Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jste starousedlíci nebo kočovníci?

Příspěvekod Dr. Taby » pát srp 18, 2006 5:55

Zajímalo by mě, jestli je někdo starousedlík, kdy rodina žije na svém místě několik generací. Třeba já ve svých 31 letech už žiju ve 3. městě. Část mých předků byla odsunuta z pohraniči do vnitrozemí a další pak po válce do Německa,takže vazby jsou přervané.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Majkas » pát srp 18, 2006 13:58

Já už bydlím ve druhém městě. Jak jsem psala; z našeho rodu, který žil přes 250 let v Sádku u Poličky, tam už dnes nežije nikdo toho jména. Ačkoliv já sama jsem tam nikdy nebydlela (narodil se tam tatínek), cítím to jako hroznou ztrátu kořenů. Stejně tak, když rod Sedliských, který nese příjmení podle Sedliště u Jimramova, tak dnes už nikdo nezná (poslední předek tu zemřel roku 1805). Být svědkem zániku rozsáhlé rodové větve je fakt smutný.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod VLVOJTA » pát srp 18, 2006 20:28

Taky žiji jinde, než odkud pocházejí moji i ženini předci, jižní část okr. Kutná Hora - Uhlířskojanovicko.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Lyra » pát srp 18, 2006 20:39

Moji předci byli vesměs docela stěhovaví, ale povětšinou jen na kratší vzdálenosti - z jedné vsi do té sousední. Ve městě, kde bydlím od narození, žila jedna část mé rodiny nepřetržitě nejméně od r. 1805. (Zatím jsem nenahlížela do starších záznamů, přece jen matriky města, byť malého, jsou rozsáhlejší než vesnické a hůř se v nich proto hledá, tak se spíš věnuju předkům-vesničanům, u nichž mám matriku prohlédnutou za chvíli). Takže jsem starousedlík, ale řekla bych, že nám starousedlíkům pomalu zvoní hrana, protože větší část naší rodiny se z městečka během let odstěhovala.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod stally » sob srp 19, 2006 9:40

Zajímavé téma... V naší rodině snad žádné dvě generace po sobě nikdy nezůstali na stejném místě (alespoň moji přímí předkové ne). Např. pradědeček se narodil v Havlíčkově Brodě, s prababi se seznámil ve Vídni, děti se jim narodilli v Kutné Hoře a nakonec zapustili kořeny v Horních Počernicích. Děda pak žil v Moravské Třebové a jeho syn(můj táta) žije v Žatci. A ze strany mojí mámy je to totéž - praděda z Litoměřic, oženil se a založil rodinu v Praze, můj děda potom v Jablonci nad Nisou a já jsem se narodila v Žatci...Nebo moje babička se narodila v Jablonci nad Nisou, její tatínek byl z Nýrska a maminka ze Dvora Králového(a nakonec je jakožto Němce odsunuli...)...to se to pak pátrá panečku, když je každý odjinud :-)
stally
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 14, 2006 10:56
Bydliště: Plzeň

Ano, zajímavé téma.

Příspěvekod Cimrman » úte srp 22, 2006 9:09

Já jsem tedy velký kočovník, resp. byl jsem a to v rámci světa, ovšem vztah k domovu ČR mám silný a pozitivní.
Co se týče mých předků, je to opravdu zajímavé ! Například jeden z mých hlavních rodů se stěhoval pořád, nikdy se otec a syn nenarodili ve stejné vesnici. Mnohdy ani sourozenci ne, hovořím o době ca 1770-1930.
Jinak největší rozpětí mám takovéto: Nejdéle na jednom místě (ves,městys atd..) - v Sadské (ca 350 let), Neveklov, Maršovice, Vršovice v Praze, kolem 250-320 let. Je to tedy cca 10 generací, +/-. Nejdéle na jednom gruntu, to nevím ještě...ale asi mlýn u Lukavce (200+-50 let), nebo zase v Neveklově jedno č.p., asi 200 let. Znám ale pána, kdysi jsem mu sestavoval rodokmen, jehož rod seděl (de facto stále sedí !!!) na jednom baráku od nepaměti, tedy asi od let 1650, kam jsme se dostali.
Dodnes tam jsou potomci, trvalo mi to pouhé dve návštěvy archivu !
Cimrman
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 11, 2006 8:02
Bydliště: Praha

migrace předků

Příspěvekod MNICH » úte srp 22, 2006 11:50

aneb když si předek najde milou z druhého konce............

1/4 předků Severní Morava
2/4 předků Jižní Čechy, Benešovsko
3/4 předků Východní Čechy (Podorlicko)
4/4 předků Východní čechy (Jičínsko)

Takže nic moc usedlých, nicméně mnoho mých předků má ještě pořád potomky na rodných statcích......
MNICH
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte srp 01, 2006 12:09
Bydliště: Praha - východ

Všude možně

Příspěvekod Val » úte srp 22, 2006 19:03

Taky se nedá o naší rodině hovořit jako o starousedlících. Z otcovy strany se stěhovali po generacích z Havlíčkobrodska přes Pardubice do Hradce Králové, z matčiny je to ještě horší z Brna přes Prahu do východních Čech.
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Podle mě jsem starousedlík

Příspěvekod Aetius » čtv říj 19, 2006 6:56

Já si myslím, že jsem starousedlík :lol:.
Dělám rozrod rodu Vilímků a vím i ve které vesnici byl rod cca před 400 lety založen.
Od té vesnice jsem vzdál pouze 30 km. Stejně tak jako už skoro 60 žijících potomků našeho rodu co jsem již našel. :lol:
Podotýkám, že jsme původem selský rod, takže asi proto i proto v kruhu kolem té vesnice žije stále spousta Vilímků z rodu.

Jsem tedy starousedlík ve smyslu toho, že se má větev rodu za 400 let nedostala dál, jak na 20 minut autem od té vesnice, kde rod vznikl. :D .
Vilímek Petr z Chobota a Vlašimi
Uživatelský avatar
Aetius
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob srp 05, 2006 13:14
Bydliště: Vlašim

Příspěvekod Majkas » čtv říj 19, 2006 7:15

Aeutius a ostatní starousedlíci: Po Vašich rodech musí být v krajině a historii oblasti spousta stop. Pochlubte se!
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod otas » čtv říj 19, 2006 9:26

Můj rod pochází z Krut, kde žil cca 200let od 1600 do 1800 Pak po 3 generace se stěhovali z místa na místo a posledních pět generací žije ve stejném domě už více než 150 let v obci Krymlov. Dá se ale říct, že otcova větev byla spíše usedlejší a pohybovala se asi na 10km. Větev matky je podstatně zajímavější, ale právě kvůli značnému cestování jsem se k ní pořádně nedostal. Nejprve chci důkladně prozkoumat ty moje starousedlíky :wink:
otas
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř srp 16, 2006 9:06

Příspěvekod PJ » čtv říj 19, 2006 11:25

Předci babičky mojí matky žili dokonce asi v šesti generacích v jednom domě. Jinak větev mojí matky se pohybuje v okruhu řádově do 25 km, dá se říct, že jsou na příbramsku starousedlíci. Co bydlím já, je už teď třetí generace ve Vršovicích. Ze stany mého otce, to je jiná. Tam byly přesuny, jak tady už někdo zmiňoval, i mezi rozením dětí, takže ani sourozenci nejsou z jednoho místa. :(
Uživatelský avatar
PJ
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned srp 27, 2006 18:04
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pavel Hrneček » čtv říj 19, 2006 11:56

Předci z mé rodiny žije úplně někde jinde. Mámina větev odešla na Volyň a pak se v reemigraci vrátily, otcova větev je z jižních a v rámci osídlování šli na východ. Hodně jich odešlo za prací do USA a Kanady, taky do Německa. No je nás jménem Hrneček málo, ale jsme všude :D
Uživatelský avatar
Pavel Hrneček
 
Příspěvky: 180
Registrován: pon zář 11, 2006 19:12
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvekod Tomsa » čtv říj 19, 2006 17:46

Muj rod je namichan predevsim ze starousedliku.

Dlouhe roky jsem zil s predstavou, ze jsem se dopatral "hnizda-kolebky" rodu na Vysocine, nebot jsem se dostal k rokum pred koncem vojny 30lete a to stale v cca 8 sousednich obcich na severnim Havl.-Brodsku.
Casto odchazel prvoroz. syn nekam dal - do Prahy, Vidne, Solnohradu(Rak.), na skok vydelat do USA a rychle zpet.
Az vydani "velkeho soupisu" z rul mi ukazalo, ze se v te dobe vsichni toho prijmeni vyskytovali "pouze" podel cele stare stezky Zlate (vcetne zeme Luzice dnes Nemecko). Ziskal jsem z toho dojem, ze snad byly prevazne obchodnici, ale napr. ve zminene Luzici byly v obci 1 ze dvou nejvetsich sedlaku - nejde mi to s obchodnicenim dohromady?
Nemate s dalekymi vyjizdkami sedlaku nekdo zkusenost???
Pote vojne 30lete jsou pusti a objevuji se jako nadenici na Vysocine, rychle se "aklimatizuji" a postupuji do remesel, zeni se se selkami z rodu velkych sedlaku a postupuji na safare, hostinske, sedlaky ...
Nejakymi jejich "vyvolenymi" byla remesla stavitelska zejmena kamenictvi a tesarstvi. Nebot vsude kam se pozdeji(ve 20.stol.) rozstehovali pokracuji nezavysle na sobe ve stavitelskem vzdelani ...
(sestra ma podzemni stavitelstvi, ja jsem se nejak s nastupem pocitacu minul-nicmene jsem k tomu nejak vnitrne take inklinoval(nejake volani rodu asi :lol: )- maloval jsem si domecky a zarizoval je a to v dobe kdy, jsem si myslel, ze jsme jedini toho prijmeni v republice - nebot zrovna nase vetev "prchla" ke sv.Apolinari do Prahy a Vidne)

Privdane rody na Dobrissku, Příbramsku min. od zac. 18.stol. v nekolika okolnich obcich (dale jsem nemel cas).

Privdane rody na Morave - Bitessko, Brno - ma linie v jedne obci min. 1715-1940? (jine i v okolnich obcich) - tolik jen, co jsem vycetl z vypisu pro arijsky puvod (dale jsem nemel cas).

Privdane rody na Slovensku - tam je situace znacne jina - malo prace, znamena caste jeji hledani a tim i stehovani. K tomu se pridali da-li se rici "krutejsi" vojny s Turky, Tatary, ... (alespon se traduje, ze rezali usi, nosy, prsty, ... - snad jako dukazy poctu premozenych? Vi to nekdo? Muze to nekdo potvrdit?). Prchalo se (samozrejme) ve smeru utoku na severo-zapad (Nem.,Belgie,Franc.,USA).
I prohlubujici se nekompromisni-s tvrdymi postihy-madarizace take vyhanela - lide se stehovali treba pres kopec pres hranice.

Jedni odchazeli postupne do USA (od cca r.1890). Prekvapilo mne, jak tato komunita si vypomahala. Po nekolika letech se mnoho z nich opakovane vracelo pro dalsi, at uz rodinu, ci zname, tak i "cizi".

Druzi odesli hromadne po vytlaceni Turku (1740) na balkan dle tradice i popisu historiku do "vypalene zeme" na pomezi Rumunsko-Madarsko-Chorvatsko tehdy to vsak bylo stale "vojensky rusne" pohranici Turecko - Rak.Uh.
Vetsi cast z obou zminenych se po dlouhych letech vratila pomoci pri 2.sv.vojne a po te uz zustali - repatriovali.

U zeny jsou hrozni starousedlici, nasel jsem v historii Sedlcanska zminku, ze jejich rod platil jakesi davky roku 15?? (z hlavy ted nevim), jeji vetev nekdy pred poslednimi svet. vojnami presidlila do vedlejsi vesnice (5 min. pesi chuze) za kopcem. Mnoho clenu tohoto rodu, bylo ale nejak postizeno v mnoha generacich - tomu prikladam duvod. Domněnku mi potvrzuje, že rod neni ani prilis rozsiren - alespon dle prijmeni - a pritom mivali 3-4 syny. (zatim jsem jen "zbrkle" prolit hlavni linii abych vedel odkud byly, dale jsem nemel cas). - vetsina privdanych rodu vypadaji na puvod v ramci sedlcanska, jak hodne sedeli v jedne obci zatim nevim.
Druha cast z hlubocka-budejovicka, jak by smet, pohybuji se leta v male teto oblasti - dokonce mam pripad, kdy se bratr ozenil postupne se svymi tusim 5 sesterami (snad aby je nemusel vyplacet a nerozstepil tak jmeni?)!
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod kingsware » čtv lis 09, 2006 20:40

Pro Pavla Hrnečka: jak jste psal, že jste všude, tak já jsem v letech 1965÷69 chodil v Sokolově na základní škole do jedné třídy s Evou Hrnečkovou, která měla staršího bratra, tuším se jmenoval Petr. A myslím, že ho dokonce ještě občas v Sokolově potkávám. Možná tedy, že patří do některé Vaší větve.

A ještě k těm starousedlíkům: vždycky jsem si myslel, že z otcovy strany pocházím z Loun a okolí, a z máminy strany z Kladna a Rozdělova, protože ani matka a ni babička nikdy o jiném místě nemluvily. A před pár dny, když jsem sehnal křestní list dědy, jsem s údivem zjistil, že prapraděd pochází z Třebelic v okrese Tábor (viz téma Otázky a odpovědi - dotaz na "Domovskou obec". Pátrám teprve velice krátce, tak jsem zvědav, co ještě objevím. :o :shock:
Uživatelský avatar
kingsware
 
Příspěvky: 124
Registrován: pon črc 31, 2006 9:20
Bydliště: U pivovaru 359, Kynšperk n./O.,35751
Oblast pátrání: Roudnice, Kleneč, Unhošť,Ledčice
Kladno-Rozdělov
Nuzice, Třebelice

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků