Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Asi mám kočovné předky

Příspěvekod jtks » úte lis 06, 2007 22:51

Tak v mém rodokmenu je zatím rekord 3 generace v jedné obci. Většinou však každá generace žila jinde a to i v případě, že předek byl prvorozený syn (dědictví rodné chaloupky se jaksi nekonalo).
Asi korunu tomu nasadila moje prababička: Narodila se v Rouchovanech, kolem roku 1900 odešla do Vídně, odtud potom do Budapešti, kde se provdala za poláka původem z Třince. V době krize se vrátili do jeho rodiště v Třinci a zde potom různě kočovali, podle toho, kde pradědeček sehnal práci - Třinec, Č. Těšín, Návsí, Jablunkov, Svibice, Hnojník ... Na začátku války, když poláci začali obsazovat Slezsko, se ovdovělá prababička vrátila zpět do své rodné vísky.
Její bratr byl na tom podobně - rovněž odešel napřed do Vídně, potom do Rumunska, po válce se vrátil do Rouchovan odkud v 60. letech odešel do Německa.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Duke of York » čtv čer 09, 2011 23:30

Zajimavé téma. S mýma předkama je to tak nějak různě. Někteří žijí na tom samém místě už od půlky 17. století a někteří se zase hodně stěhovali. Každopádně když půjdu po různých větvích, tak ve vesnici, kde bydlím, bych své předky vystopoval až do roku 1656 (a to tam nejspíš bydleli už předtím). A ještě teď, po 355 letech tam bydlí jejich potomci se stejným příjmením, možná i ve stejných domech jako tehdy.
Takže teď jsem 13. generace a doufám, že mladší bratr splní svoje předsevzetí a nikam se neodstěhuje :-)
Škoda, že už se asi nedostanu moc dál do minulosti, chtělo by to najít v okolí nějaké pohřebiště a udělat testy DNA. Aspoň těm z Býčí skály :-)
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Příspěvekod Petr Hartman » pát čer 10, 2011 1:58

Já musím být ze starousedlických rodů. Moji předkové pocházeli z malého prostoru mezi Dobruškou a Orlickými horami. Když udělám kružítkem do mapy desetikilometrový kruh, tak tam mám skoro všechno. Jen jedna prababička se urvala, její rod pochází od Jaroměře a i to je jen asitak 20 km od Dobrušky opačným směrem.
Mně se rody míchají. Před časem, když mi šlo pouze o pět rodů, jsem věděl, že jsem potomkem nejstaršího člena rodu u jednoho z těch pěti rodů dvakrát, u dvou rodů třikrát a u čtvrtého rodu šestkrát (pravděpodobně sedmkrát, ověření chybí). Tenkrát jsem měl ve vývodě 240 jmen ale pouze 140 jedinců. Kdyby to šlo se dopátrat příjmení všech pramátí, tak by to bylo ještě zajímavější.
Petr Hartman
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 09, 2008 6:38
Bydliště: Bethlehem,PA,USA

Sedláci

Příspěvekod Milarka » stř čer 15, 2011 8:18

Protože pocházím z velké většiny z rodu sedláků, tak můžu říc, že moje rody jsou starousedlické.
rod 1 - od r. 1800 na statku, končí po 130 letech dívkou, jejíž rod dále zůstává na statku (bohužel oba potomci jsme odešli)
rod 2 - od r. 1800 stále na statku, občas se přiženil jiný hospodář
rod 3 - od r. 1800 do r. 1970 stejný statek
rod 4 - od r. 1800 statek, na který přišel rod z jiného statku ve stejné vsi, bohužel rod vymřel po meči, zachován po přeslici
a tak je to skoro u všech mých rodů - končí po meči, pokračují po přeslici (a bude to pokračovat dál, mám 3 holky)
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod Brasl » čtv srp 18, 2011 21:47

Nejprve je potřeba si položit otázku. Kdo je to starousedlík ?
1.Ten kdo žije pouze na jednom "gruntu" doslova od nepaměti ?
2. V jedné vsi ?
3.Regionu, např. farnosti, panství ?
1) V naší vesnici (cca 45domů) je z první skupiny pouze jeden rod, a i ti si pred 150 lety vyměnili se švagrem grunty. "Seděli" na tom gruntě už před Bílou horou, s jedním příjmením a příbuzenskými svazky s většinou starých selských rodů v okolí. Nikoho takového mezi předky nemám. Možná proto, že předků sedláků mám minimum.
2) U mne jsme po meči v jedné vsi od r. 1866, 5 gen. Po přeslici zatím 8 gen. (vícekrát před r. 1800), jinak těžko říct kolik dalších generací najdu. Výhledově budem pokračovat.
U domkařů je to většinou 3.-4. gen. na místě, rozrostou se, potom postupně synové odejdou a dům a pole přebírá dcera a zeť. Zmizí po meči.
Ve vsi je i početný selský rod od r. 1600 dodnes (nezařazoval jsem do skup 1, příchod jejich společného předka je znám).
3) To je to nejzajímavější. Moji předkové pocházejí všichni ze 4 bývalých panství, asi 6 farností, 2 bývalých okresů (Vrchlabí, Paka), Při stěhování se pravidelně vrací do vesnic svých předků. Moje babička se vdala do vsi kde bydlel její pravděpodobný předek a jeho potomci, doloženě od r. 1564. Ostatní větve se odstěhovali a já jsem, pravda trochu oklikou, poslední potomek toho rodu zde (16.-19. gen. ?). Druhá babička se sice narodila u Tanvaldu (vyjímka potvrzuje pravidlo), ale její otec byl od Paky, děda byl taky od Paky, tak se po svatbě odstěhovali k Pace. Asi aby se mě lépe hledalo. Většina mých předků patří mezi máločetná příjmení, vyskytující se pouze ve velice omezeném okruhu, tak se to dá celkem dobře sledovat. Také se mě promíchávají větve příbuzensky.
Porovnávání generací ve vztahu k místu je velice zajímavé, a při náboženských nebo politických změnách se dávají lidé do pohybu.
:P
Mimochodem : Kolik generací je potřeba, aby byl člověk starousedlíkem ? :D
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod Bodie » pát zář 09, 2011 14:17

Co se týká mé přímé rodové linie, tak zatím ověřené osídlení mám z poloviny 17. století.
Po zhruba sto letech se mí předci posunuli o necelé 4 kilometry, aby se ještě v téže generaci odstěhovali o pět kilometrů vedle.
V této poslední destinaci se narodil i můj otec a žije zde stále mnoho příbuzných (za ta staletí jsou už téměř všichni ve vesnici příbuzní :-).
Takže se rod za posledních asi 350 let moc nepohnul z místa a posledních 200 let jsou na místě. Až já jsem to porušil a je ze mě kočovník. :-) Nikoliv však z mé vlastní vůle, protože jsem se narodil na druhém konci republiky.
Uživatelský avatar
Bodie
 
Příspěvky: 1345
Registrován: pát zář 02, 2011 10:43

Příspěvekod ozana » pát zář 09, 2011 18:26

V případě přímé rodové linie:
od počátků matrik (1676) do roku 1821 v jedné obci, pak se přiženil do vedlejší obce a já jsem se cca roku 1995 odstěhoval do jiné vedlejší obce (města).
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

1660

Příspěvekod JirkaK » úte zář 13, 2011 22:36

od toho roku žije naše rodina na jednom místě - po meči. Dál jít nemůžu, matrika začala u nás 1652 :-(.

Až se naskenuje víc do Actapublica (a zas to pojede), dám dohromady celý rodokmen.
JirkaK
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 04, 2011 23:03

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod luko » pát kvě 03, 2013 14:24

Donedávna jsem žil v přesvědčení,že jsme starousedlíci.Většina mých předků byli zemědělci a ti se tak často nestěhovali.Při bádání jsem ale došel k tomu,že se naše rodina (předci babičky z otcovy strany) na statek přistěhovala z Vysočiny (Dobrá Voda u Křižanova).I předci dědečka z otcovy strany přišli zhruba ve stejnou dobu (konec 18.-začátek 19.století) z Meziříčska.Aby toho nebylo dost,i předci dědečka z matčiny strany přišli odkud?Z Meziříčska.Vzhledem k tomu,že se rody spříznily až ve století dvacátém,je to docela náhoda.Otázkou je,proč odcházeli odtud a přicházeli na Brněnsko,a proč zrovna v tu dobu?Máte pro to někdo vysvětlení?
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod constance4 » pát kvě 03, 2013 17:38

Z otcovej strany je to jedna dedina už 300 rokov a z maminej tam nejaké pokusy o oživenie boli ale vesmes je to tiež jedno miesto. Zato ja som bydlisko zmenila 3 krát a aj štát. ;)
constance4
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon dub 15, 2013 20:53

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Zora » pát kvě 03, 2013 18:30

1. přímý předek před r. 1600 narozen v Dolních Rakousích , jeho syn přišel k nám. Potomci v našem případě 15.(16.) generace, u jiných rodin původního předka i více.
2. přímý předek - zmiňován v obci v historických pramenech v roce 1492. Rod žije dodnes, u mě dopátraných 14. generací cca od r. 1650 .
Ostatní jsou "stěhovaví" tak asi pět generací na jednom místě maximum (ale přesunují se plus mínus 10 km), pak přesun z Vysočiny.
Zajímavé, stejně jako v příspěvku výše, z Vysočiny pochází více předků z vedlejších linií , skoro vše z oblasti o poloměru cca 20 km - Křižanovsko.
Rody se postupně spojují zcela jinde.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Lenkae » pon kvě 20, 2013 19:08

Já jsem starousedlík, do 15 let na vesnici, od 15 let vedle ve městě, kde jsem stále(okres Ústí N/O)
Mí předci pocházeli z Rychnovska (mamčina ženská linie) a mamčina mužská linie z Jihlavska.Ti tam ale žili co mám doložené někdy od roku 1650 a snad stále v jednom domě.Jedna větev v něm žije dodnes
Kde se sešla Jihlava a Rychnov nad Kněžnou, netuším ale asi to bylo tím, že praděděček byl průvodčí na dráze a prababička asi někam cestovala :wink:
Otce zatím nedělám, ale ti žili a stále žijí v okolí Dubicka, jen rodina táty cestovala po nádražních domcích po celé republice
Uživatelský avatar
Lenkae
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 17, 2013 23:57
Bydliště: Choceň
Oblast pátrání: Janovice u Polné,Polná, Sirákov//Dolní Dobrouč, Nasavrky u Chocně//Žďár Nad Orlicí, Chotiv//Dubicko, Bohuslavice, Zvole, Hněvkov, Příkazy, Olomouc //

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Tomsa » ned čer 08, 2014 11:54

Pátral jste někdo po důvodech stěhování vašich rodů? Někdy se dají pohnutky vysledovat i nepřímo, kdy se větší množství lidí z jedné oblasti stěhuje na jinou, nebo z různých oblastí do jedné jiné, apod. V cílové oblasti se pak třeba nalézají stejné rody ve společných sňatcích ve stejných povoláních atd.
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod luko » ned čer 08, 2014 15:42

Já mám teorii,že to stěhování zapříčinily napoleonské války.Armády donesly epidemie,vesnice se vylidnily a přicházeli noví lidé.V mém případě je to docela možné,protože na brněnsku byla svedena slavná bitva u Slavkova,tudíž nějaké armády se tady ochomýtaly.Uvolněné statky v úrodnější části Moravy byly pro lidi z Vysočiny lákavá šance.Myslím,že do toho mělo co mluvit i panstvo,kterému daná oblast patřila.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod selinger » ned čer 08, 2014 16:51

Mám v rodokmenu prakticky všechny země c.k. Rakousko Uherského mocnářství....
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků