Uchování a popis starých fotografií

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Uchování a popis starých fotografií

Příspěvekod Senga » pon říj 13, 2008 13:48

Nedávno se na mne obrátila s dotazem starší paní, jak má uchovat a popsat staré fotografie. Její děti a vnoučata nemají o genealogii (zatím) zájem.

Podle mého názoru by se fotografie neměly nikam vlepovat, nedělat na ně žádné značky (křížky, kolečka apod.), nepopisovat je na rubové straně propiskou nebo fixem.

Doporučila jsem jí zakoupit album s celofánovými okénky na vsunutí fotografií a vedle je místo na popis. Tato alba se prodávají na určitý formát fotografií (9x13, 10x15 ....), staré fotografie bývají různých formátů a při vyjmutí nebo vypadnutí může dojít k záměně fotografií.

Máte nějaké nápady nebo zkušenosti, jak staré fotografie uchovávat? Je vhodné popisovat je z rubové strany měkkou tužkou nebo perem, případně na samolepící štítek?
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod VLVOJTA » pát říj 31, 2008 7:30

Jde o to, o jak staré fotografie jde, když jsou originálně na takovém kartonu, tak je klidně popisuji z rubu měkkou tužkou (HB), v žádném případě ne propisky nebo různé druhy fixů, ty se mohou časem (v řádů let) propít a pak je fotografie poničená.
Jinak to album s kapsami není vůbec špatný nápad. :-)
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod namor » pát říj 31, 2008 10:13

Já mám všechny staré fotky ofocené, trochu upravené v Zoneru a s patřičným komentářem. Zatím to mám na disku i se zálohou na druhém, jde o to na co to přepálit, aby to přestálo nějaký čas, pokud možno déle než ty originály.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hotka » pát říj 31, 2008 13:24

Já mám také všechny fotky naskenované a postupně je ve Photoshopu retušuji. Všechno týkající se rodokmenu mám ofoceno nebo oskenováno a různě zpracováno v počítači a ještě vypáleno na DVD. Také pořád přemýšlím v jakém formátu to nejlépe uchovávat, aby to bylo i pro příští generace. Vývoj techniky jde pořád rychle kupředu, bude se muset přecházet stále na nové technologie, aby to bylo uchováno. Tak zjišťuji, že asi nejlepší bude mít to souběžně s elektronickou podobou všechno vytištěné a uchované klasicky v papírové podobě a nejlépe zpracovat do podoby kroniky. A fotografie nechat znovu udělat a souběžně z nich udělat kopii albumu starých fotografií.
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Pavel Hrneček » pát říj 31, 2008 14:37

Já jsem fotografie naskenoval a mám je na HDD a CD, pak CD skončily a přišli DVD, tak jsem je vypálil na DVD, fotografií přibývá a jsou tu nové formáty, BLUE-RAY, FLASH. Vyplývá z toho že je potřeba pouze zálohovat a je jedno na co. Stejně budou zase nová a nová média.
Dnes mám celý rodokmen se všemi poznámkami, fotkami, oskenovanými dokumenty .... (celkem 3,5 GB) na HDD zde pracuji, záloha na DVD, sebou nosím FLASH a ještě to mám celé na SÍTI. Trochu paranoik, ale data jsou důležitá :-)
Uživatelský avatar
Pavel Hrneček
 
Příspěvky: 180
Registrován: pon zář 11, 2006 19:12
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvekod Pavel Hrneček » pát říj 31, 2008 14:39

Jo a málem bych zapomněl, ještě jsem z toho udělal knihu :-)
Uživatelský avatar
Pavel Hrneček
 
Příspěvky: 180
Registrován: pon zář 11, 2006 19:12
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvekod Senga » sob lis 01, 2008 19:37

VLVOJTA píše:Jde o to, o jak staré fotografie jde, když jsou originálně na takovém kartonu, tak je klidně popisuji z rubu měkkou tužkou (HB), v žádném případě ne propisky nebo různé druhy fixů, ty se mohou časem (v řádů let) propít a pak je fotografie poničená.
Jinak to album s kapsami není vůbec špatný nápad. :-)

Také lepidlo dokáže fotografie znehodnotit, buď se propije nebo nedrží atd. Viděla jsem různě "umělecky" vyvedená alba a dokonce kroniku obce. Fotky byly ostřižené, vlepené šikmo, částečně se překrývaly, kolem barevné rámečky fixem... Skenování takovýchto fotek je pak velmi obtížné.
Napadlo mě dělat popisky fotografií na samolepky, nejlépe dokumentním inkoustem, který by se měl používat na psaní kronik (bohužel se tak často neděje). Tyto samolepky pak nalepit na rub fotek, tím by se zamezilo protlačení písma při přímém popisování. Otázkou je, zda se samolepky časem nebudou odlepovat - asi to záleží na kvalitě toho kterého materiálu.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Kovarl » sob lis 01, 2008 20:10

Taky jsem pro nadepsání samolepky (např. "účetnickým fixem") a pak nalepení. Špatné zkušenosti mám s potiskem štítků na laserovkách - toner se často odlupuje, protože je na povrchu zapečený, neproniká do papíru. Fotky nalepuji na rub jen těch fotek, kde je volné místo, hlavně aby se nezničily případné znaky, které by mohly sloužit třeba k dataci - viz http://sechtl-vosecek.ucw.cz/raznice1.html.
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod Senga » sob lis 01, 2008 20:46

Děkuji všem za reakce.
Také skenuji, retušuji, zálohuji a rozdávám kopie - tím se zvyšuje šance, že se někde fotografie uchovají.
Měla jsem na mysli, co poradit někomu staršímu kdo nemá tuto možnost a mladší část rodiny nejeví zájem.

Chtěla bych se podělit o jednu dobrou zkušenost. Již několik let sbírám pohlednice, staré fotografie domů a lidí z obce odkud pocházím. Nedávno se tam konalo setkání rodáků, na které jsem připravila několik alb z fotek získaných od různých lidí a z kronik. Naskenovala jsem všechny získané školní a jiné skupinové fotky, pomocí fotoeditoru k jednotlivým obličejům připsala čísla a napsala seznam jmen, která se mi podařilo zjistit. Na setkání rodáků se podařilo doplnit další jména i když ne všechna. Mělo to velký úspěch a snad každý účastník setkání tam našel nějakého příbuzného. Starosta obce mne v tomto podporuje a díky tomu bude kopie uložena na obecním úřadě, v místní knihovně a případně v okr. archivu - pokud budou mít zájem. Podařilo se mi tímto způsobem získat fotografie vzdálených příbuzných (na menší vesnici je příbuzný téměř každý s každým :wink: ) a možná to v budoucnu pomůže i někomu jinému.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod VLVOJTA » pon lis 10, 2008 16:35

Senga: Která je to vesnice v okr. Praha východ, prosím? :-)
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Senga » pon lis 10, 2008 23:23

VLVOJTA píše:Senga: Která je to vesnice v okr. Praha východ, prosím? :-)


Zvánovice http://obeczvanovice.sweb.cz/ a přiškolená obec Třemblat.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Re: Uchování a popis starých fotografií

Příspěvekod kosovaa » pon zář 15, 2014 21:00

Ráda bych se zeptala zda-li máte zkušenost s uchováním starých fotografií v samolepicích albech. Neodlepí se po čase fólie? Zvládne tato samolepicí fólie i fotky tloušťky cca 1mm. V současné době jsem začala sestavovat rodokmen a babička mi věnovala krabici plnou fotografií, tak bych je po naskenování ráda "nějak" zaklidila. Děkuji za rady.
kosovaa
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned zář 07, 2014 21:35
Bydliště: Putimov - Praha
Oblast pátrání: Pelhřimov, Putimov, Skrýšov, Ústrašín


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků