Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zburget » pát úno 12, 2021 12:59

Když už jste tady nakousli alternativní historické teorie - znáte tenhle web? http://www.bylotojinak.cz/
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 8281
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zeter » pát úno 12, 2021 13:44

Mistr Jan - jistě, a je to věc, která myslím provází lidstvo od nepaměti... lidský mozek je zadrátovaný tak, aby všude hledal nějakou kauzalitu, nějakého hybatele. Bohužel i tam, kde žádný není. Koncept náhody, pravděpodobnosti a statistiky je "přirozenému myšlení" hodně cizí.
Jinak o Danu Brownovi si myslím svoje - četl jsem kdysi Anděle a démony a Šifru, abych si udělal představu, a je to schematické, plytké, prostě takový ten dryjáčnický způsob bestsellerového psaní, které využívá osvědčené postupy prostě proto, že jsou osvědčené. Navíc: Proč chodit ke kováříčkovi, když můžeme ke kovářovi - totiž Ecovi: Foucaultovo kyvadlo je mimořádná kniha, o Jménu růže ani nemluvě. (a myslím knihu - filmová adaptace Jména růže je podle mého dost paskvil, i když se Sir Connery snaží... :-)
Z méně známých na podobné téma (taky se točí kolem da Vinciho a Vatikánu) bych doporučil Královský projekt Carla Améryho (nic jiného od něj do češtiny není přeloženo). Neprávem zapadlo.

zburget - neznám, to si musím pročíst :-)
Naposledy upravil zeter dne sob úno 13, 2021 7:17, celkově upraveno 1
zeter
 
Příspěvky: 1266
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod zeter » pát úno 12, 2021 15:20

tak jsem se podíval zatím na tu kontroverzi o sv. Václavu - přiznávám bez mučení, že starší české dějiny mě nikdy moc nezajímaly, mj. právě proto, že když vidím, jak se dá zacházet s dosti úplnými prameny starými pár desetiletí, radši si ani nepředstavuji, jak se dá zacházet s prameny neúplnými, starými tisíc let :-)
Čistě metodologicky mi přijde pozoruhodné (volně parafrázuji, jak jsem to pochopil), že antropolog Vlček si prvně od historiků "nechal určit", které pozůstatky jsou ty pravé, a když mu pak vyšlo něco jiného, než historikové předpokládali, tak prostě prohlásil, že tam, kde on zjistil něco jiného, se historikové mýlí ve všem ostatním než v identifikaci, a tam kde zjistil to samé, mají historikové pravdu i v identifikaci. Přitom celý jeho výzkum totálně stojí a padá s tím, že zkoumal ty správné pozůstatky (to podtrhuji). Historik nejsem, antropolog taky ne, takže nejsem s to posoudit ani věrohodnost přiřazení ostatků, ani přesnost použité metody, ale políbený vědeckou metodou bych s dovolením byl, a tohle mi trochu zavání. Ale situaci nesleduji a vůbec netuším, jak je na tom třeba výzkum přemyslovské dynastie pomocí analýzy DNA.
Pan Cinert je zjevně velmi erudovaný a aktivní, ale podle mých zkušeností těch zneuznaných géniú, kteří nakonec zvítězili a způsobili změnu paradigmatu, zas tolik není, a ten zbytek... ostatně i takové géniové jako Mendělejev uměli "zblbnout", Dmitrij Ivanovič si ke konci života začal do periodické tabulky přimýšlet prvky lehčí než vodík (a to prosím na začátku 20. století)...
zeter
 
Příspěvky: 1266
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písme

Příspěvekod Mistr Jan » pát úno 12, 2021 19:33

zburget píše:Když už jste tady nakousli alternativní historické teorie - znáte tenhle web? http://www.bylotojinak.cz/

Neznám, ale je zajímavý. ...jak ale již psal Zeter, záznamů, ze kterých se dá bádat, je docela málo a každý si to přebere jinak. Takhle dopadl třeba ten popisek ve znojemské rotundě – je to seznam panovníků, píseň, nebo dny v týdnu?
J
Mistr Jan
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Oblast pátrání: okresy Kladno, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/komarek

Předchozí

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník