Černá díra :)

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Černá díra :)

Příspěvekod matju » pon dub 06, 2020 22:30

Začala jsem s pomocí gruntovnic a matrik okolních farností zpracovávat rozrod svých Maturů v lokalitě železnobrodska a semilska a začínám mít pocit, že tu ty lidi někdo žral, anebo zase naopak, že se líhli z vajec. :) Mám tu spousta párů, kteří mají děti, ale svatba se nedá dohledat, nebo zas měli svatbu, ale děti mají někde neznámo kde, nebo si tu umřeli, aniž by se narodili, nebo se tu narodili, aniž by tu umřeli :) Nemluvě o gruntovnicích, které místo aby do toho chaosu vnesly pořádek, tak to ještě více zamotali...Příjmení po chalupě je taky za trest... Teda ufff...
Dělala jsem podobný rozrod pro Jaroše na Jaroměřsku, samosebou taky tam byly nejasnosti, ale to bylo pár lidí. Většina se někde objevila, nebo alespoň gruntovnice poskládala a překlenula černá místa...
Tady na železnobrodsku mám pocit, že v letech 1680-1750 je tu veliká černá díra, která ty lidi prostě polyká. Nevím jestli za to můžou spálené matriky Turnova, nebo jestli přehlížím nějakou farnost, kam mi všichni utekli.
No, musela jsem si postěžovat :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Černá díra :)

Příspěvekod Branwen » sob dub 11, 2020 20:35

To má bohužel jednoduché vysvětlení - nepořádný farář :( Taky znám moc dobře, v těchto raných matričních dobách asi nic neobvyklého. Občas to jde dobře poznat, když normálně je ročně třeba 100 zápisů a pak najednou jen deset. Mezi různými rukopisy bývají také dost časové mezery - asi měli problémy s obsazováním míst po zemřelých farářích. (Zrovna nedávno jsem viděla poznámku, že nově příchozí farář musel po předchozím, který zápisy očividně flákal, dokonce nechat komplet vyspravit kostel včetně výroby nových lavic, takže ten předchozí to měl na háku asi všechno...)
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Černá díra :)

Příspěvekod janamic » pon dub 13, 2020 13:54

matju píše:Začala jsem s pomocí gruntovnic a matrik okolních farností zpracovávat rozrod svých Maturů v lokalitě železnobrodska a semilska a začínám mít pocit, že tu ty lidi někdo žral, anebo zase naopak, že se líhli z vajec. :) Mám tu spousta párů, kteří mají děti, ale svatba se nedá dohledat, nebo zas měli svatbu, ale děti mají někde neznámo kde, nebo si tu umřeli, aniž by se narodili, nebo se tu narodili, aniž by tu umřeli :) Nemluvě o gruntovnicích, které místo aby do toho chaosu vnesly pořádek, tak to ještě více zamotali...Příjmení po chalupě je taky za trest... Teda ufff...
Dělala jsem podobný rozrod pro Jaroše na Jaroměřsku, samosebou taky tam byly nejasnosti, ale to bylo pár lidí. Většina se někde objevila, nebo alespoň gruntovnice poskládala a překlenula černá místa...
Tady na železnobrodsku mám pocit, že v letech 1680-1750 je tu veliká černá díra, která ty lidi prostě polyká. Nevím jestli za to můžou spálené matriky Turnova, nebo jestli přehlížím nějakou farnost, kam mi všichni utekli.
No, musela jsem si postěžovat :)

Já měla kdysi pocit, že pokud existují gruntovnice, tak je vyhráno :-), ale další a další prozkoumávané lokality mě utvrzují o mé naivitě. V jedné vesnici je to perfektní, jasná návaznost v držení gruntů od r. 1600 a jen pár kilometrů dál, zůstaly vsi po třicetileté válce grunty pusté, a potom se na nich krátce vysřídalo 5 držitelů bůhví odkud než, se tam někdo uchytil nastálo.
A k Maturům. Teď jsem náhodou viděla jednoho: Zpovední seznamy arcidiecése pražské z let 1671-1725 - Boleslavsko (Kramerius) v r. 1673 - snímek 20, Zahag : Pav. Matura, šafář.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Černá díra :)

Příspěvekod matju » úte dub 14, 2020 12:45

Branwen: V tomhle případě to bohužel na nepořádného faráře hodit nemůžu, většina zápisů vypadá, že je +- kompletní, ale určitě občas něco také vypadlo.
janamic: Děkuju za zmínku, vedu ho v patrnosti :)
Monika: Tak to je dobrá a potěšující náhoda. Gruntovnice budu pomalu přechroustávat, to mám jako závazek.

Ale mám podezření, že mi ti lupmové migrovali ještě do nějaké jiné obce mimo. Já ale jednou přijdu na to kam! :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Černá díra :)

Příspěvekod Gringo » úte dub 28, 2020 5:43

Mam uplne stejny problem - ted zrovna patram po predkovi, ktery se nenarodil, neumrel, neozenil.. Ale sest deti zvladnul :-D

Vynikajici jsou taky soubezne vedene matricni knihy -v obdobi pred rokem 1700 bylo zvykem zapisovat do jedne knihy treba i deset vesnic. A pak mam dve matriky, kde v obou jsou zapisy z jedne konkretni vesnice. Myslel jsem si, ze tim spis hledanou osobu najdu, ale ne. Ono je to proto, aby bylo vice stranek na projiti :-D
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Černá díra :)

Příspěvekod Zora » úte dub 28, 2020 6:51

Gringo píše:Mam uplne stejny problem - ted zrovna patram po predkovi, ktery se nenarodil, neumrel, neozenil.. Ale sest deti zvladnul :-D

Vynikajici jsou taky soubezne vedene matricni knihy -v obdobi pred rokem 1700 bylo zvykem zapisovat do jedne knihy treba i deset vesnic. A pak mam dve matriky, kde v obou jsou zapisy z jedne konkretni vesnice. Myslel jsem si, ze tim spis hledanou osobu najdu, ale ne. Ono je to proto, aby bylo vice stranek na projiti :-D


Pokud znáte křestní jména rodičů, hledejte i tyto manželské páry, příjmení po chalupě je mnohdy velice zrádné..... pokud pátráte mezi pasekáři, opět pozor na příjmení... Ne vždycky se dbalo na to, aby nemanž. dítě neslo příjmení po matce, stačil později manžel a nemanž. děti měly ihned jeho příjmení... mnohdy i několik generací zpět, a bohužel po roce cca 1850 se to dohledávalo zpětně , někde byli pečliví, opravili, jinde se na to vykašlali. Takže do života se rozběhly generace původně bratrů, ale ty nesly rozdílná příjmení...
(to jen na doplnění)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků