genealogie.phorum.cz

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

genealogie.phorum.cz

Příspěvekod Majkas » stř říj 18, 2006 19:32

Docela mne mrzí, že tento server, uspořádáním lepší než Mageo ( nic proti Mageu ) je tak málo využívaný. V čem je problém?
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod VLVOJTA » stř říj 18, 2006 23:28

Protože MAGEO tady byl dřív, lidé jsou navyklí tam chodit. Chodí pouze tam z různých důvodů napadá mě: nechuť k ničemu novému, jistý konzervatismus atd.

Někdo na MAGEO nechodí tak často a tak je možné, že mu informace o vzniku tohohle fóra unikla. Jiní vědí, ale nechodí sem.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Rozina » čtv říj 19, 2006 6:12

Já sleduji MAGEO delší dobu, ale zaregistrovaná nejsem. Jednou jsem se o to pokoušela, ale nějak se mi to nedařilo. Myslím si, že se jedná o zvyk.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Pavel Hrneček » čtv říj 19, 2006 6:31

Ja na Mageo vlezl jen jednoua dokonce se mě podařilo se i přihlásit, ale to bylo naposledy co jsem tam byl. Je to něco strašně nepřehlednýho a uživatelsky nepřehlednýho, že na to kašlu. Já jsem tu každý den, ale nemám moc čím přizpět.
Uživatelský avatar
Pavel Hrneček
 
Příspěvky: 180
Registrován: pon zář 11, 2006 19:12
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvekod Rozina » čtv říj 19, 2006 8:36

Já se víceméně rozhlížím. Začala jsem se o genealogii zajímat teprve nyní. Mám nasbíraná již nějaká data, ale pokud nemám svou vlastní techniku, myslím solidní fotoaparát, případně skener a program ve vlastním počítači, tak jsem úplně vedle. Podařilo se mi navázat kontakty se vzdálenými příbuznými a i když tvrdili, že nic nemají, vždy jsem něco objevila. Bohužel se nám pokazil fotoaparát, takže se tam budu vracet až si koupím nový. To však bude až příští rok, protože moji předci po otci pochází z Těšínska a já žiji ve východních Čechách.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Majkas » čtv říj 19, 2006 10:49

Nevím, kolik se tu pohybuje začátečníků, ale možná by bylo dobré, kdybyste si řekli, jaké chcete probírat téma, aby Vám ostatní poradili. Třeba vývoj struktury matrik, vojenské služby apod.. Zkrátka, co zrovna potřebujete. A myslím, že se něco nového dozvíte nejen Vy, ale i my ostatní.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Rozina » čtv říj 19, 2006 13:43

Jsem sice začátečnik, ale dost si umím poradit. Podílela jsem se několik let na restitucích pozemků a musela dost často pracovat se všemi listinami, a to jak knihovními vložkami, zemskými deskami (u šlechtických rodů) tak i osobními doklady k stanovení dědické posloupnosti a nároku na vydání majetku. Já jsem např. o rodičích mého otce (ten byl narozen 1909) nevěděla téměř nic. Teprve z rodného listu mého otce jsem se dozvěděla odkud pocházeli a jak se jmenovali jejich rodiče. Začala jsem prohledávat katastr nemovitostí dané obce dle vlastníků. Tam jsem nikoho dle jména nenašla a tak jsem se obrátila na obecní úřad, který jsem si nalezla na internetu. Odepsali mě, že tam žije u své dcery pouze žena daného jména.Když jsem ji letos navštívila, zjistila jsem, že je to vdova po bratranci mého otce. Dozvěděla jsem se spoustu informací a viděla spoustu fotografií, bohužel jsem neměla digit. fotooparát ani skener, bez kterých to opravdu nejde. Ta mě seznámila s ještě žijícími sestřenicemi mého otce (každá nad 80 let). U jedné z nich jsem dokonce objevila fotografii mého pradědečka, kterého snad neznal ani můj otec (a to její dcera tvrdila, že nic nemají). Ještě před touto návštěvou jsem si v zemském archivu zjistila, kde jsou matriky z dané obce uloženy. Archiv mě sdělil, že se jedná zřejmě o evangelické matriky a.v. a že s moji návštěvou v udaných dnech počítají. Z předloženého rejstříku jsem si vybrala nejdříve matriku oddaných protože jsem neznala data narození babičky a dědečka, ale věděla jsem v kterém roce se narodila starší sestra otce a vzhledem k tomu, že jsem předpokládala, že se dětí rodily rok po sňatku, nebylo nic snadnějšího uzavření sňatku objevit a tam zjistit jejich data narození a další údaje. Potom jsem mohla hledat již v příslušných matrikách narozených a zemřelých. Nejdříve jsem myslela, že to vzdám, protože číst staré matriky a ještě k tomu z Těšínska, kde je část psaná německy, polsky a latinsky to chce opravdu velké zkušenosti. Přestože jsem nemohla dost přečíst, začala jsem vizuelně zápisy porovnávat, takže jsem přeci hodně údajů zjistila. Byl se mnou bratranec a ten začal matriky fotit, bohužel aparát se porouchal, takže při příští návštěvě tam půjdu jen z kvalitním fotoaparátem. A také bez bratrance, neboť to velmi rozptyluje, zvláště když neví kdo je bratranec nebo sestřenice a stokrát mu vše vysvětluji a za chvíli se mě zase ptá na to samé znovu. Ráda se poučím a určitě se budu ptát, až budu mít vlastní počítač a fotoaparát a začnu údaje zpracovávat. Budu vděčna za každou radu.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Majkas » čtv říj 19, 2006 18:31

Rozina: Hrozně se mi líbí, jak na to jdete. Před lety jsem nezačínala jinak. Taky jsem neuměla číst kurent aj., ale vždycky říkám že se to dá vykoukat. Nejdříve příjmení a pak se dostanete dál. Prostě si na to písmo zvyknete, porovnáte s jiným zápisem a za čas čtete. Všechno, co se dá, nafoťte a doma zkoumejte. Držím pěsti.
Já zas vůbec nemám zkušenosti s katastrálním úřadem. Co se tam všechno dá zjistit? A dá se vůbec něco, když nikdo z mého rodu danou usedlost už nevlastní?
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Rozina » pát říj 20, 2006 5:52

Majkas: Dík za uznání. Co se týká zjištění kdo vlastnil usedlost, je možné to zjistit z knihovních vložek na katastrálním úřadu. Asi do r. 1951 byla povinnost knihování, potom až do r. 1964 se psalo i nepsalo. Ke každému zápisu by měla být uložena listina s číslem (Čd) a tam se dá přesně zjistit
kdo usedlost nebo pozemek vlastnil, a to asi od cca 2. poloviny 19. stol. Dříve byly knihovní vložky u soudu a nyní jsou na katastrálních úřadech. Můžete požádat o vyhotovení kopie a případně i příslušných majetkových listin katastrální úřad. Pokud budete potřebovat nějakou specif. radu, ozvěte se na můj e-mail. Někdy se dá zjistit kdo vlastnil usedlost i z místních kronik, protože v některých obcích byly psány již dříve než po vzniku Československa ( ale i v těch se mnohdy najde kdo kdy vlastnil určité číslo popisné). Já jsem např. objevila v muzeu v Dobrušce tzv. Vaňkovu kroniku, kde je v obci Kamenice u Dobrého podrobně popsáno kdo kdy dle čísel popisných žil, koho si vzal, kolik měl dětí atd. již od 18. stol. Je to skvost. V muzeu, když si pošlete CD, tak vám to ochotně nahrají. Teď nevím přesně kdy pan Vaněk skončil, myslím, že to bylo tak asi do 2. světové války. Další změny na usedlostech se potom daly zjistit z nových kronik až do současnosti.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Val » pát říj 20, 2006 16:39

MAGEO sleduji, mnohokrát jsem zde získala výborné odkazy a dokonce mi pomohli s přečtením textu. Pro začátečníka, jako jsem já, je ale tohle fórum stejně přínosné, je však mnohem přehlednější. Mimochodem, každý řeší problémy se čtením starých textů různě. Syn bude skládat zkoušku z pomocných věd historických, tak ho nejdřív vyzkouším já. :lol:
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Příspěvekod atletbrcko » sob led 19, 2008 17:01

tohle fórum je super je prehledne jednoduche jen by sem mohlo chodit vice lidi

nema to tady chybu
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

Příspěvekod PJ » sob led 19, 2008 19:14

Řekl bych, že Mageo má lepší přístupnost díky prográmku na hlídání novinek, přes který se hned přihlásíte do fóra. Druhá věc je, že poměrně dost lidí tam chodí i na heraldiku a leckdy jsou tato fóra provázána. Toto fórum je sice přehlednější, ale Mageo je komunikativnější a rychlejší. Oboje má svoje přednosti :)
Jedlička
Uživatelský avatar
PJ
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned srp 27, 2006 18:04
Bydliště: Praha


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků