Kšefty s kostmi vojáků

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Zora » čtv črc 04, 2013 16:36

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy ... ?id=784287


Legionář Josef Vít, střelec 2. roty České družiny, padl 6. dubna 1915 u Medzilaborců. A tam je také na vojenském hřbitově pochován. V roce 2009 bylo jeho jméno ze záznamů padlých vymazáno a z československého legionáře se stal úředně registrovaný neznámý německý voják........

Ani se mně věřit nechce, co všechno se děje... obávám se, že nejde pouze o Slovensko....
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Míla » pát říj 04, 2013 15:48

No to je hrůza.Ja bych ale potřebovla poradit jek se dostat k nějakým seznamům padlých,praděd se z války -1.světové nevrátil a ani nevíme kde padl ani kde bojoval,vojenský archiv mi nic nesdělil.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Slim » pát říj 04, 2013 15:53

Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Míla » pát říj 04, 2013 16:17

Díky za pomoc, teď si s tím ještě poradit jak v tom hledat a číst. No nic, budu na stará kolena studovat. Díky
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Slim » pát říj 04, 2013 16:27

Zkuste na krameriovi hledat i jméno praděda. Bohužel jste nám ho tady nesdělila, tak musíme jenom v obecné rovině.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Míla » pát říj 04, 2013 18:20

Můj praděd se jmenoval Ondřej Pavlosek, narodil se 24.6.1873 v Morávce, byl ženatý a bydlel před odvelením v Krásné č 123
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Zora » pát říj 04, 2013 19:26

Mílo, jste si opravdu jista zápisem příjmení hledaného předka?

Na seznamech padlých (raněných) na Krameriovi se objevuje ledacos,
Pavlosek - to jsem tam neobjevila, ale určitě jsem ještě nestihla všechny možnosti, třeba bude někdo úspěšnější :-)))

Jedině Pawlosek, Pawlasek, zatím nikdy ne ve spojitosti s Ondřejem, Andreasem, Ondrášem a pod. Netuším, zda třeba se nepsalo ještě zdvojené ss, nebo jiná možná změna...
Není možné, že se předek psal trochu jinak?
Ráda se pokusím hledat. :-))) Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Míla » pát říj 04, 2013 19:47

Bohužel matrikas jeho narozením ještě neni digi.U křtu ma určitě psano Andreas,u příjmení často psali v úředních záznamech Pavlosek nebo Pavlásek,střídavě s krátkým nebo dlouhým a,zápisu s ním souvisejících mám v matrikách dost u narozených dětí,měl jich 7.Zajimavé je že se ztratily všechny jeho dokumenty a kmenové listy.Je mi přes 60 let,pamatuji prababičku ale nikdy jsem neslyšela,že by se o něm někdo v rodině zmiňoval v souvislosti s válkou.I jeho 2 zeťové-můj děda s bratrem-legionářem,byli ve válce na Italské frontě,děda často vyprávěl a zpíval pisničky z Pijavy-bohužel mě to tehdy mocnezajimalo.Díky za ochotu pomoci. Ve válce padl určitě,jeho jméno je na pomníku padlých i s číslem popisným.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Zora » pát říj 04, 2013 19:54

Zkusím různé varianty, ale mate mě, že ani ve vojenském archivu nic nemají. Uzvu se určitě i s negativním výsledkem. :-))) Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Míla » pát říj 04, 2013 21:29

Při pročítání Vašich příspěvku na téma náboženství v minulosti by mě zajímalo, jestli náhodou nevíte, jak probíhalo v 19.století křtění dítek,když v matrikách je zapsáno jeden den narození a druhý den už bylo dítě pokřtěno.Chápu že spěchali, byla vysoká úmrtnost,ale jak to stihali,když třeba u nás to měli do kostela i 20 km, v zimě po krk sněhu. Slyšela jsem že ditě pokropila porodní bába,ktera k tomu měla svolenífaráže. Je to pravda.nebo jsem slyšela bludy? Míla
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Zora » pát říj 04, 2013 22:01

Porodní bába, tzv. zkoušená, křtila pouze v nouzi, tedy když hrozilo bezprostřední úmrtí novorozeněte. V matrice to bývá poznamenáno - z nouze křtila - jméno , porodní bába, zkoušená.
Podle katolického výkladu má právo pokřtít každý v případě potřeby. Nejsem věřící, podrobnosti neznám.

Co se týče vlastního provádění křtu v den narození nebo následující den, sama si s tím nevím rady. Třeba u nás na Vysočině, kde bylo daleko do kostela, v zimě, málo schůdné, natož sjízdné cesty a třeba svobodná podruhyně - bez povozu, netuším, jak se to provádělo.
Nemyslím si ani, že by v případě potřeby jezdil farář do chalupy pokřtít... Zatím jsem objasnění nenašla.
(Jeli s novorozenětem do kostela - na faru, farář nemusel být přítomen, byl na opačném konci farnosti třeba u umírajícího, předem dát vědět nemohli...)
V podobných případech se snažím najít v paměti nějakou knihu nebo třeba film, kde se odehrává něco podobného, ale nic takového mě nenapadá :-(((
Třeba bude vědět někdo z fóra.
Založila sjem nový dotaz:-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2013 7:22

Pavlosek - nenašla jsem na Krameriovi žadnou z možnách variant ve spojení s křestním jménem Ondřej (vč. variant). Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob říj 05, 2013 7:30

Míla píše:No to je hrůza.Ja bych ale potřebovla poradit jek se dostat k nějakým seznamům padlých,praděd se z války -1.světové nevrátil a ani nevíme kde padl ani kde bojoval,vojenský archiv mi nic nesdělil.


Znamená to, že neodpověděli nebo že napsali, že nic nemají?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2013 8:39

Našla jsem index, kde je uvedeno narození: Andreas Pawlossek 1873, Morávka

I-N • inv. č. 8818 • sig. Fr X 13 • 1859 - 1899 • Krásná, Raškovice, Morávka, Pražmo
str. 75/117

Je možné, že se jedná o Vašeho pradědečka?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kšefty s kostmi vojáků

Příspěvekod Míla » sob říj 05, 2013 8:52

Napsala jsem jim seznam všech 7 rodinných předků, kteří byli v 1.světové válce. Poslali mi jen kmenový list mého děda z otcovy strany, ten byl někde v Krakově u vozatajců-alespoň jsem si udělala představu odkud se můj otec naučil kolářskému řemeslu, ten se vrátil domu asi v roce 1920, pak poslali ještě dva neúplné doklady od otce mého kmotra, a u ostatních napsali, že se kmenové listy nedochovaly. Zrovna dneska se mi dostala do rukou publikace Okresního archívu Frýdek Místek- Českoslovenští legionáři z Okresu Frýdek Místek, tam je uveden jen strýc mé matky, to víme že byl legionářem v Itálii. Jeho bratr-můj děda, o tom jsem se už zmínila že byl na Pijavě. To je asi tak všechno co vím. V tom indexu to je určitě on, narodil se na Morávce. Já jsem zápis jeho narození viděla v matrice, kniha je ještě v Raškovicích na nynější matrice, jiný zápis toho jména v tom roce nebyl.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků