Hádanka

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Re: Hádanka

Příspěvekod Brasl » čtv led 16, 2014 19:01

Teď přemýšlím, kdy k tomu mám napsat řešení a komentář.
Počkat ? :?:
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Hádanka

Příspěvekod danuseko » čtv led 16, 2014 19:03

No to vím přesně, taky mě pro ně posílali. jsou to malé nové brambory, zkráceně malinové.
Rod Sechter = Kunratice u Prahy, Straškov, Mnetěš
danuseko
 
Příspěvky: 755
Registrován: pát črc 08, 2011 20:37
Bydliště: Bílina, Kopisty (Most)
Oblast pátrání: Kunratice, Straškov, Mnetěš, Vojnice a jiné. Soběsuky, Nepomuk, Most, Souš, Kopisty a jiné.

Re: Hádanka

Příspěvekod Zora » čtv led 16, 2014 19:14

Mohla by se dohodnout pravidla pro hádanky :-)))
Jak je vidět, Váš nápad zaujal a jak Vás znám, určitě je budete sypat z rukávu :-)))

Navíc, myslím, že je tady možnost jakéhosi hlasování, snad by šla i varianta
co je to - z nabízených možností vyber správnou odpověď.
a)
b)
c)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hádanka

Příspěvekod Brasl » čtv led 16, 2014 19:27

Přesně tak. malý + nový = malinový
Jak už jsem psal, potkal jsem otce, s hrnkem v ruce a potutelně se usmíval. Podíval se na mě, podíval se do hrnku, a pronesl : "Malinové brambory" (zřejmě dobíral bedýnku, a ty už jsou mrňavé). Dlouho jsem to neslyšel, používala to moje babička. Tak jsem to dal k lepšímu.
Jednak je to krásná hříčka, kdy spojením dvou slov vznikne úplně jiný smysl, a ten nový smysl, brambory jako maliny (malé), evokuje taky něco jiného (sladké a šťavnaté). :)
Předkové si dokázali dělat srandu i z těch věcí, ze kterých jim bylo ouvej, když sklidili méně nežli zasázeli, a potom vybírali i brambory velikosti nehtu. Když se je potom někdo zeptal na úrodu, tak odpověď byla jako jedna možnost malinové brambory, nebo něco typu. "Ptáš se na počet, nebo na množství ? Na počet je toho hodně, až bychom mohli rozdávat".
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Hádanka

Příspěvekod Brasl » čtv led 16, 2014 19:35

Zoro, ode mne to byl okamžitý nápad, i já jsem se po setkání s otcem potutelně usmíval. :D
Napadne-li někoho něco, proč to nepodat formou hádanky. Já jsem pro.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Hádanka

Příspěvekod danuseko » čtv led 16, 2014 20:29

Tak se alepoň potvrdilo, že mé kořeny jsou spojené s půdou, tedy rolníky, gruntovníci i statkáři. A tenhle výraz si o to víc teď uvědomuji a spojuji s ne tak dávnou historii (více než před 30 lety), to u nás se rodina setkávala na různá významná data v kalendáři, moje babička byla silně věřící katolík a tak se rodina sjela na velikonoce a pak v červnu na pouť, a ta bývala na sv. Antonína a tou dobou se dobří sedláci chlubili, jaké už mají nové brambory. A už tu máme malé nové - malinové.
Rod Sechter = Kunratice u Prahy, Straškov, Mnetěš
danuseko
 
Příspěvky: 755
Registrován: pát črc 08, 2011 20:37
Bydliště: Bílina, Kopisty (Most)
Oblast pátrání: Kunratice, Straškov, Mnetěš, Vojnice a jiné. Soběsuky, Nepomuk, Most, Souš, Kopisty a jiné.

Předchozí

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník