Je badatelům v češtině co závidět?

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod herbert24 » sob lis 09, 2013 22:38

Dobrý večer, malá úvaha na volné téma.
čím dále zacházím hlouběji při hledání svých předků, tak potřebuji pomoc a proto hledám zde na fóru. Občas si přečtu nějaká česká témata, matriky, jména, města a tak trochu závidím.
Ode mne zatím všichni sudetští němci, ani jedno české příjmení, ani jeden český název města / vesnice. Jako oblažení přichází staré matriky, které jsou psány latinsky. Nicméně ty jsou psány pro změnu "jako prase levou zadní", takže požitek se rychle mění v úmornou a marnou práci. Snad druhá polovina rodiny na tom bude lépe. Někdy sním o krasopisné matrice v češtině s kompletními údaji a dokonalým indexem :-) Jak to vidíte vy?
Vita somnium breve!
Uživatelský avatar
herbert24
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned led 27, 2013 21:59
Bydliště: Schlesien
Rodokmen online: .

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned lis 10, 2013 9:19

No vidíme to stejně :-)
Jen s nadějí, že čím déle to budete dělat, tím líp to půjde (přečíst)....
Ale nedělejte si moc nadějí, že v druhé půlce rodiny budou matriky čitelnější- vždycky jsou naškrábané česky, německy a latinsky, mezitím zase "staročesky" a tak je to všude.
A někde byl farář pečlivka a někde lemp- ale to je jako sázka do loterie.
Tak ať se Vám daří.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod ota » ned lis 10, 2013 10:20

Já se domnivám, že nemusíme nikdo nikomu závidět. Je faktem, že německy psané matriky jsou asi pro nás těžší oříšek. ale ony ty české někdy také za moc nestojí. Někdy přemýšlím o jednom slovíčku třeba týden, ale najednou se rozjasní a je k přečtení. To je potom odměnou moje radost. Když jsem rozluštila příjmení Pscheid, nechtěla jsem ani věřit, že je to správně. A pokud matriku psal nějaký farář - možná i kostelník nad hrobem, tak bych i při té češtině někdy plakala. Kdyby psali alespoň to jméno čitelně, to je ale jen přání myšlenky. Ale asi by nás to potom ani nebavilo, kdyby to šlo tak lehce. To by byla přece děsná nuda. :)
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod herbert24 » ned lis 10, 2013 20:53

Určitě jsem svou úvahou neměl na mysli nic negativního. Ono samozřejmě to je také o jazykové vybavenosti. S angličtinou, francouzštinou a latinou v německé matrice moc parády neudělám, nicméně nikdy není pozdě se naučit kurent a německy :) a hlavně byla by to strašná nuda, kdyby to bylo napsané čitelně a správně, to by chyběla ta radost.
Vita somnium breve!
Uživatelský avatar
herbert24
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned led 27, 2013 21:59
Bydliště: Schlesien
Rodokmen online: .

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned lis 10, 2013 21:14

no latina se Vám bude hodit určitě a když umíte FJ a AJ, tak německy vlastně umíte taky :-) (teda jestli umíte skládat puzzle- německé složeniny :-), zlehčuji)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod IvoD » úte lis 12, 2013 18:23

Já bych to postesknutí obrátil - užívejme si této doby, dokud to jde (mám na mysli dobu, dokud můžeme luštit texty v matrikách a přemýšlet o nich třeba i ten týden), za takových 20-30 let nastane doba, kdy počítače budou tak schopné, že budou umět přečíst i ty naškrábané matriky (myslíte, že to není možné? když to umí přečíst člověk, byť jen jeden expert z mnoha, proč by to neuměl přečíst program? je to jen otázka algoritmů, učení a dat. Když teď OCR programy běžně čtou tiskací písmo, za pár let budou číst i psací a "naškrábané"), pak budou veškeré matriky opravdu zdigitalizované - tím myslím nejen oskenované a zpřístupněné pro prohlížení přes internet, ale i strojově přečtená data, roztříděná a uložená v databázích. Pak už nebudou dotazy do archivu typu "zobraz mi stránku 123 z matriky pro obec XYZ z roku 456", ale "najdi mi předka XYZ a všechny události (matriční záznamy), které se k němu vztahují, plus další k němu související osoby, a to ve všech databázích státních archivů a vrať mi to ve formátu "gedcom2030" - ten si pak už jen zobrazíme v příslušném prohlížeči a veškeré krása genealogie bude v čoudu.

IvoD
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte lis 12, 2013 20:20

No a na druhou stranu: mírně alibisticky si dovolím povzdechnout, že v roce 2030 už budu počítačově negramotná a myslím, že ne sama- že už tohle nebudu zvládat :-)
Sama pořád vidím, jak moji 67 a více let staří rodiče mají problém se všemi těmi ovladači... pustit pohádku dětem na DVD je heroický výkon- a u mně to pak ve srovnatelném věku bude ještě horší- neb pokrok zrychluje ani ne geometricky, ale na třetí (kvadraticky?)....
Trochu mě to mrzí, že většina z nás už je teď otroky techniky a nestíháme pokrok (např. ve Windows 3.11. jsem zvládala skoro všechny funkce a příkazy- ale tedˇ?). Snad se ta doba, kdy to alespoň některým z nás bude fuk- např. proto, že příroda umí lepší věci, blíží. A nebo se to vyřeší nedostatkem zdrojů samo?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Zora » úte lis 12, 2013 20:38

Sorry, ale tohle přece není o věku :-)))
Je to o tom, jaké jsou příležitosti se danou věc naučit, důvody, které nás k tomu vedou...stejně jako vlastní "ochota" se učit. Věci, které nás zajímají, je možné se naučit vždy. Moje teta se naučila ovládat počítač doslova v osmdesáti, dokonce se přihlásila na kurz, byť špatně slyší.
Není třeba znát všechny funkce Windows, ale je třeba se pídit po tom, zda existuje něco, co by mně pomohlo. Vědět kde hledat a jak hledat, nebát se zeptat zkušenějších v dané oblasti a stejně tak ochota podělit se io své znalosti...
A naučit se příjímat a ocenit rady těch vstřícných.

Říká se tomu - nebýt líný, sebestředný....
JInak - dá se i sedět na zadku a čekat, až za nás někdy v budoucnu "něco" přečte všechny matriky .....už to tady jednou psala nějaká začátečnice... Jé, ty matriky jsou děsný, já se s tím přece nebudu trápit a počkám si na automatické čtečky a vyhledavače..
A mezi námi, příroda je super, a když se chodí po stopách předků.... a znovu se objevují stíny, kroky a někdy i hlasy předků (paní Šmahelová promine) , je to nádhera.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř lis 13, 2013 8:45

Mě šlo hlavně o to, že už teď je technika rychlejší než my a naše chápání.
A nemá to tolik společného s tím, zda chceme chápat a chceme se učit a chceme tomu nepodlehnout- množství informací a nových věcí je takové, že se to pojmout nedá. Musíme si vybrat, co chceme. A pro někoho je už i ten výběr složitý- je toho nadbytek.
Moji rodiče žijí velmi spokojený život i bez dotykových telefonů. A až já budu v jejich věku, chci to mít taky tak.... myslím, že je to přirozené....i když tady budeme do 100 let a bez důchodu :-)
Hlavně, ať každý dělá to, co chce a co ho baví a ať se tomu může věnovat.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Míla » stř lis 13, 2013 9:18

Tak teď holky nevim, co k tomu dodat..jestli mam všem mladým závidět čeho skvělého se ještě od techniky dočkáte, nebo budouci začinající badatele litovat, co budou v důchodu do sta let dělat, když nebudou louskat slovičko po slovíčku matriku nebo pozemkovou knihu,listovat ve slovníku a nebo se procházet po hřbitovech a archivech.Že staršim lidem hlava veškere nové informace nepobere- i kdyby chtěl sebevíce-vím z vlastních skušenosti,v tom dávám Karolině za pravdu.Kdo s tím nedělá od malička a denně tak to jde ztuha-ale s pomoci, jaká je na tomto foru to jde fajn. Tak jen neklesat na mysli.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř lis 13, 2013 9:20

no vidíte, to mne nenapadlo, že budu přemýšlet, co dělat do sta let :-)))

no vlastně: mohla bych přeložit to psaní rodinné kroniky plnícím perem na později :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod Míla » stř lis 13, 2013 9:34

Ale jenom pište, až vam klekne technika, nebudete muset pracně znovu všechno hledat, budete to mít na papíře a každy,kdo bude umět v pozdější době číst a psát bez počítače, si to s požitkem přečte,papir je nejlepší záloha,i když i my starší už víme,co je fleška nebo náhradní disk.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod lerak » stř lis 13, 2013 16:00

Nevěřím tomu, že počítače budou umět číst matriky. Každý kdo se matrikami probírá ví, že prakticky každé slovo je originál jako i slovosled. Nevěřím tomu, že se tím někdo bude reálně zabývat. :D
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Je badatelům v češtině co závidět?

Příspěvekod herbert24 » čtv lis 14, 2013 16:01

lerak píše: kdo se matrikami probírá ví, že prakticky každé slovo je originál jako i slovosled.

pěkně řečeno :)
Vita somnium breve!
Uživatelský avatar
herbert24
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned led 27, 2013 21:59
Bydliště: Schlesien
Rodokmen online: .


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník