Místo narození a křestu

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Místo narození a křestu

Příspěvekod misamac » pon led 05, 2009 22:53

Měl bych dotaz, týká se zhruba poloviny 19.století.Je možné,agy se dotyčná osoba narodila v jedné obci a křestní list jako dokument ke svatbě měla z jiné obce?Děkuji
misamac
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon srp 20, 2007 19:56

Příspěvekod Arin-Gark » úte led 06, 2009 16:07

No pokud byla dotyčná osoba pokřtěna jinde než se narodila, tak bych řekl že to možné je, ale osobně jsem se s tím nesetkal. Navíc v této době byly děti křtěni velice brzy po narození, takže je to přinejmenším podivné. Mohl byste upřesnit jak konkrétně jste na tento rozpor přišel?
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod misamac » úte led 06, 2009 21:11

Dotyčná osoba se narodila v roce 1842, pravděpodobně jako nemanželské dítě, tedy svobodné matce. Tato osoba měla svatbu v roce 1869 a jako doklad ke svatbě byl přiložen křestní list(taufferin) ze dne 3.7.1860 v obci Pržno. Je tedy možné, že jako nemanželské dítě nebyla tato osoba po narození vůbec pokřtěna a pokřtěna byla až dodatečně?
misamac
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon srp 20, 2007 19:56

Příspěvekod Galadwen » úte led 06, 2009 22:37

misamac píše:Je tedy možné, že jako nemanželské dítě nebyla tato osoba po narození vůbec pokřtěna a pokřtěna byla až dodatečně?


Absolutně vyloučeno! Všecky děti se křtily, bez ohledu na manželský/nemanželský původ.

Jak jsou ty obce daleko od sebe (tedy mám na mysli tu, kde byl vystaven křestní list, a tu, kde se dotyčný měl narodit)? Nepíšete, kde se dítě mělo narodit (podle toho, co víte, nebo podle onoho křestního listu). Kdyby to bylo v rámci jedné fary, třeba jde jenom o nějaký omyl toho, kdo křestní list vystavoval (což se dělo, pokud se dotyčný ženil mimo svou farnost, ale i když šel do učení, stěhoval se apod., pokud bylo potřeba). Anebo se dotyčný mezitím přestěhoval s nějakým křestním listem z místa narození jinam a farář na novém místě mu na základě toho dokumentu vydal další, který byl předložen u jeho svatby? (To je ale dost divoká spekulace.)
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod misamac » stř led 07, 2009 9:33

Místem narození by měla být obec Chomýž,což je v okrese Kroměříž na úpatí Hostýnských vrchů, ale nenašel jsem záznam o jeho narození v matrice k této obci.Nicméně jeho matka i děda z této obce pocházejí.Obec Pržno je odtud vzdálena cca 30km, ale na úplně opačném konci hor.
misamac
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon srp 20, 2007 19:56

Příspěvekod Galadwen » stř led 07, 2009 14:42

V tom Pržně hádám taky záznam o narození není? Tak to je dobrá záhada. Jediné, co mě napadá, je, že matka prostě odjela porodit nemanželské dítě někam k příbuzným, aby byla menší ostuda. a vrátila se, když řeči utichly. Nebo byla někde ve službě. Ale jak pak ten farář mohl vystavit v Pržně křestní list, na základě čeho? To je teda situace :roll: .
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Arin-Gark » stř led 07, 2009 16:59

Ad misamac: A zkoušel jste sčítací operáty? Tam by mělo být místo narození uvedeno.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Re: Místo narození a křestu

Příspěvekod jtks » pát led 09, 2009 18:48

misamac píše:Měl bych dotaz, týká se zhruba poloviny 19.století.Je možné,agy se dotyčná osoba narodila v jedné obci a křestní list jako dokument ke svatbě měla z jiné obce?Děkuji


Myslím, že možné to je, pokud byla obec přifařená jinam. I když 30-ti km vzádlenost tuto teorii moc nepodporuje.

Setkala jsem se s tím v evangelické matrice, kdy prvorozené dítě mého předka mělo místo narození Hošťálková, a místo křtu Ratiboř. Další děti už byly narozené i křtěné v Hošťálkové, protože zde mezitím vznikl nový evangelický kostel.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Rozina » pát led 09, 2009 21:42

Já jsem se narodila v Dlouhé Vsi (nyní součást Rychnova n. Kn.) a zapsaná jsem byla v evangelické matrice v Klášteře nad Dědinou, což je také kolem 30 km, možná i více. Prostě tam byl tehdy evangelický sbor. Tyto matriky jsou nyní na Městském úřádu v Opočně.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Galadwen » sob led 10, 2009 13:38

O náboženství dotyčného tu pravda ještě řeč nebyla, ale na katolíky je 30 km a hory mezi obcemi moc. Nebo to byl evangelík? Přifaření mě napadlo, proto jsem se prve ptala, jak jsou ty obce daleko od sebe.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod misamac » ned led 11, 2009 20:21

jedná se o katolíka.Já už jsem kontaktoval archiv v Opavě,kam Pržno patří a čekám, s čím se ozvou.
misamac
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon srp 20, 2007 19:56

Příspěvekod Galadwen » pon led 12, 2009 13:30

Takže jestli to dobře chápu, ještě nemáte potvrzeno, že se dotyčný nenarodil v Pržně a není tam uveden v matrice? Jestli to tak je, dostanete hádám z Opavy potvrzeno, že se tam narodil - a pak viz jeden z mých předchozích příspěvků: matka tam byla u příbuzných nebo ve službě a pak se s děckem vrátila do své původní obce, odkud byli i její rodiče. Čímž se problém řeší. Tak snad to dopadne k obecné spokojenosti a narození v Pržně se potvrdí :wink:
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků