Začátečnická chyba

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Začátečnická chyba

Příspěvekod galulois » pát črc 19, 2013 16:28

Dnes se mi stalo něco genealogicky neuvěřitelného... A protože můj šok se mnou nikdo nesdílí, protože nerozumí, dovolím si to tady sdílet s vámi. Babička mi umřela když jsem byla malá - půl Slovenka, půl Maďarka - před několika lety jsem začala dělat rodokmen a do toho babiččinýho se mi stále nechtělo. Po digitalizaci a díky Mormonům jsem se do toho zakousla. Babiččin rodný list není, pradědův taky ne, rodina na Slovensku nespolupracuje. Jediný, co jsem věděla jistě, že praděda pocházel z Miskolcze a měl o 4 roky mladší sestru Margit. Po týdnech pátrání jsem v matrikách našla Margit, přesně o 4 roky mladší, stejné příjmení. jedna rodina v celém Miskolczi s "mým" příjmením. Hurá! Tak jsem valila dál, byla jsem ohromně spokojená, otec mého pradědy byl Mihail a už to jelo. Jaké mě dneska čekalo překvapení, když konečně vzdálený bratranec ze Slovenska zareagoval a poslal sobášný list mého pradědy! Jeho otec se jmenoval Bartoloměj, o Mihailovi ani slovo!!! Já celé roky pracuju na úplně cizím rodokmenu!!! Taková začátečnická chyba - jedna paní povídala.... ach jo. Jsem opět na začátku. Co na začátku! Teď ještě ke všemu vím, že nepocházel z Miskolcze! A na sobášným listu není o místě narození ani zmínka... Čekají mě krušné dlouhé zimní večery. Takže aspoň jsem se zde ze svého šoku vypsala a možná se to bude i někomu hodit. Pozor na první chybu. :-) Jdu mazat cizí rodokmen. Hezké léto všem.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Začátečnická chyba

Příspěvekod Slim » pát črc 19, 2013 19:18

Mazat cizí rodokmen by byla možná další chyba, možná zjistíte, že rodiny jsou příbuzné a doposud nalezené vazby nepřijdou vniveč. Třeba Bartoloměj měl bratra Mihaila. V jednom rodě se často používají obdobná jména. Zafabuluji ... kupříkladu proto, že jejich matka, nebo třeba i oblíbená společná babička, byla Margit ... ? :)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Začátečnická chyba

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát črc 19, 2013 19:33

To je pech!
tak ale jste se to na tomhle pěkně naučila, teda spíš seznámila jste se s prostředím a teď už to půjde jako po másle....
ten vytvořený ale určitě zachovejte- to by byla velká škoda!
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Začátečnická chyba

Příspěvekod galulois » sob črc 20, 2013 13:12

Děkuju všem za povzbuzení. Mazat teda nic nebudu, nějak se mi to rozleželo, vztek přešel a snad v budoucnosti to k něčemu bude. Díky ještě jednou vám všem.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Začátečnická chyba

Příspěvekod Marcelinus » pát srp 23, 2013 16:05

Sice klasicka chyba, ale aspon sa uz nikdy nestane, ze budete postupovat vo vyskume bez dokladov ;)
Uživatelský avatar
Marcelinus
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát zář 21, 2012 14:21
Bydliště: Norimberk
Oblast pátrání: Plumlov, Bohuslavice nad Vláří, Štítná nad Vláří, Vrbětice, Dolné Váhovce (SR), Kolárovice (SR), Beluša (SR), Rajecká Lesná (SR), Ladce (SR)

Re: Začátečnická chyba

Příspěvekod Míla » ned říj 06, 2013 11:30

Pročítám starší příspěvky a teď jste mě dostali.tři roky se mořim s rodokmenem a rodinnou kronikou a le k žádným starým dokumentům, myslim před rokem 1900 jsem se nedorvala,jen k úmrtvím listům rodičů me prababičky, a to jen díky švagrové,protože to byli jeji prarodiče.Ja jen doufám že mám všechno správně když moji předci nikde nebloudili,brali se chalupa vedle chalupy mezi sebou, a matriky na sebe navazuji.Nevim, kde se všechny staré dokumenty poděly,asi s nima zatápěli v peci.M
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Začátečnická chyba

Příspěvekod Makonn » stř říj 16, 2013 12:43

Jo a nejšílenější je,když v rodině se vyskytuje omezené množství křestních jmen.Takhle při hledání nazazím na tři Václavy....Wenzely....Wenceslause v jednom historickém období nebo tři Nikolause,tedy Mikoláše....a občas zjistit který je ten pravý v linii ach jo,když rozdíl v datu narození je několik měsíců !
Makonn
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 17, 2008 23:34
Bydliště: Havířov
Oblast pátrání: Šenov,Datyně,Bartovice,Vaclavovice,Bludovice,Šumbark,Kunčice,Kunčičky,Radvanice


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků