Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod hozacwa » ned čer 08, 2014 19:44

jednoduchá odpověď:
a) po matce starousedlíci - od r.1500 do 2002 trvale Dolní Kounice (Kanitz)
b) po otci kočovníci - v každé generaci alespoň 2 obce/města
takže si lze vybrat
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod luko » ned čer 08, 2014 21:37

selinger píše:Mám v rodokmenu prakticky všechny země c.k. Rakousko Uherského mocnářství....


Ti mí se pohybovali prakticky jen po Moravě.Největšího "exota" mám z Dačic.... :D
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod slabici » pon čer 09, 2014 11:55

My žijeme už od babiček a dědů z obou stran ve stejném městě. Předci z otcovi strany ale žijí ve stejné chalupě už od 17.stol., jen děda musel migrovat, protože nebyl první ani poslední narozený syn.
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Lasztovicza » pon čer 09, 2014 17:12

Matčina rodina pochází ze slovenské vesničky Stupné (odtamtud se nikdy v životě nepohnuli. Jediný prapradědeček pocházel ze sousední vesnice). Otcova rodina z Maďarska byla kočovnická (proto mám i takové přijmení, Lasztovicza. Bohužel nevím co znamená). Bydleli například ve vesnicích Iža, Bajč, Horný Síleš, Boldogaszonypuszta. Sestavení jejich rodokmenu je strašně moc složité takže se do něj raději ani nepouštím. Otcova rodina z babiččiny strany pochází z valašských vesnic Hutisko - Solanec a Valašská Bystřice. Ti se také odtamtud moc nehnuli.
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod luko » pon čer 09, 2014 18:17

V tom přjmení bych žádnou vědu nehledal.Tipuju Vlaštovka.Zní mně to jihoslovansky,nebo i Maďaři přejímali slovanská slova.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Lasztovicza » pon čer 09, 2014 18:47

Budete mít pravdu. Oni jsou promíchaní i se Slováky takže to jméno může mít třeba i slovenský původ (ne jenom jihoslovanský). Ale zajímalo by mne, proč jim asi tak začali říkat. Možná proto že se pořád stěhovali jako vlaštovky?
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Zora » pon čer 09, 2014 19:25

Abychom nemísili vlákna, vložte, prosím, dotaz na původ příjmení do příslušné rubriky, Díky, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod herbert24 » ned črc 06, 2014 18:09

no 1/4 rodokmenu starousedlíci. 350 let a asi i více na jednom místě a poté odsun po druhé světové. Další 3/4 chaos. Jižní morava, Slovensko, Polsko, Francie... Na jednu stranu mám ulehčenou práci, protože z těch zbylých 3/4 nenajdu skoro nic, na druhou stranu je to také velká smůla. Alespoň mám pěkný sudetský rodokmen z té starousedlické 1/4.
Vita somnium breve!
Uživatelský avatar
herbert24
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned led 27, 2013 21:59
Bydliště: Schlesien
Rodokmen online: .

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod MB327 » pát črc 11, 2014 22:31

Koukám, že kočovníků je tu dost, to mě těší, měl jsem vždycky za to, že naše rodina je nějaká anomálie. :D

Já jsem se za svých 24 let stěhoval 5x v rámci dvou měst. Velká Ohrada -> Stodůlky -> Cheb -> Podolí -> Zbraslav. První dvě stěhování se sice nedají brát moc vážně, když je to jen na vedlejší sídliště, ale což. :D

Matka je z městečka v Krušných horách, její rodina z babiččiny strany tam přišla z Ústí nad Labem - po 2. sv. válce byli, jako sudetští Němci, vyhnáni, a zatímco jedna část rodiny už byla v Německu (a žije tam dodnes), tu druhou zastavil můj praděd, který přiběhl k jejich deportačnímu vlaku s tím, že jim zařídil bydlení v budoucím rodišti mé matky. Předci této rodiny přišli do Ú.n.L. z Oseku (a okolí), z Písku a JČ celkově, někteří nejspíš z Německa (už jsem našel nějaké Sasy), a nedávno jsem narazil na potvrzené předky z Tyrolska (ca 1760). Na druhou stranu matčin otec, stejně jako jeho matka, se narodili na Slovensku, odkud je to do Krušných hor docela štreka. Málokdy vydržela jakákoliv část této rodiny na jednom místě déle než 2-3 generace, někdy ani to ne.

Z otcovy strany se všichni tak nějak dlouhodobě váleli na Vysočině, ve středních Čechách, a částečně v jižních, ale žádné extrémní pohyby tam nebyly, takže to vyvažuje tu akční druhou stranu. :D Bohužel, větev, která by mohla mít cizokrajný původ (a tím pádem zajímavý pohyb) vzhledem k vzácnému a nečeskému jménu, které máme dodnes, končí hned v roce 1832 nemanželským dítětem, u jehož zápisu v matrice u Apolináře je matka uvedena pouze jménem a příjmením, bez jakýchkoliv dalších údajů, takže mám asi smůlu, ale nedá se nic dělat.

Takže v Praze jsme vlastně necelých 100 let, a vypadá to, že další generace už se budou rodit v zahraničí - další kočování, asi to máme v krvi.
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Terra » pon srp 11, 2014 22:33

Mí předkové byli většinou stěhovaví. Byli to hlavně pastýři, polní mistři i pohodní. Zajímavé je, že se v polovině 18.stol. setkala na jednom panském dvoře nedaleko Kunštátu moje větev otcovská s větví mateřskou a strávili tam společně pár roků. Přičemž předek z matčiny strany (polní mistr) byl za kmotra dětem mého předka z otcovi strany (pohodnému). Pak je osud zase rozdělil a zavál jinam. Svět je však malý a tak se přesně dvě stě let poté, na úplně jiném místě, dali jejich potomci dohromady. A další zajímavost. Můj přímý předek z matčiny strany, který byl synem pastýře se stal vojákem 29.pěšího pluku a zúčastnil se tažení rakouské armády proti Napoleonovi v Bavorsku, kde se také oženil. I se svojí ženou se pak vrátil na rodnou Moravu. Pak zřejmě ještě válčil v Itálii a nejspíš si odskočil i ke Slavkovu. Zemřel však jako obecní pasák pouhé 3 km od svého rodiště a jeho bavorská manželka ho rychle následovala.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod kikinecka » čtv kvě 26, 2016 9:56

Já jsem už snad 5 generace co žije ve stejné vesnici
kikinecka
 
Příspěvky: 494
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod slabici » čtv kvě 26, 2016 17:04

Terra píše:Mí předkové byli většinou stěhovaví. Byli to hlavně pastýři, polní mistři i pohodní. Zajímavé je, že se v polovině 18.stol. setkala na jednom panském dvoře nedaleko Kunštátu moje větev otcovská s větví mateřskou a strávili tam společně pár roků. Přičemž předek z matčiny strany (polní mistr) byl za kmotra dětem mého předka z otcovi strany (pohodnému). Pak je osud zase rozdělil a zavál jinam. Svět je však malý a tak se přesně dvě stě let poté, na úplně jiném místě, dali jejich potomci dohromady. A další zajímavost. Můj přímý předek z matčiny strany, který byl synem pastýře se stal vojákem 29.pěšího pluku a zúčastnil se tažení rakouské armády proti Napoleonovi v Bavorsku, kde se také oženil. I se svojí ženou se pak vrátil na rodnou Moravu. Pak zřejmě ještě válčil v Itálii a nejspíš si odskočil i ke Slavkovu. Zemřel však jako obecní pasák pouhé 3 km od svého rodiště a jeho bavorská manželka ho rychle následovala.


To je zajímavé.. mí předci byli také polní mistři a pastýři, ale drželi se kupodivu na jednom místě, maximálně ve vesnici vedle. První, kdo z místa odešel po třech stoletích, byli mí prarodiče ;-)
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod LAURIN » čtv kvě 26, 2016 21:36

Zajímavé téma. Já osobně jsem kočovník (3 manželky, 4 města) ale naše rodina žila od roku asi 1900 na severním okraji Prahy, kde jsem se i narodil. Když jsem začal pátrat po rodokmenu, nestačil jsem se divit. Po koupi knihy: Hrady a zámky v čechách... jsem si přečetl, že: Pražský měšťan Jiří Rambousek pro úhradu dluhu postoupil roku 1512 Václavu Mydláři svou ves Babice u Chval (nyní Praha Černý most). To mne pohnulo k hledání. Postupem let jsem se s 3.manželkou přestěhoval do Dobříše a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že celá naše rodina pochází (v roce 1653) z Malé Hraštice nedaleko Dobříše a tam byly přesídleni z obce Lštěň také nedaleko Dobříše. Dál jsem se zatím nedostal, do Babic (pokud se trefím) je dlouhá cesta. Zločinec se vrací na místo činu?
Chci říci, že moji předci žily 250 let na jednom statku (největší statek v obci) a až moderní doba nás roznesla po kraji.
Mohl bych psát do nekonečna. Babička z matčiny strany pochází z obce Krasno na dnešní Ukrajině. V roce asi 1909 přišla s manželem a několika přáteli do jižních Čech stavět Schwanzenbergovi hájovny, roku 1914 povolali jejího manžela zpět a musel narukovat, kde téhož roku padl. Babička tu zůstala a vzala si kamaráda bývalého manžela který měl jedno oko a proto nemusel narukovat. Po několika letech se usadili na severním konci Prahy a ... .
Babičku si pamatuji (narodila se 1887 a zemřela 1969), když vyprávěla jak šla pěšky před 2. válkou prodat na Ukrajinu domek, nevěřil jsem a zdálo se mi to neuvěřitelné, bylo mi asi 10-11let. Dnes si to nedovedeme ani představit.
Takže jsem kočovník já se třemi manželkami a pár kilometry mezi nimi, nebo moji předci násilně přesazeni z jedné vesnice do jiné, nebo moje babička putující za prací z Haliče do jižních Čech?
LAURIN
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon črc 31, 2006 20:24
Bydliště: Praha-Dobříš

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Brasl » čtv kvě 26, 2016 23:40

LAURIN píše:Takže jsem kočovník já se třemi manželkami a pár kilometry mezi nimi, nebo moji předci násilně přesazeni z jedné vesnice do jiné, nebo moje babička putující za prací z Haliče do jižních Čech?

Záleží, k čemu to vztáhnete. K domu, obci, farnosti, panství, regionu? Kolik generací je třeba ke starousedlictví? Nebo to nejsou generace, ale roky? A po meč či po přeslici? :wink:
Přičemž nejasný je i význam slova sedět (usedlík): "Svobodný pán Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, sezením na Pecce. V tomto archaickém užití má slovo sedět význam sídlit, obývat, být pánem/majitelem (mít). Je tedy k tomu třeba i vlastnit nemovitost?
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod petra28 » pon čer 06, 2016 12:46

Mně je 31 let a už jsem se stěhovala 7x :) Celý náš rod byl z jižní Moravy a kočoval různě - postupem času ale od severu k jihu, aby se nakonec usídlil někde uprostřed. "Vystěhovalci" do Prahy ale byli taky - z 8 dětí všichni, jen 2 ženy se později vrátily zpět na Moravu. Jedna z nich byla moje prababička.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Předchozí

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků