Kvíz: Čím se živila anděličkářka či honelník? stará povolání

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Kvíz: Čím se živila anděličkářka či honelník? stará povolání

Příspěvekod Zora » úte bře 05, 2024 22:26

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kvíz: Čím se živila anděličkářka či honelník? stará povo

Příspěvekod pavel.m » stř bře 06, 2024 6:23

Dosáhli jste 10 bodů z 10 možných.

Čekal bych ho těžší :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1558
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Kvíz: Čím se živila anděličkářka či honelník? stará povo

Příspěvekod zdespi » stř bře 06, 2024 13:09

10 bodů. :-)
zdespi
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát led 19, 2007 21:43

Re: Kvíz: Čím se živila anděličkářka či honelník? stará povo

Příspěvekod Zora » stř bře 06, 2024 13:31

krupař
je mně jasné, co se píše o této profesi - povolání na netu, je to všude stejně, snad jsou ta vysvětlení i navzájem opsané: např. zde

Krupařství byl v minulosti obchod s moukou. Prodejce zvaný krupař přijímal od mlynáře mouku, kterou v obchodě prodával. Dále se v obchodě prodávaly obilniny jako kroupy, jáhly nebo proso.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krupa%C5%99stv%C3%AD


Mně ale vrtá hlavou, jestli je to správně. Kroupy se nevyráběly původně ve mlýně, ale doma...
např. zde:
Historie krup je prastará, dochovaly se záznamy o výrobě už v 10. století. Výroba krup byla namáhavá a těžká, dělali je na ručních mlýnech ženy a otroci. Vymlácené a očištěné zrní se upražilo a pak se prohánělo ručním mlýnem nebo se roztloukalo v dřevěném hmoždíři. Později se na statcích vyráběly tzv. stoupy, ve kterých se kroupy vyráběly pomocí kamenného tlouku ve válci. Ve stoupách se tloukl také mák a jiná olejnatá semena. Tyto nástroje na konci 18 století ustoupily velkovýrobě, díky které si můžeme běžně v potravinách koupit kroupy i dnes. Většinou slouží jako přísada do polévek nebo jako samostatné jídlo, o kterém byla řeč v pohádce - "staročeský kuba"... (upraveno, informace převzaté z článku Jany Čermákové "Staročeská kuchyně" web žena.cz)
https://junior.proglas.cz/pohadky/jak-k ... u-kuchyni/

Naopak, v matrikách je i profese - obchodník s moukou - nakupoval mouku ve větším množství a pak ji prodával zákazníkům,
Nevím, čeho se v krámku nakupovalo více, zda krup nebo mouky..., podle čeho byl krámek, resp. majitel pojmenovaný... nějak mně to vysvětlení profese krupař už velmi dlouho tak nějak nesedí.

Navíc - dost často jsem se setkávala s tím, že někdo chudobný, nebo ten, kdo upadl do chudoby, třeba vdova s dětmi, nebo invalida, se stali krupařem-.... Vnímám tedy spíš výrobu krup (a třeba následný prodej).
Jak by se pak nazýval výrobce krup, tedy ten co vyráběl doma kroupy......

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kvíz: Čím se živila anděličkářka či honelník? stará povo

Příspěvekod luko » sob bře 09, 2024 10:06

Mám taky 10/10. Asi je to dáno tím, že jme web zabývající se historií. I když musím přiznat, že některé odpovědi jsem spíš tipnul.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků