odhalená tajemství

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Příspěvekod Rooka » úte zář 13, 2011 2:55

Ahoj i Já mám v rodě zahadu, a to konkretně mamku mojí mamky. Moje babička se narodila 28.9.1930 v zápise narozenych neměla uvedeného otce. Nikdy jsem nebral v potaz že prababička se jmenovala Parschanova a byla o měsíc dele z dotyčným Parschanem(šanem) oddána, po jejím narození. jen nemohu za boha dohledat, kde svadba byla jen mám zapis že svadba byla 28.10.1930, tímpadem mohu dedukovat, že by zminovanej Parschan(šan) mohl bejt otcem me babičky. Dale jsem při další svadbě zjistil, že z daným byla odloučena, nikoliv rozvedena což opět nevím jak bych to měl brát. Prosíím poradíte, kde a jak bych měl hledat. Nevím o zminovanem prvnim manželovy vůbec nic ani jméno ani odkud byl ani kde měli svadbu. Vím jen to že moje prababička zemrela v 23.12.1973. jediný zápis, kterej ještě nemám a kde by snad mohlo něco bejt Sad ale nedavam tomu velkou šanci, nebo zkusit soud ale ty mě rekli, pokud se rozvod netykal mě samotného nemám narok k nahlednuti do spisu, kterej ani nevím zda existuje. :( ach jo
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady

Příspěvekod mildhet » úte zář 13, 2011 11:16

Taky jsem něco odhalila, moji rodiče už nežijí, proto jsem s nimi nemohla o našich předcích hovořit, ale moje kořeny mě vždycky moc zajímaly. Začala jsem pátrat po předcích a dozvěděla jsem se, že můj prapraděda byl pěkný vykuk. Jako otec nejméně dvou dětí byl odveden na ruskou frontu asi v r.1917. Tam se ztratil a byl prohlášen za nezvěstného. Ale po 2.sv.válce ho začaly hledat jeho vnoučata a našly ho v Praze, jak si tam vesele žil s ruskou bábuškou a na po nich ani nevzdychl. Bohužel, nemám ještě zkušenosti s vyhledáváním v matrikách a ani zatím nevím, kde všude bych ještě mohla pátrat, ale moc se těším, co ještě zjistím, až se to naučím. Budu na tom pracovat :-)
mildhet
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát zář 02, 2011 13:23
Bydliště: Rodkov 24
Oblast pátrání: Jílové u Prahy a okolí,

Příspěvekod Aimehenry » pát zář 30, 2011 20:02

..já jsem si genealogií vlastně řešila " krizi středního věku" a s rozmachem internetu se začala rýpat v minulosti. Samozřejmě, že jsem našla pár kostlivců ve skříni a některé mě docela šokovaly. Můj tatínek byl nemanželské dítě starší matky a zralého " ženáče". Moc by mě zajímalo kde na sebe natrefili a co se stalo...... bohužel nikdo nic neví.
Aimehenry
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv kvě 19, 2011 19:47

Příspěvekod Milarka » pon říj 03, 2011 15:53

Rooka píše:Ahoj i Já mám v rodě zahadu, a to konkretně mamku mojí mamky. Moje babička se narodila 28.9.1930 v zápise narozenych neměla uvedeného otce. Nikdy jsem nebral v potaz že prababička se jmenovala Parschanova a byla o měsíc dele z dotyčným Parschanem(šanem) oddána, po jejím narození. jen nemohu za boha dohledat, kde svadba byla jen mám zapis že svadba byla 28.10.1930, tímpadem mohu dedukovat, že by zminovanej Parschan(šan) mohl bejt otcem me babičky. Dale jsem při další svadbě zjistil, že z daným byla odloučena, nikoliv rozvedena což opět nevím jak bych to měl brát. Prosíím poradíte, kde a jak bych měl hledat. Nevím o zminovanem prvnim manželovy vůbec nic ani jméno ani odkud byl ani kde měli svadbu. Vím jen to že moje prababička zemrela v 23.12.1973. jediný zápis, kterej ještě nemám a kde by snad mohlo něco bejt Sad ale nedavam tomu velkou šanci, nebo zkusit soud ale ty mě rekli, pokud se rozvod netykal mě samotného nemám narok k nahlednuti do spisu, kterej ani nevím zda existuje. :( ach jo


Zkuste projít archiv obce, kde v té době bydleli, tam by mohl být nějaký spis uložen...
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod Brasl » pon říj 03, 2011 20:41

Pro Rooku : Kromě evidence obcí, si faráři o farnosti vedli vlastní evidenci a to daleko podrobnější nežli obce. Na mě se usmálo štěstí, neboď jsem takto dohledal, na jedné stránce, 13 pradědových dětí. Číslo domu, předchozí bydliště, součastné bydl., odstěhování, snatky, církev, úmrtí, povolání, atd.
Církevní knihy, jsou stále majetkem církve i když jsou umístěny v okresních archívech.
Dále bych hledal v sňatek v civilní matrice, byla jedna pro celý soudní okres.
Rozdíl mezy rozvodem a rozlukou spočívá nejspíše v jiném pojetí civilního a církevního práva. Katolická církev nezná rozvod, vyjímku uděluje pouze papež, a jediná forma sňatku je církevní. Pokud druhá svatba vaší babičky byla církevní, co tam mohl farář asi tak napsat ? Z pohledu víry.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod Rooka » úte říj 04, 2011 21:51

Milarka Brasl, děkuji, Jinak co vím tak se prababička narodila v Lamperticích což jsem dohledal v knize narozenych, babička (dcera) její se narodila v Bernarticích což jsem také dohledal, dum již nestojí, tyto matriky jsou vedeny v Žacléři. Na OU v Lamperticích nemají pořádek ani přehled o hrobech, ktere tam mají, takže se mě díky tomu podařil dohledat hrob, kterej, kdyby měli agendu v kupě, už by na místo mého předka byl pochovanej někdo jinej. Jinak k te Svadbě mé prababičky tak v roce 1956 byla provdana podruhe na OU v Žacléři, ale kde byla prvni svadba v roce 1930, mně je z cela záhadou i když jsem šel po stopach zaměstnavatelu, kde v tej době prab: dělala jsem obvolaval i Ob.Uř. tam bhž taktéž bez výsledku. :( Brasl: viz: hledal bych sňatek v civilní matrice, byla jedna pro celý soudní okres. Ja: mohl bych se tedy jen informovat kde bych mohl dohledat tuto knihu pro okres Královéhradecký? předem děkuji Michal
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady

Příspěvekod Brasl » stř říj 05, 2011 11:42

Pro Rooku : Lampertice a Bernartice jsou v okrese Trutnov vedle sebe, zkuste se poptat tam. http://soka-tu.mstu.cz
Jinak jsem měl před 14 dny příležitost být po Trutnovském archívu proveden a to "od půdy po sklep", kromě toho, že to bylo zajímavé, tak vím, že tam mají veškerou dokumentaci obcí, spolků, škol (pokud se zachovala), kopie matrik, církevní materiály, soudní spisy atd. "dnešního okresu".
Moje babička neměla ráda církev, a vyjadřovala se k ní velmi jadrně. Důvod jsem se nedozvěděl, ale dnes vím, že to nebyl chvilkový rozmar. Měli civilní oddavky (1932) a oddací list je vystaven Okresním úřadem v Nové Pace (tehdejší sídlo politického a soudního okresu) a zápis je v knize sňatků. Tak pátrejte podle tehdejšího rozdělení. Například, my patříme dnes pod Trutnov, ale něco je i v Jilemnici a Jíčíně, podle toho jak se měnil okres. Moje mamka potřebovala rodný list otce (*1907, +1941) a objela vše, následě vystavená úřední kopie rodného listu (z r.1998) má polovinu kolonek vyplněných - "nečitelné." Dohledal jsem to podle shora jmenované "Farní knihy", a před měsícem se objevil i originál r.l.. Tolik moje zkušenosti.
PS : Nevidím to na okres Královéhradecký.

Politická a místopisná mapa Království českého (za první republiky se mnoho nezměnilo).
http://mapy.vugtk.cz/others/zoomify.php ... t=Politická a místopisná mapa Království českého
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Předchozí

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků