaji moc dobrou povest. Nebudu delat reklamu, ale v bance jsem fyzicky nebyl uz nekolik let ac mam bezny ucet, karty etc.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod phejl » pon srp 04, 2014 11:20

Zora píše:Ještě dotaz, co se vlastně ted zapisuje třeba při narození dítěte do matrik?
vzhledem k tomu, že počet svateb rapidně klesá a rodičové jsou nuceni měnit velice často zaměstnání a často i místo pobytu, jsou tam nějaké určující prvky, podle kterých se za x let budou dát předci dohledat? Nebo se stáváme všichni příslušníky "stěhovavých" povolání?
nebo zápis vypadá
Marie,
otec Jan Novák, manažer, HongKong
matka Josefa Nová, pokladní Ústí nad Labem
a u obou adresy v nájemních bytech?
Jsou tam aspoň ještě uváděni prarodiče dítěte?

V rodnem listu tedy prarodice uz nejaky cas nejsou. Nevim jak v matrice. Jinak se uvadi u rodicu datum a misto narozeni (i v RL) a tusim ze i zamestnani. Alespon po me ho v porodnici chteli :))
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod Zora » pon srp 04, 2014 11:22

Pro karty jednou za čas prostě do banky musíte a do spořitelny jsem byla nasměrovaná díky tomu, že mně tam poslali dividendy. (neptali se, poslali :-))))
telebanking ani PCbanking nemám a nechci, vystačím si bez nich -starou kartu jsem použila asi 3x..
Pokud potřebuji poslat vyšší částku, to raději do banky zajdu osobně. Mám o trošku větší jistotu, že se mně nic z účtu neztratí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod Zora » pon srp 04, 2014 11:26

phejl píše:V rodnem listu tedy prarodice uz nejaky cas nejsou. Nevim jak v matrice. Jinak se uvadi u rodicu datum a misto narozeni (i v RL) a tusim ze i zamestnani. Alespon po me ho v porodnici chteli :))



No, to se tedy posuneme do 17. století... jako ti mí Navrátilové
Matyas Navrátil,datum narození
otec Rudolf, matka Barbora, obec Sviny (navíc bude tedy přesná adresa.)
Jak dohledat Rudolfa, to stále netuším...
Rodný list býval přesným opisem matričního záznamu, ale kdo ví, jak je to dnes. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod hozacwa » úte srp 05, 2014 8:16

Zorka chtěla vědět, co se teď zapisuje do matrik - zajímat to bude určitě i další:
co obsahují zápisy do matrik: (zák.301/2000 Sb. - v platném znění):

(1) Do knihy narození se zapisuje
a) jméno, popřípadě jména a příjmení dítěte,
b) den, měsíc a rok narození dítěte,
c) rodné číslo, místo narození a pohlaví dítěte,
d) jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení, data a místa narození, rodná čísla, státní občanství a místo trvalého pobytu rodičů,
e) datum zápisu a podpis matrikáře.
(2) Údaje uvedené v odstavci 1 písm. d) se do knihy narození nezapisují v případě, že matka dítěte požádala o utajení své osoby v souvislosti s porodem.

(1) Do knihy manželství se zapisují
a) jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení, den, měsíc, rok a místo narození, rodná čísla, osobní stav a státní občanství muže a ženy, kteří uzavřeli manželství, (dále jen "manželé"),
b) den, měsíc, rok a místo uzavření manželství,
c) jména a příjmení, popřípadě rodná příjmení, den, měsíc, rok a místo narození rodičů manželů,
d) dohoda manželů o příjmení a v případě, že si manželé ponechají dosavadní příjmení, i dohoda o příjmení dětí v mužském a ženském tvaru,
e) jména, příjmení a rodná čísla svědků; jde-li o cizince, který nemá rodné číslo, datum a místo jeho narození,
f) datum zápisu a podpis matrikáře.

(1) Do knihy partnerství se zapisují
a) jména a příjmení, popřípadě rodná příjmení, den, měsíc, rok a místo narození, rodná čísla, osobní stav a státní občanství partnerů,
b) den, měsíc, rok a místo prohlášení o vstupu do partnerství,
c) jména a příjmení, popřípadě rodná příjmení, den, měsíc, rok a místo narození rodičů partnerů,
d) datum zápisu a podpis matrikáře.

(1) Do knihy úmrtí se zapisuje
a) den, měsíc, rok a místo úmrtí,
b) jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodné příjmení, den, měsíc, rok a místo narození, rodné číslo, osobní stav, pohlaví, státní občanství a místo trvalého pobytu zemřelého,
c) jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodné příjmení, a rodné číslo žijícího manžela, partnera8a),
d) datum zápisu a podpis matrikáře.
(2) Zápis do knihy úmrtí se provede na základě
a) listu o prohlídce zemřelého, nebo
b) pravomocného rozhodnutí soudu o prohlášení fyzické osoby za mrtvou (§ 10 odst. 4).

Doba uložení matriční knihy a sbírky listin
(1) Matriční knihy zůstanou uloženy po provedení posledního zápisu u matričního úřadu:
a) kniha narození po dobu 100 let,
b) kniha manželství po dobu 75 let,
c) kniha partnerství po dobu 75 let,
d) kniha úmrtí po dobu 75 let.
(2) Po uplynutí stanovené doby se matriční knihy předají k archivaci příslušnému státnímu oblastnímu archivu, není-li dále stanoveno jinak.

Rodný list obsahuje
a) jméno, popřípadě jména, a příjmení dítěte,
b) den, měsíc a rok narození,
c) rodné číslo, místo narození a pohlaví dítěte,
d) jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení, datum a místo narození a rodná čísla rodičů dítěte; v případě osvojení dítěte se namísto uvedených údajů o rodičích dítěte uvádějí tyto údaje o osvojiteli, popřípadě osvojitelích dítěte,
e) datum, jméno, příjmení a podpis matrikáře, označení matričního úřadu a otisk razítka matričního úřadu, který doklad vydává.

Oddací list obsahuje
a) den, měsíc, rok a místo uzavření manželství,
b) jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení, manželů a jejich rodná čísla,
c) den, měsíc, rok a místo narození manželů,
d) osobní stav manželů,
e) jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení, rodičů manželů,
f) dohodu manželů o příjmení a dohodu o příjmení jejich společných dětí, a to v mužském a ženském tvaru,
g) datum, jméno, příjmení a podpis matrikáře, označení matričního úřadu a otisk razítka matričního úřadu, který doklad vydává.

Malá negenealogická, leč praktická rada pro čekatele přírůstku do rodiny, nejste-li oddáni:
zajděte si na matriku vyřídit přihlášení budoucího potomka ještě před jeho narozením. jinak vás v rámci "úředního šimla" čekají neskutečné papírování i možné problémy s tím, dokázat, že narozené dítě je vůbec vaše ! :-)))))))
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod Zora » úte srp 05, 2014 8:28

Dík . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte srp 05, 2014 12:02

No bezva, takže se v daleké budoucnosti naši potomci nedozví ani povolání svých předků, ani se v záznamu neobjeví údaje o prarodičích :(
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod hozacwa » úte srp 05, 2014 21:17

bohužel ano; jsme "poslední badatelé", kteří ještě něco konkrétního zjistí.
omlouvám se za zařazení předchozího příspěvku do této rubriky, správněji by to patřilo do "matrik", ale nechtěl jsem "zpřetrhat nit"!.
všem, kteří se nechtějí byrokracií odradit od bádání, přeji hodně úspěchů.
mne nedostanou !!!!!!!!!
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte srp 05, 2014 21:54

Tak toto už vůbec s původním tématem nesouvidí, ALE...
Byrokracii máme, protože jsme chtěli "demokracii"
A demokracie je mj. o tom, že se každý blb (s prominutím) může vyjadřovat i k pravidlům ve společnosti (tedy v právním státě k zákonům - např. tomu o matrikách). Mnohokrát jsem byla u vzniku zákonů a vždy to dopadlo tak, že z docela slušného a selským rozumem pochopitelného právního předpisu udělali byrokratický blábol. V duchu "demokracie" a připomínkového řízení ten přidal to a ten zas tohle, jiní něco vypustili a trochu upravili... Jenže původní smysl připravované změny zákona unikl.
Uff, potřebovala jsem si ulevit, když jsem si vzpomněla na ten marný boj, který jsem před lety vedla, než jsem to vzdala. Dokud budeme mít "demokracii" a o odborných věcech budou neodborně rozhodovat páni a dámy z billboardů, které jsme si demokraticky zvolili, budeme mít dál přesně to, co máme :(
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Nezdravý koníček

Příspěvekod Zora » úte srp 05, 2014 22:12

ona hraje velkou roli i ješitnost znalců, bohužel...
kdysi jsem musela nastudovat spoustu souvisejících technických norem a názvosloví vždy podle autora konkretní normy. Ono totiž v každé normě mělo konkretní slovo (označení) jiný význam. Protože jsem se s jedním z autorů znala osobně (tchán), chtěla jsem to vysvětlit. Pochopitelně, :-)) jedině on to zavedl naprosto správně, a výstižně, to ostatní autoři nerespektovali jím zavedené pojmy. Nakonec vysvětlivky přidal důrazné doporučení, že musím používat pouze a jenom jeho terminologii :-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků