Nedostatečně identifikovaný vlastník nemovitosti

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Nedostatečně identifikovaný vlastník nemovitosti

Příspěvekod Pichnat4 » pon bře 24, 2014 14:59

Dobrý den,

možná jste někdo zaregistroval informaci o nedostatečně identifikovaných vlastnících nemovitosti. Dle seznamů nemovitostí, které vydal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jsem našel několik pozemků u kterých je uvedeno příjmení mých předků. Dle katastru nemovitostí a indikačních skic jsem zjistil, že na indikační skice je uveden František a v katastru nemovitostí Josef. Je zřejmé, že se jedná o jinou osobu, ale s velkou pravděpodobností se jedná otce a syna, případně děda a vnuka či podobně.

Máte s tímto někdo zkušenost? Jak postupovat a zjistit, zda je možné zahájit řízení na identifikaci vlastníka, který s největší pravděpodobností již nežije. Z čeho čerpat?

První bude matrika, kde bych našel všechny nositele příjmení v dané obci, konkrétně Josefy. Pak možná gruntovní knihy, možná knihovní vložky. Napadá Vás něco dalšího?
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Nedostatečně identifikovaný vlastník nemovitosti

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 24, 2014 15:10

Jen chci říct, že ty pozemkové knihy- knihovní vložky se mi dost osvědčili- jako soupis pozemků vlastníka i s uvedením detailů, kdy která osoba komu který pozemek předala....
Nebude nejlépe se poradit na katastru? Asi budou vědět na co právníci Úřadu budou slyšet- naivně si myslím, že přece nebude stát od občanů čekat, že jsou všichni experty na katastr......
chápu, že svá práva musí doložit občan, ale data spravuje úřad, co si platíme z daní....
Jen diskutuju, radit si netroufám .-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Nedostatečně identifikovaný vlastník nemovitosti

Příspěvekod hozacwa » úte bře 25, 2014 12:50

domnívám se, že jste začal správně: já zkusil (již dříve a z jiného důvodu)
1.indikační skici, kde jsem se "odrazil" od v té době nejstaršího nalezeného vlastníka (r.1830); v okesním archivu jsem si našel vlastníky z "pozemkové knihy" - seznam parcel v dané obci od r.1785; postupně přes pravidelné sčítací operáty jsem si našel jména a bydliště;
2. výsledek jsem "dorazil" ochotou pracovnice katastru, která mne nechala udělat si výpis z listu vlastnictví a převodů dané nemovistosti z osoby na osobu až do současnosti.
pravdou je, že jsem nepožadoval kopie smluv, nebylo to za účelem prokázání nějakého nároku na vlastnictví majetku. ale pro základ vašeho prokazování by to úspěch byl!?
každopádně základ úspěchu bude (ne)ochota zaměstnanců katastru.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Nedostatečně identifikovaný vlastník nemovitosti

Příspěvekod danuseko » úte bře 25, 2014 15:49

Osobně jsem se setkala s pozemky, které nejsou na onom seznamu úřadu pro zastupování státu, ale jsou jen v katastru nemovitostí. Zřejmě nedostatečně vyřešené dřívější dědické řízení, protože v mém případě jsou vlastnící více než 35 let mrtví. Psala jsem na příslušný katastr a teď čekám na odpověď. Pokud to bude tématu, ráda přidám stanovisko katastru. Věřím, že takových nedořešených vztahů bude také dost. U mě to začalo mrtvým bodem v pátrání, kam se přesunuli mí předci, tak jsem oslovila obec, katastr, faru.....
Rod Sechter = Kunratice u Prahy, Straškov, Mnetěš
danuseko
 
Příspěvky: 755
Registrován: pát črc 08, 2011 20:37
Bydliště: Bílina, Kopisty (Most)
Oblast pátrání: Kunratice, Straškov, Mnetěš, Vojnice a jiné. Soběsuky, Nepomuk, Most, Souš, Kopisty a jiné.

Re: Nedostatečně identifikovaný vlastník nemovitosti

Příspěvekod Slim » úte bře 25, 2014 18:35

Ten seznam se mi zdá spíchnutý hodně ledabyle a působí dojmem, že většinu nedostatečně identifikovaných vlastníků či dědiců by šlo snadno dohledat, kdyby se o to někdo pokusil. Takto to vypadá, že je zájem o to aby někomu dané pozemky spadly do kapsy za symbolický peníz a majitel se pak odmítnul s tím, že byl zveřejněn v seznamu a o svá práva se nepřihlásil v dané lhůtě.

Konkrétně mne tam na první pohled zaujal jeden příklad - Metoděj Pravda - poslední vlastník (od roku 1927) Kunčického zámku (dej mu pánbůh lehkou skládku sutě), než mu jej zabavili komunisti. Jeho potomci po revoluci zažádali o jeho vrácení a dostali jej zpět. O jeho hrob na hřbitově je staráno, takže jeho potomci ještě žijí. S neomezeným přístupem ke katastru a do archívů bych tento případ vyřešil poměrně rychle (a jsem si jistý, že takto by se dala vyřešit i většina ostatních případů), ale musel by být opravdu zájem. O této osobě vím, nejen proto, že je poměrně známa, ale abych načnul i místně příslušnou genealogickou notu, po tom co se zámeckého pána stal prostým dělníkem, byl to nejlepší kamarád a hospodský kumpán dědy ze strany mé matky. :)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Nedostatečně identifikovaný vlastník nemovitosti

Příspěvekod Pichnat4 » úte bře 25, 2014 19:25

Tak samozřejmě, že pokud by opravdu chtěli, tak žijící osoby a potomky nežijících dohledají, ale to není hlavní náplní úřadu.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků