Jak se moji předci potkávají

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob bře 29, 2014 8:56

Taky se Vám stalo, že se předci z různých větví mohli potkávat?
Mně se to děje čím dál častěji....

Jasně, že o sobě nevěděli, ale moji židovští předkové se mohli potkávat v Čechticích s mými katolickými předky (a ve stejnou dobu), stejně tak ve vesničkách těsně u Příbramě.
U mne je to zvláštní proto, že ač mám v rodokmenu určitě míň než 800 lidí, tak je mám všude po ČR- vážně v každém kraji- jen snad mimo Východní Čechy. A přesto prošli stejnými místy.

Kdyby se potkali jen v Praze (kde se samozřejmě taky potkali), tak na to není nic zvláštního, ale tohle mi přišlo zajímavé.

Co vy?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Slim » sob bře 29, 2014 9:16

A nejzajímavější je, že pokud máte/budete mít potomky a řetěz se nepřeruší, tak se dnes téměř jistě potkáváte s předky vlastních potomků :) Škoda, že člověk do té budoucnosti i té minulosti nevidí.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Zora » sob bře 29, 2014 9:22

Cca v roce 1880 mám sken matriky, kde jsou pod sebou pokřtěny ve stejný den dvě dívky - příjmení Navrátil, Smažil.
Naprostá shoda okolností, o cca 20 let později se ona dívka Smažilová provdala za bratra dívky Navrátilové.

Rod Smažilů mlynáři, kteří bydleli asi na 8 adresách (Bobrůvka, Tišnov, Brno, Tuřany (vztaženo k mlýnům),
rod Navrátil tkalci z Vysočiny, kteří přišli do brněnských textilek. (Sviny, Ořechov, Křižanov , ???, Brno, Bohunice, Ivančice)
A co se týče Vysočiny, tak tady předci z mnoha "mých" větví zcela jistě chodili po stejných cestách , snad i do stejných hospod...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Brasl » sob bře 29, 2014 21:41

Kolik s tím má asi společného šest stupňů odloučení ?
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0est_ ... 8Den%C3%AD

http://mobil.idnes.cz/dokazano-jen-sest ... b_tech_apo

A pokud se týká lidí se ze společného okruhu, profesního, zájmového, náboženského, atd., tak jsou to prý tři lidé.
http://mobil.idnes.cz/tri-lide-vas-deli ... b_tech_apo

Zpravidla když jsem se vypravil někam cca 100km daleko, na nákup a pod, tak tam člověk potká souseda, příbuzného, nebo známého, spolupracovníka. A pokud je skupina lidí, třeba na dovolené, tak po čase zjistí, že má s někým společného známého.

Nepotkávají se hory s horama, ale lidi s lidma.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 30, 2014 7:41

to je pravda- v práci nás bylo cca 1000 (z naší pobočky), z toho bych řekla, že půlku jsem znala celkem dobře- a když jsem šla kamkoliv, kde se setkávají lidi, tak jsem někoho z práce potkala- syndrom "Big Blue Family"

četla jsem o tom dokonce i článek- jak firemní kultury (zejména tam, kde se jméno firmy neustále opakuje) zanechávají stopy na vystupování lidí- stejná gesta a dikce a díky tomu se např. konzultantni z GE poznají mezi sebou, i když se neznají.....

ale zpátky k tématu: šlo mi hlavně o to, že ne v každé vesnici byli Židé, ale přesto se mi potkali s katolíky :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Zora » ned bře 30, 2014 7:50

Když jsme u tématu, nenarazilas na nějakou mapku původních židovských obcí před zrušením familiantského zákona?
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 30, 2014 8:02

ptala jsem se po ní- přišlo mi logické, aby byla, ale v archivu ŽM nemají :-(
hodila by se....
tajně si myslím, že paní Matušíková z badatelny v NAČR ji má- ale ještě jsem se za ní neodvážila, protože nevím, co bych v archivu hledala- jiné, než digi matriky nejsou, familiantské knihy jsou ještě dost daleko do minulosti (mezi nimi a posledními daty z matrik je cca 80 let mezera, která jde málokdy přeskočit) a další židovské věci jsou v archivu Muzea (jedině snad že kontrolní matriky nejsou naskenované všechny)
jinak je to dost detektivka: přečteš si jméno obce a ono v matrikách není, tak hledáš všechny okolní obce- jednou jsem našla nejbližší "obec" cca 10 km
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Zora » ned bře 30, 2014 8:18

Na Moravě se orientuji celkem slušně, většina obcí má event. židovskou obec uvedenu ve své historii a navíc je tu hodně prací kolem židovského obyvatelstva. Co se týče třeba Jižních Čech, nikdy jsem to nepotřebovala, takže to je horší.
Naštěstí se to dá docela slušně vygooglit, ale chce to čas, ten na jaře hodně chybí :-))). mapka nebo alespoň seznam by pomohl.
Co se týče hledání sprácvné obce, kam spadá židovská matrika, je to asi podobné, jako s evangelickými matrikami, tam je to o trochu horší, neb evangelických vyznání bylo více a je třeba se v tom alespoň základně orientovat.
Navíc - právě tyhle matriky mnohdy nemají index nebo nejsou ještě k dispozici...

Já nějak nechápu, proč celkem podstatné záležitosti jsou takhle utajované, či nezveřejňované.
Proč třeba nemůže existovat seznam obcí a u každé uvedeno, pod který archiv spadá. Takhle je to metoda pokus - omyl.
Teď mám třeba obce Michalovice, Višňová, "obou" je jich více, nevím, kterou potřebuji a pořád musím někde googlit.
Stejně tak by mohl existovat seznam far, na kterých vznikaly matriky. To by všem tak nesmírně pomohlo a nejen nám laickým babatelům, ale i profesionálním historikům...
Najdu vesnici na Vysočině a pokud vyloženě oblast nemám zmapovanou, tak se naslepo trefuji do okolních obcí, zda náhodou neměli vlastní faru...
seznam - fara od - do a pokud by k tomu byly i příslušené obce, tak paráda (ale to už je horší, měnilo se to v průběhu roků)
Třeba na netu nacházím skeny starších prací,psaných na stroji, které mapují české a německé názvy obcí, zachycených v matrikách brněnského archivu. Souhrné, přehledné, ovšem musím to pokaždé pročíst, logicky nefunguje vyhledavač...
Nakonec se dopídím třeba k tomu, že obec Arbendorf (blízko Brna) (kterou hledá Ozana) prostě u nás neexistuje.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 30, 2014 8:32

no jsou to hlavně katolické, ale já celkem používám ten seznam na genea.cz
http://www.genea.cz/informace/hledam-ma ... ik-a-obci/

třeba Vlásenice u Pelhřimova:
http://www.genea.cz/index.php?id=58&did=17814
(fakt je, že dál do minulosti musíš hledat v okolních vesnicích, ale základ je to slušnej
a nejsou tam všechny obce- třeba ty Tvoje Michalovice, Višňová na první pohled nevidím ani pod Michalovicema ani pod Višňovou)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod artepa » ned bře 30, 2014 9:01

Že Vám lezu do tématu :-)
V židovských matrikách se ovšem nevyznám, k tomutu nic nepřispěji.
SOA Pha má dle mého dobrý seznam, Seznam far a Soupis lokalit Středočeského kraje a jejich farní příslušnost (červeně psané jsou nejstarší matriky). V seznamu lokalit jsou i evangelické matriky.
http://soapraha.cz/index.php?lang=cze&a ... -genealogy
V badatelně SOA Pha mají mapu, kde jsou vyznačené jedn. evang. fary. Ještě jsem ji nikdy nedotila, ani netuším, zda není někde na netu.
Třeboň má taky dobrý rozcestník. Dá se hledat, jak podle seznamu matrik, tak podle zeměpisného rejstříku.
V Zámrsku v inventáři.
AHMP to má matriky rozdělené podle různých církví.
Pro mě osobně je nejtěžší hledání evangelických matrik na Actapublica. Bez rady, jaké číslo mám zadat, to nejspíš hledám ještě dneska :D
Pěknou neděli všem

PS. znám Višňovou na liberecku, ale to asi nebude ono
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Jak se moji předci potkávají

Příspěvekod Zora » ned bře 30, 2014 9:42

pro Artepu
Já nevím, která je to Višňová a asi se to nedozvím. Ti libereckou mám v plánu dneska, zítra... Předek se v Ivančicícj ženil 1679 - poznámka, že pocházel z Višnové v Čechách. Narodil by se asi před r. 1659 a to třeba ve Višňové u Příbrami nejsou matriky. Mžná to ještě pokoutně zjistím, která je ta správná a pak se uvidí :-)))

Evangelické matriky na Actapublica -
Oskenované matriky jsou přímo u obce, většinou jsou napřed katolické a na závěr evangelické (je to tam uvedeno jako helvéstského vyznání a augšpurského vyznání - jsou tam i další evangelické, ale ty jsou velice málo frekventované, pouze v některých oblastech, zbytek je po r. 1918)
Je ale možné hledat podle "původce" , pokud je třeba, ráda pohledám, už jsem to několikrát zvládla. Ale předem upozorňuji, že tam většinou nejsou indexy , zato bývají velice slušně psané.

Pro Karolinu - seznam na genea znám, ale není úplný, takže je třeba kombinovat wiki, zde se dozvím, kde všude jsou třeba Michalovice, ( dost často je tam i zmínka o obcích, které se sloučily a jejich jjméno zaniklo)
pak teprve hledám na mapy.cz , kde tedy přesně leží a pak se snažím přiřadit faru - někdy pomůže genea, jindy zkouším větší obec v okolí. Někdy pomohou stránky far, dost často tam bývá napsána stručná historie kostela a farníků z okolních obcí.
Dost často dokonce hledám v dobovém tisku, některé staré osady jsou skoro utajené...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků